Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
м. Харків
26 листопада 2015 р. Справа № 820/9392/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,
при секретарі судового засідання - Мараєвій О.В.,
за участю: представника позивача - не прибув,
представника відповідача - Косенка В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Державного підприємства "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" про стягнення податкового боргу, -
Позивач, Західна об'єднана державна податкова інспекція м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування", в якому просить суд стягнути з Державного підприємства "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" (код ЄДРПОУ 14311070) борг у сумі 303922,43 грн з розрахункових рахунків, відкритих відповідачем в банках, що обслуговують такого платника.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що Державне підприємство "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" має заборгованість з єдиного внеску у сумі 303922,43 грн, а саме: за основним платежем у сумі 282849,37 грн, за штрафними санкціями в сумі 7217,19 грн, з пені в сумі 13855,87 грн. Наявність податкового боргу підтверджена обліковою карткою платника податків та самостійно у встановлені законодавством строки відповідачем не сплачена. Зазначені обставини зумовили звернення позивача з даним позовом до суду.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача в судове засідання прибув, наявність заборгованості з єдиного внеску у Державного підприємства "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" не заперечував.
Суд, вивчивши доводи позову, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав.
Судом встановлено, що Державне підприємство "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" зареєстровано у відповідності до норм діючого законодавства 30.12.1992 року, перебуває на обліку в Західній об'єднаній державній податковій інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області з 20.10.1998 року.
Судом під час судового розгляду справи встановлено, що відповідач є платником єдиного внеску.
З матеріалів справи встановлено, що Державне підприємство "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" узгоджений борг зі сплати єдиного внеску, нарахованого роботодавцем на суми заробітної плати, винагороди за договорами ЦПХ, допомоги по тимчасовій непрацездатності у сумі 303922,43 грн, яка складається з заборгованості за основним платежем в розмірі 282849,37 грн, штрафними санкціями - 7217,19 грн, пенею - 13855,87 грн, що підтверджено наявним в матеріалах справи розрахунком суми заборгованості (т. 2 а.с. 208).
Судом встановлено, що відповідачем на виконання норм діючого законодавства у встановленому законодавством порядку подавались до контролюючого органу звіти про суми нарахованої заробітної плати, грошового забезпечення, допомоги, компенсації застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів.
Судом за наявними в матеріалах справи доказами встановлено, що відповідачем подавались Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за вересень 2013 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 11709,94 грн, за жовтень 2013 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 12979,86 грн, за листопад 2013 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 11977,10 грн, за грудень 2013 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 11825,30 грн, за січень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 11076,43, за лютий 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 11387,39 грн, за березень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 12031,44 грн, за квітень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 12495,83 грн, за травень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 14168,19 грн, за червень 2014 року, 16469,26 грн, за липень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 13984,74 грн, за серпень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 14717,11 грн, за вересень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 12921,74 грн, за жовтень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 12941,24 грн, за листопад 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 12418,31 грн, за грудень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 11670,09 грн, за січень 205 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 7145,53 грн, за лютий 2015 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 7383,13 грн, за березень 2015 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 17993,33 грн, за квітень 2014 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 9582,07 грн, за травень 2015 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 9180,27 грн, за червень 2015 року, в якому самостійно обчислена сума єдиного внеску в розмірі 10019,82 грн.
Однак, всупереч вищевказаним положенням чинного законодавства, відповідач вчасно та в повному об'ємі не сплатив самостійно нараховані суми єдиного внеску.
У зв'язку із несплатою узгодженого зобов'язання контролюючим органом нараховано пеню у розмірі 13855,87 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 7217,19 грн.
У зв'язку з наявністю заборгованості та не сплатою у встановлений строк єдиного внеску позивачем направлено вимогу №Ю-20-34129-17 від 05.12.2013 року про сплату недоїмки з єдиного внеску у сумі 424247,38 грн, докази направлення та вручення якої наявні в матеріалах справи (т. 2 а.с. 35).
Судом за наявними в матеріалах справи доказами встановлено, що у зв'язку з порушенням термінів сплати єдиного внеску до відповідача застосовано штрафні санкції на підставі рішення №001551703 від 19.01.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (т. 2 а.с. 33) та № 0001631703 від 19.01.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску (т. 2 а.с. 34).
На підтвердження наявності податкового боргу відповідача до суду надано картку особового рахунку платника єдиного внеску (т. 2 а.с. 191-206), облікову картку платника податків (т. 2 а.с. 4-32).
Суд зазначає, що контролюючим органом заявлено позовні вимоги про стягнення з відповідача боргу з єдиного внеску в сумі 303922,43 грн., з яких 282849,37 грн. - основний платіж, 7217,19 грн. - штрафні санкції, 13855,87 грн. - пеня.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок сплати податків, зборів стосовно заявленої до стягнення суми боргу у спірних правовідносинах визначений Податковим кодексом України та Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Діючим законодавством, а саме п.п.16.1.3 та п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового Кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з п.п. 19-1.1.2 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Відповідно до п. 2 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування;
Пунктом 6 статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" передбачено, що недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом;
Відповідно до п. 2-4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску. Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску. Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Окрім того, п. 6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Відповідно до п.14. ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску. Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти робочих днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це територіального органу доходів і зборів, яким прийнято це рішення. Оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення органом доходів і зборів вищого рівня та/або центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, або судом рішення у справі. Строк сплати фінансових санкцій також зупиняється до ухвалення судом рішення у разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки, якщо застосування фінансових санкцій пов'язано з виникненням або несвоєчасною сплатою суми недоїмки. Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень органу доходів і зборів щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Згідно з п.15. ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску. Суми штрафів та нарахованої пені включаються до вимоги про сплату недоїмки, якщо їх застосування пов'язано з виникненням та сплатою недоїмки.
Відповідно до п.16. ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Суд зазначає, що згідно з ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
З урахуванням вище наведеного судом встановлено, що за позивачем рахується узгоджена заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка підтверджена наявною в матеріалах справи обліковою карткою платника податків.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Представник відповідача у судовому засіданні наявності податкового боргу не заперечував.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Державного підприємства "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" про стягнення податкового боргу є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити в порядку ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Адміністративний позов Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області до Державного підприємства "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Харківський науково-дослідний інститут технології машинобудування" (код ЄДРПОУ 14311070) борг у сумі 303922 (триста три тисячі дев'ятсот двадцять дві) грн 43 коп. з розрахункових рахунків, відкритих відповідачем в банках, що обслуговують такого платника.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлено 01 грудня 2015 року.
Суддя Нуруллаєв І.С.