ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
27 листопада 2015 року № 826/18658/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва
до Приватного акціонерного товариства «Атек»
про стягнення заборгованості у розмірі 86732,97 грн.
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
Позивач, в особі Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Приватного акціонерного товариства «Атек» (надалі - Відповідач) про стягнення з Приватного акціонерного товариства «Атек», код ЄДРПОУ 00240112 заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 та списком №2 в розмірі 86732,97 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва за реквізитами: р/р 256053012612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києві та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22869431.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначає, що за Відповідачем наявна заборгованість в розмірі 86732,97 грн. на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, у т.ч. за списком №1 в розмірі 25585,61 грн. згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій від 23.06.2015 року №9768/05 та за списком №2 в розмірі 61147,36 грн. згідно з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій від 23.06.2015 року №9819/05, яку останнім у встановлені законодавством строки не сплачено.
Представники Відповідача в судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.
В письмових запереченнях Відповідач зазначив, що ПрАТ «Атек» повністю погашено конкурсну заборгованість .
Враховуючи, що в судове засідання не прибув представник Відповідача, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
В управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києві зареєстровано Приватне акціонерне товариство «Атек».
Господарським судом м. Києва ухвалою від 27.12.2011 року порушено провадження про банкрутство відносно ПрАТ «Атек» та введено процедуру розпорядження майном, у зв'язку з чим управління було заявлено конкурсні кредиторські вимоги. Ухвалою від 26.08.2014 року Господарським судом м. Києва введено процедуру санації.
Пенсійним фондом сплачуються пенсії, які призначені на підставі ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, фізичним особам, що працювали за Списком №1 та за Списком №2 на підприємстві Відповідача.
Як зазначає Позивач, ПрАТ «Атек» має заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списками №1 та №2 у розмірі 86732,97 грн. Також, Позивач зазначає, що з провадженням провадження у праві про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, а дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Оскільки в добровільному порядку сума заборгованості Відповідачем не сплачена, Позивач просить стягнути зазначену заборгованість у судому порядку.
Спірні відносини регулюються Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" та Законом України "Про пенсійне забезпечення"
Судом встановлено, що відповідно до пунктів "б" - "ж" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" працівникам ПрАТ «Атек» було призначено пенсії на пільгових умовах.
Відповідно до п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Згідно з п.2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. (До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року N1058-IV діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26 червня 1997 року N400/97-ВР.)
Згідно з абз.4 п.1 ст.2, абз.2 п.1 ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, сплачують до Пенсійного фонду 100% фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, призначених відповідно до пунктів "б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення ними пенсійного віку, передбаченого ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Порядок відшкодування підприємством витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03р. №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 16.01.04р. №64/8663 (далі - Інструкція).
Згідно з пунктом 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N1058-ІУ від 09.07.03р. у розмірах, встановлених цим пунктом.
Пунктами 6.4-6.8 Інструкції встановлено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду щорічно в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень цього Закону 1058-ІУ (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування, органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону 1058-ІУ, сплачуються одночасно із сплатою фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п.6.9 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Згідно з наданими суду копіями розрахунків з 01.04.2011 року по 31.03.2014 рік фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", витрати Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій працівникам ДУ "70 Управління начальника робіт", які підлягають відшкодуванню, складають 446 106, 61 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва надсилались Відповідачу розрахунки про суму відшкодування за списком №2 та списком №1, які в сукупності складають суму заборгованості в розмірі 86732,97 грн.
Вказане підтверджується копіями зазначених розрахунків, повідомлень та поштових повідомлень, які містяться в матеріалах справи.
Щодо викладених у запереченнях проти позову твердженнях Відповідача про те, що спірна сума з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списками №1 та №2 виникла за липень 2015 року, тобто після порушення провадження у справі про банкрутство ПрАТ «Атек» та введення процедури санації підприємства, суд зазначає наступне.
За визначенням ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або ви знання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів - зупинення виконання боржником, стосовно якого порушено справу про банкрутство, грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Згідно з ч.4 ст.12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або ви знання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.
Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:
- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;
- не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, податків і зборів (обов'язкових платежів).
Суд зазначає, що наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання, і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідацію з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.
З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання.
Виходячи з наведеного, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
З урахуванням того, що строк виконання зобов'язань з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списками №1 та № настав у Відповідача після порушення провадження у справі про банкрутство, дія мораторію на виконання цих зобов'язань не поширюється.
Зазначене відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові від 9 липня 2013 року у справі №21-178а13.
Згідно з приписами статті 244-2 КАС України вказане рішення та правова позиція Верховного Суду України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що Відповідач не повідомив суду про існування обставин, що свідчили б про відсутність у Приватного акціонерного товариства «Атек» обов'язку з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за списками №1 та №2 в сумі 86732,97 грн. за липень 2015 року.
Таким чином, оскільки у Відповідача перед Пенсійним фондом України існує заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 86732,97 грн., яка останнім станом на день розгляду справи залишається не сплаченою, суд прийшов до висновку, що вимоги Позивача щодо стягнення вказаної суми заборгованості обґрунтовані.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд приходить висновків про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Атек», код ЄДРПОУ 00240112 заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком №1 та списком №2 в розмірі 86732,97 грн. на користь Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі м. Києва за реквізитами: р/р 256053012612 в Головному управлінні Ощадбанку по м. Києві та Київській області, МФО 322669, код ЄДРПОУ 22869431.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук