10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Кулик П.О.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"25" листопада 2015 р. Справа № 292/9/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Мацького Є.М.,
при секретарі Гунько Л.В. ,
за участю позивача ОСОБА_3,
представника позивача ОСОБА_4,
представника відповідача Ільченко І.С.,
представника третьої особи Трохименко С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від "05" жовтня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Червоноармійської районної ради Житомирської області, треті сторони, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Червоноармійська районна державна адміністрація Житомирської області , Міністерство освіти і науки України про визнання протиправним та скасування рішення ,
У серпні 2015 року ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом та просила визнати протиправним та скасувати рішення 35-й сесії 6-го скликання Червоноармійської районної ради від 16.06.2015 року на якому було прийнято рішення №467 про припинення Колодіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів та Ялинівської ЗОШ І-ІІ ступенів шляхом ліквідації в частині припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015 Колодіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.
В обгрунтування позову зазначила, що рішення відповідача про ліквідацію Колодіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів та переведенн учнів 1-9 класів на навчання до Староолександрівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, а учнів 10-11 класів до Червоноармійської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, є порушенням прав її сина, учня 8-го класу в реалізації конституційних прав і свобод громадян, насамперед у забезпеченні належного доступу до загальної середньої освіти, яка є обов'язковою. Також відповідач позбавив територіальну громаду села Колодіївка та її орган місцевого самоврядування - Ялинівську сільську раду можливості виконати власні та делеговані повноваження у сфері освіти; ліквідація школи призведе до скорочення робочих місць та вивільнення учителів, та інших працівників школи.
Постановою Червоноармійського районного суду Житомирської області від 05.10.2015 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Червоноармійської районної ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Міністерство освіти і науки України та Червоноармійська районна державна адміністрація Житомирської області про визнання протиправним та скасування рішення, відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову про задоволення позову. В апеляційній скарзі зазначив, що Червоноармійська районна рада вийшла за межі своєї компетенції, встановленої Конституцією України, Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні " та "Про загальну середню освіту". Ліквідувавши школу відповідач позбавив територіальну громаду села Колодіївки та її орган місцевого самоврядування Ялинівську сільську раду можливості виконати власні та делеговані повноваження у сфері освіти. При прийнятті оскаржуваного рішення Червоноармійською районною радою не проведено антидискримінаційної експертизи та не проведено громадську антидискримінаційну експертизу у формі публічного громадського обговорення, електронних консультацій з громадськістю та вивчення громадської думки, що є обов"язковим. Суд першої інстанції не звернув уваги на зазначені обставини та ухвалив незаконне рішення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Встановлено, що рішенням 35-й сесії 6-го скликання Червоноармійської районної ради від 16.06.2015 року прийнято рішення №467 про припинення Колодіївської ЗОШ 1-ІІІ ступенів та Ялинівської ЗОШ І-ІІ ступенів шляхом ліквідації в частині припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015 Колодіївської загальноосвітньої школи 1-ІІІ ступенів.
Не погодившись із прийнятим рішенням районної ради позивач звернулась із позовом до суду.
Суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Відповідно до статті 140 Конституції України від 28.06.1996р., місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради.
Як вбачається з ч.2 ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 2 ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України, цим та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Відповідно до ст.43 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується у встановленому законом порядку питання щодо управління об"єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районних у містах, що перебувають в управлінні районних та обласних рад. Районні і обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про освіту" державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 та ч. 6 ст. 11 Закону України "Про загальну середню освіту", державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності - за рішенням засновника (засновників).
Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України "Про освіту", потреба в навчальних закладах, заснованих на комунальній власності, визначається місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Порядок створення, реорганізації та ліквідації навчальних закладів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
З пункту 8 Положення про порядок створення, реорганізацію, ліквідацію навчально-виховних закладів, затвердженого КМУ № 228 від 05.04.1994 року вбачається, що ліквідація навчально-виховних закладів провадиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством.
Положенням про порядок управління об"єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердженим рішення Червоноармійської районної ради № 307 від 14.08.2013 року, передбачено, що рішення про утворення, реорганізацію, припинення, ліквідацію комунальних підприємств, установ, закладів, організацій-об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ району, затвердження статутів (положень), внесення змін та доповнень до статутів (положень) таких підприємств, установ, організацій приймається районною радою за поданням районної державної адміністрації (структурних підрозділів районної державної адміністрації, якщо таке передбачено чинним законодавством), після рекомендації відповідних профільних комісій районної ради.
Крім того п. 9.1. зазначеного положення, районна державна адміністрація (структурні підрозділи) за дорученням голови райдержадміністрації в межах делегованих районною радою повноважень вносить пропозиції районній раді щодо вирішення питань створення, припинення (злиття, приєднання, поділ, перетворення, ліквідація) підприємств, установ, закладів і організацій, заснованих на спільній власності.
Судом встановлено, що відповідно до рішення виконкому обласної ради народних депутатів від 22.02.1992 року № 30 "Про розмежування майна комунальної власності між власністю обласної ради і власністю районних та міських міст обласного підпорядкування рад народних депутатів" затверджено перелік майна комунальної власності, яке передано районним радам. З додатку № 2 до зазначеного рішення вбачається, що до комунальної власності Червоноармійської районної ради народних депутатів передано наряду з іншим майном і загальноосвітні школи.
Згідно рішення 19 сесії 23 скликання Ялинівської сільської ради від 08.02.2002 року, Колодіївську ЗОШ І-ІІІ ступенів передано на баланс Червоноармійського райво, що підтверджується актами приймання-передачі від 08.02.2002 року.
Відповідно до рішення Червоноармійської районної ради від 28.07.2005 року № 260, районна рада прийняла у спільну власність територіальних громад сіл, селищ району загальноосвітні школи, у тому числі і Колодіївську ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Рішенням Червоноармійської районної ради від 04.11.2009 року № 284, затверджено перелік підприємств, установ, закладів спільної власності територіальних громад сіл, селища Червоноармійського району, повноваження по управлінню якими делегуються районній державній адміністрації. У зазначений перелік під № 19 включена і Колодіївська ЗОШ І-ІІІ ст, балансоутримувачем якої являється відділ освіти РДА.
На пленарному засіданні 35 сесії 6-го скликання Червоноармійської районної ради прийнято рішення №467 від 16.06.2015 року про припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015 року Колодіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, перевівши учнів 1-9 класів цієї школи на навчання до Староолександрівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів, а учнів 10-11 класів до Червоноармійської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.
Згідно Статуту Колодіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів, її засновником являється Червоноармійська районна рада, вона ж має право приймати рішення про реорганізацію або ліквідацію школи. Фінансування і матеріально-технічне забезпечення здійснює відділ освіти Червоноармійської райдержадміністрації.
Враховуючи вищевикладене, та те, що засновником Колодіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів, є Червоноарміська районна рада Житомирської області, беручи до уваги положення вищевказаних законів, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що Червоноармійська районна рада мала право приймати рішення про припинення шляхом ліквідації з 01.09.2015 року Колодіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів, При прийнятті спірного рішення відповідач діяв у спосіб та у межах наданих йому повноважень, тому воно є правомірним.
Крім того, з аналізу зазначених вище норм закону вбачається, що до місцевих рад віднесено також і районну раду, тому твердження позивача, що рішення Червоноармійської районної ради про ліквідацію Колодіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів слід було приймати виключно сільською радою, відповідно до вимог п.30 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", є безпідставним.
За приписами ст.6 Закону України "Про освіту", одними із основних принципів освіти в Україні є доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою; рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку.
Відповідно до ст.35 Закону України "Про освіту" загальна середня освіта забезпечує всебічний розвиток дитини як особистості, її нахилів, здібностей, талантів, трудову підготовку, професійне самовизначення, формування загальнолюдської моралі, засвоєння визначеного суспільними, мовними, національно-культурними потребами обсягу знань про природу, людину, суспільство і виробництво, екологічне виховання, фізичне вдосконалення. Держава гарантує молоді право на отримання повної загальної середньої освіти і оплачує її здобуття. Повна загальна середня освіта в Україні є обов'язковою і може отримуватись у різних типах навчальних закладів.
Колегія суддів зазначає, що чинним законодавством встановлено обов'язковість загальної середньої освіти, зокрема, і для сина позивача, однак не встановлено обов'язковості її здобуття останнім лише у конкретному навчальному закладі Колодіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Як зазначено у статті 3 Конвенції "Про права дитини", схваленої резолюцією 44 сесії Генеральної Асамблей ООН від 20.11.1989 № 44/25, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-XII, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Отже, у випадку наявності будь-якої правової колізій, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дітей, з урахуванням положень статті 3 Конвенції "Про права дитини", пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дітей.
Встановлено, що при вирішенні питання ліквідації школи бралось до уваги щорічне зменшення учнівського контингенту. У 2014 - 2015 роках в цій школі навчалося 29 учнів, з яких у 1, 4, 8 та 10 класах навчалося по 3 учні; у 2, 3 та 5 класах по 1 учню; у 6 та 9 класах по 2 учня; у 7 класі - 6 учнів та у 11 класі - 4 учня. Кошторисні призначення на дану школу на 2015 рік складали 962298 грн. (витрати на 1 учня становили 33183 грн.). Крім того, приміщення школи потребує ремонту, діти користуються надвірним туалетом. Котельня, що опалює приміщення школи, знаходиться на далекій відстані від неї, що не дає ефекту тепла. Враховувалось, що учні ліквідованої школи будуть забезпечені кращими і більш якісними умовами для отримання освіти в Староолександрівській ЗОШ І-ІІ ступенів, де на відміну від попередньої є спортивний зал, внутрішній туалет, обладнана майстерня, комп"ютерний клас, а діти будуть доставлятися до школи шкільним автобусом.
З матеріалів справи вбачається, що батьки учнів Колодіївської ЗОШ в тому числі і позивач, подали заяви про зарахування дітей до Староолександрівської ЗОШ І-ІІ ступенів з 01.09.2015 року.
На даний час діти, зокрема і син позивача навчаються в Староолександрівській школі ЗОШ І-ІІ ступенів, куди здійснюється підвіз дітей з с. Колодіївки.
Разом із тим колегія суддів не приймає доводи позивача щодо примусу батьків писати вищезазначені заяви та неприйняття думки територіальної громади села Колодіївки проти закриття школи. Встановлено, що подані у серпні місяці заяви директору Колодіївської ЗОШ про зарахування дітей до Колодіївської ЗОШ, не містять факту їх прийняття директором та відповідної вхідної реєстрації. Протокол загальних зборів від 28.08.2015 затверджений директором ПСП "Колодіївське". Зазначені документи були надані лише 25.11.2015 року. Раніше про наявність таких документів позивач не повідомляла. Не були зазначені документи предметом їх розгляду та дослідження судом першої інстанції.
Крім того представник третьої особи підтвердила факт вільного обрання батьками дитини навчального закладу та можливість навчання дитини в іншій школі.
Судовою колегією не встановлено обставин, які б свідчили про позбавлення неповнолітнього сина позивача гарантованого Конституцією України права на освіту.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що надання учням кращих умов для здобуття освіти не може вважатись перешкодою в її здобутті, а доводи щодо погіршення демографічної ситуації села через ліквідацію Колодіївської ЗОШ І-ІІІ ступенів є непереконливими.
Відтак доводи апелянта щодо порушення відповідачем конституційних прав дітей на освіту, є безпідставними.
Питання скорочення робочих місць та вивільнення вчителів, не є предметом розгляду цієї справи.
Щодо непроведення антидискримінаційної громадської експертизи, колегія суддів зазначає наступне.
Організаційно-правові засади запобігання та протидії дискримінації з метою забезпечення рівних можливостей щодо реалізації прав та свобод людини і громадянина, основним джерелом яких в Україні є Конституція України, визначено Законом України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" від 06.09.2012 р. №5207-VI (надалі по тексту Закон №5207-VI), який набрав законної сили 04.10.2012 р.
Метою правового регулювання вищеназваного Закону є захист основних прав та свобод людини і громадянина, що належать у рівній мірі всім громадянам незалежно від їх соціальної, професійної чи іншої належності.
Водночас, норми цього Закону не стосуються захисту спеціальних прав, які відображають специфіку статусу різноманітних груп населення. Такими є права дітей, молоді, пенсіонерів, військовослужбовців, депутатів тощо.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст.8 Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" з метою виявлення у проектах нормативно-правових актів норм, що містять ознаки дискримінації, проводиться антидискримінаційна експертиза проектів нормативно-правових актів. Обов'язковій антидискримінаційній експертизі підлягають проекти законів України, актів Президента України, інших нормативно-правових актів, що розробляються міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, державними колегіальними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
Відповідно до п. 1" Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики", затвердженого Постановою КМУ № 996 від 03.11.2010 та п.1 "Порядку проведення органами виконавчої влади антидискримінаційної експертизи проектів нормативно-правових актів", затвердженого Постановою КМУ № 61 від 30.01.2013, зазначені нормативно-правові акти в першому випадку визначають основні вимоги до організації і проведення органом виконавчої влади консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, а в другому-процедуру проведення антидискримінаційної експертизи проектів Законів України, актів Президента України та Кабінету Міністрів України, інших проектів нормативно-правових актів, що розробляються органами виконавчої влади.
Підсумовуючи викладене колегія суддів зазначає, що обов'язковій антидискримінаційній експертизі підлягають проекти, зокрема, законів, розробниками яких є органи виконавчої влади. Отже, проект згадуваного рішення відповідача не підлягає обов'язковій антидискримінаційній експертизі, оскільки відповідач не є органом виконавчої влади.
Тому перед прийняттям рішення від районної ради не вимагалося проведення антидискримінаційної експертизи у формі публічного громадського обговорення.
Разом із тим встановлено, що прийняттю оспорюваного рішення передувало врахування пропозицій тимчасової депутатської комісії по вивченню можливості оптимізації мережі загальноосвітних шкіл району, що розташовані на території Ялинівської сільської ради.
Судом встановлено, що питання щодо ліквідації Колодіївської ЗОШ 1-ІІІ ступенів вивчалося та приймалась думка громади с. Колодіївка на рівні обласного відділу освіти, що вбачається з доповідної записки начальника управління освіти і науки Житомирської ОДА. Представники третіх осіб в судовому засіданні підтвердили факт обговорення необхідності ліквідації школи з мешканцями с. Колодіївки та батьками учнів Колодіївської ЗОШ 1-ІІІ ступенів.
Факт обговорення даного питання з громадою Ялинівської сільської ради підтвердили і депутати районної ради у своїх виступах на пленарному засіданні 16.06.2015. (а.с. 115-116 т.1).
З урахуванням встановлених судами обставин, положень вищенаведеного законодавства, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів приходить до висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, а постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від "05" жовтня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
Є.М. Мацький
Повний текст cудового рішення виготовлено "27" листопада 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2
3- представник позивача - ОСОБА_4 АДРЕСА_1, 10000
4- відповідачу/відповідачам: Червоноармійська районна рада Житомирської області вул.Шевченка,104,смт.Червоноармійськ,Житомирська область,12000
5- представник відовідача Ільченко І.С. АДРЕСА_3
6-третій особі: Червоноармійська районна державна адміністрація Житомирської області - вул.Шевченка,104,смт.Червоноармійськ,Житомирська область,12000,
7-Міністерство освіти і науки України - пр-т Перемоги, 10,м.Київ,01135,