ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"06" березня 2012 р. Справа № 2a-62/12/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Григорука О.Б. суддів:ОСОБА_1, ОСОБА_2,
при секретарі Мельничуку Є.С.
за участю: позивача - ОСОБА_3, представника відповідача - ОСОБА_4 ОСОБА_5 внутрішніх справ України в Івано-Франківській області - ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_3
до відповідача: ОСОБА_5 надзвичайних ситуацій України, ОСОБА_4 ОСОБА_5 внутрішніх справ України в Івано-Франківській області
про вставлення компетенції (повноважень) та зобов'язання вчинення дій,-
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_5 надзвичайних ситуацій України, ОСОБА_4 ОСОБА_5 внутрішніх справ України в Івано-Франківській області про встановлення компетенції(повноважень) та зобов'язання вчинення дій.
Позовні вимоги мотивує тим, що в період навчання в Львівському пожежно-технічному училищі МВС СРСР з 11.06.1989 р. по 07.08 1989 р. знаходився у відрядженні в Закавказькому регіоні, в складі зведеного батальйону Львівського пожежно-технічного училища МВС СРСР. З метою отримання статусу учасника бойових дій та посвідчення встановленого зразка позивач неодноразово звертався з письмовими заявами до відповідачів щодо вирішення питання надання йому статусу учасника бойових дій. Однак, з наданих на звернення відповідей відповідачів вбачається, що останні не розглянули і не вирішили порушеного в заяві питання, в зв"язку з чим вважає, що тільки суд може встановити у кого з відповідачів наявні повноваження для встановлення статусу учасника бойових дій, та зобов'язання такого відповідача на своєму засіданні розглянути звернення про надання вказаного статусу ОСОБА_3
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, з підстав наведених в позовній заяві, просив вирішити заявлений спір.
Представник відповідача ОСОБА_4 ОСОБА_5 внутрішніх справ України в Івано-Франківській області в наданих суду поясненнях щодо задоволення позову заперечив, вказавши, що звернення позивача були розглянуті на засіданні комісією УМВС України в Івано-Франківській області з питання розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій та надано обґрунтовані відповіді, про те, що ОСОБА_4 МВС в Івано-Франківській області не наділене повноваженнями надати ОСОБА_3 статус учасника бойових дій.
Представник відповідача ОСОБА_5 надзвичайних ситуацій України, в судове засідання не з'явився, подав письмове заперечення мотивоване тим, що Комісією з питань, пов'язаних з встановленням статусу учасника війни особам рядового і начальницького складу МНС України розглянуто заяву ОСОБА_3 з усіма доданими до неї документами та листом від 04.11.2010 р. надано відповідь про відсутність підстав для визначення йому статусу учасника бойових дій. Вважає, що з боку ОСОБА_5 надзвичайних ситуації України немає жодних порушень законодавства, просить в задоволені позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні та витребувані докази, судом встановлено наступне.
ОСОБА_3 в період навчання у Львівському пожежно - технічному училищі МВС СРСР з 11.06.1989 року (наказ ЛПТУ МВС СРСР від 08.06.89 р. №59, від 12.06.89 р. №60) по 07.08.1989 р. (наказ ЛПТУ МВС СРСР від 09.08.89 р. №76) знаходився у відрядженні у Закавказькому регіоні, в складі зведеного батальйону Львівського пожежно-технічного училища МВС СРСР, для виконання завдання МВС СРСР по охороні громадського порядку на період введення надзвичайного стану та запровадження особливої форми управління в Нагірно-Карабахській автономній області Азербайджанської РСР. Вказані факти також підтверджуються довідкою Львівського державного університету безпеки життєдіяльності (колишнє Львівське пожежно - технічне училище МВС СРСР) (а. с. 22).
З метою отримання статусу учасника бойових дій та посвідчення встановленого зразка, позивач звернувся до ОСОБА_5 надзвичайних ситуацій України (в підпорядкуванні якого знаходиться Львівський державний університет безпеки життєдіяльності (колишнє Львівське пожежно-технічне училище МВС СРСР) з письмовою заявою від 28.10.2010 р., де просив повідомити по наявність при МНС комісії з питань розгляду матеріалів про визнання осіб учасниками бойових дій та прийняти до розгляду заяву та подані документи щодо надання статусу учасника бойових дій.
Лист від 04.11.2010 р. №08-15161/175 ОСОБА_5 надзвичайних ситуацій України, повідомило позивача про те, що комісія МНС України з питань визначення статусу ветеранів війни особам рядового та начальницького складу МНС України не має юридичного обґрунтування для визначення йому статусу учасника бойових дій, оскільки Азербайджанська РСР, на території якої позивач проходив службу, не входить до переліку держав і періодів бойових дій на їх території у 1989 р. (а.с.35).
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_3 також звернувся з письмовою заявою від 28.10.2010 р. до ОСОБА_5 внутрішніх справ України, де просив повідомити про наявність при МВС України комісії з питання розгляду матеріалів про визнання осіб учасників бойових дій та прийняти до розгляду заяву та подані документи щодо надання статусу учасника бойових дій.
ОСОБА_5 внутрішніх справ України відповідно до листа від 08.11.2010 р. №6/1/3-Б-2222, передало за належністю - в ОСОБА_4 МВС України у Івано-Франківській області для розгляду звернення ОСОБА_3О, щодо визнання учасником бойових дій (а.с. 39).
18.11.2010 р. відбулося засідання Комісії УМВС України в Івано-Франківській області з питання розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій для встановлення статусу учасника бойових дій, на якому було розглянуто звернення позивача. За наслідками розгляду звернення вирішено відмовити у встановлені статусу учасника бойових дій ОСОБА_3О, мотивуючи тим, що УМВС України в Івано-Франківській області не направляло позивача на виконання завдання до держав де велися бойові дії, а Львівське пожежно - технічне училище МВС СРСР не перебувало у віданні УМВС України в Івано-Франківській області, а тому останній не наділений повноваженнями надавати статус учасника бойових дій позивачу. Прийняте рішення оформлене протоколом вказаної Комісії від 18.11.2010 р. №2 (а.с. 122- 123). та повідомлено позивача листом (відповіддю) від 26.11.2010 р. № 4/Б-27 (а.с. 40).
Відповідно до п.2 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначено, що учасники бойових дій на території інших країн визначаються - військовослужбовці ОСОБА_7, ОСОБА_8, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці ОСОБА_5 внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).
На виконання п.2 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" Кабінет Міністрів України видав постанову №16 від 13.01.1995 р. "Про застосування пункту 2 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якою встановлено, що учасниками бойових дій визнаються працівники, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР працювали в державах, де в цей період велися бойові дії, якщо вони безпосередньо брали участь у бойових діях або в забезпеченні бойової діяльності військ (флоту).
Участь громадян, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у бойових діях або в забезпеченні бойової діяльності військ (флоту) визначається комісіями, що створюються у міністерствах і відомствах, які направляли своїх працівників на роботу в держави, де в цей період велися бойові дії.
Якщо працівників направляли на роботу міністерства, відомства колишнього Союзу РСР, а також Української РСР, що згодом були ліквідовані або реорганізовані, комісії створюються у міністерствах, відомствах України, у віданні яких перебувають чи перебували підприємства, установи та організації, з яких відряджалися зазначені працівники.
Як зазначено судом на розгляд до ОСОБА_4 МВС в Івано-Франківській області поступали заяви ОСОБА_3 щодо розгляду надання йому статусу учасника бойових дій. Вказані заяви були розглянуті на засіданнях уповноваженої комісії на яких прийняті рішення про відсутність у вказаного відповідача компетенції (повноваження) щодо вирішення питання надання ОСОБА_3 статусу учасника бойових дій.
Як вбачається з матеріалів справи позивач був направлений в Закавказький регіон для проведення заходів по охороні громадського порядку Львівським пожежно-технічним училищем МВС СРСР, яке на даний час реорганізоване у Львівський державний університет безпеки життєдіяльності та відповідно до указу Президента України від 27.01.2003 року №47 перебуває у віданні ОСОБА_5 України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи.
За наведених обставин та вказаних правових норм судом не виявлено в діях відповідача - ОСОБА_4 МВС в Івано-Франківській області порушень вимог чинного законодавства.
Згідно положення про Комісію з питання пов'язаних з установленням статусу учасника війни особам рядового і начальницького складу МНС України відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" затвердженого наказом МНС України від 31.05.2006 р. №330 п. 1 зазначено, що ця Комісія створюється у ОСОБА_5 України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи (далі - ОСОБА_5) для розгляду заяв осіб рядового та начальницького складу ОСОБА_5, пов'язаних з установленням статусу учасника війни, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
У відповідності п. 4 зазначеного положення передбачено, що комісія зобов'язана приймати до розгляду заяви осіб рядового та начальницького складу ОСОБА_5 про визнання їх учасниками війни, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" реєструвати заяви у спеціальній книзі обліку; розглядати заяви осіб рядового та начальницького складу ОСОБА_5, що надійшли до Комісії, у 10-денний термін; при виникненні потреби в додаткових документах, що підтверджують статус заявника, робити запит до відповідних архівних установ, про що інформувати заявника; приймати відповідне рішення про надання або відмову в наданні статусу учасника війни та інформувати заявників.
Пунктом 5 вказаного положення визначено, що Комісія несе відповідальність за прийняті нею рішення. Рішення Комісії оформляються протоколом, який підписується головою і секретарем Комісії та скріплюється гербовою печаткою ОСОБА_5.
Як встановлено судом позивач звертався до ОСОБА_5 України з питань надзвичайних ситуацій у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи з письмовою заявою про наявність комісії по визначенню статусу учасника бойових дій та розгляду звернення щодо встановлення йому статусу учасників бойових дій, однак отримав не рішення Комісії, а відповідь заступника Міністра про неможливість надання такого статусу за відсутності юридичних обґрунтувань наданні такого статусу (а. с. 35).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2012 року було зобов'язано ОСОБА_5 надзвичайних ситуацій України направити на адресу суду належним чином завірену копію рішення (протоколу) Комісії ОСОБА_5 з питань визначення статусу ветеранів війни особам рядового та начальницького складу МНС прийнятого за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 від 28.10.2010 року. На виконання вказаної ухвали суду від 16.02.2012 року ОСОБА_5 надзвичайних ситуацій надало суду копію наказу МНС України від 06.11.2006 року №707 про вдосконалення порядку визначення статусу "учасник бойових дій" особам рядового та начальницького складу МНС. Однак, будь-яких доказів розгляду заяви ОСОБА_3 від 28.10.2010 року на засіданні Комісії з питань визначення статусу ветеранів війни особам рядового та начальницького складу МНС України суду не надав.
У відповідності до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На думку суду, Комісія ОСОБА_5 з питань визначення статусу ветеранів війни особам рядового та начальницького складу МНС України не розглянула заяву ОСОБА_3 від 28.10.2010 р. Оскільки іншого порядку розгляду питання надання чи відмови в наданні статусу учасника бойових дій, крім розгляду на вищевказаній Комісії, законодавством не передбачено, суд приходить до висновку, що відповідь ОСОБА_5 надзвичайних ситуацій України щодо розгляду заяви ОСОБА_3 не відповідає вимогам визначених чинним законодавством.
За таких обставин, слід зобов'язати Комісію з питань визначення статусу ветеранів війни особам рядового та начальницького складу МНС України розглянути та прийняти рішення за результатами розгляду заяву ОСОБА_3 від 28 жовтня 2010 року в порядку встановленому пунктами 4, 5 Положення про Комісію з питань, пов'язаних з установленням статусу учасника війни особам рядового і начальницького складу МНС України відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом МНС України від 31.05.2006 року №330.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Зобов"язати Комісію з питань визначення статусу ветеранів війни особам рядового та начальницького складу МНС України розглянути та прийняти рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_3 від 28 жовтня 2010 року в порядку встановленому пунктами 4, 5 Положення про Комісію з питань, пов"язаних з установленням статусу учасника війни особам рядового і начальницького складу МНС України відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом МНС України від 31.05.2006 року №330.
В задоволенні решти позовних вимог та до іншого відповідача відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3, ід. номер НОМЕР_1, сплачений судовий збір в сумі 1 (одна) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Головуючий суддя: Григорук О.Б.
Суддя: Біньковська Н.В.
Суддя: Тимощук О.Л.
Постанова складена в повному обсязі 12.03.2012.