Постанова від 27.11.2015 по справі 823/5295/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2015 року справа № 823/5295/15

13 год. 31 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Коваленка В.І.,

суддів: Гаврилюка В.О., Мишенка В.В.,

за участю секретаря - Савости С.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2 за договором,

представника відповідача - ОСОБА_3 голови Христинівської районної виборчої комісії,

третьої особи - ОСОБА_4,

представника третьої особи - ОСОБА_5 за договором,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Христинівської районної ради, включеного до виборчого списку політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_1 до Христинівської районної виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_4, про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Христинівської районної ради, включений до виборчого списку політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Христинівської районної виборчої комісії, в якому просить:

- визнати рішення Христинівської районної виборчої комісії від 21.11.2015 року №30 в частині реєстрації ОСОБА_4 депутатом до Христинівської районної ради протиправним та скасувати;

- реєстрацію кандидата у депутати до Христинівської районної ради ОСОБА_4 - скасувати;

- зобов'язати Христинівську районну виборчу комісію зареєструвати депутатом до Христинівської районної ради наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку Христинівської районної організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_4 обраний депутатом Сичівської сільської ради Христинівського району Черкаської області у одномандатному виборчому окрузі та одночасно обраний депутатом у багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками від Христинівської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Христинівської районної ради. Позивач вважає, що ОСОБА_4 неправомірно зареєстрований депутатом Христинівської районної ради, оскільки положення частини 11 статті 86 Закону України «Про місцеві вибори» передбачають, що у такому випадку ОСОБА_4 вважається обраним депутатом Сичівської сільської ради та не може бути зареєстрованим депутатом Христинівської районної ради.

В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.

Представник відповідача позов визнала у повному обсязі та не заперечувала проти його задоволення.

Третя особа - ОСОБА_4 та його представник, в судовому засіданні проти позову заперечили, посилаючись на ту обставину, що ОСОБА_4 відмовився від депутатського мандата депутата Сичівської сільської ради, а тому правомірно зареєстрований депутатом Христинівської районної ради.

Заслухавши пояснення учасників процесу, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_4 зареєстровані кандидатами в депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Христинівської районної ради Черкаської області 25 жовтня 2015 року, включені до виборчого списку політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».

Одночасно ОСОБА_4 зареєстрований кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Сичівської сільської ради Христинівського району Черкаської області.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 обраний депутатом у багатомандатному виборчому окрузі до Христинівської районної ради та одночасно обраний депутатом у одномандатному виборчому окрузі до Сичівської сільської ради.

Згідно відомостей, які містяться в матеріалах справи, Христинівська районна виборча комісія прийняла рішення, оформлене протоколом №30 від 21.11.2015р. про реєстрацію ОСОБА_4 депутатом Христинівської районної ради.

Вирішуючи питання про правомірність такого рішення комісії, суд виходить з такого.

В силу положень частини 1 та пункту 6 частини 2 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» № 595-VIII від 14.07.2015р. територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та у порядку, передбачених цим та іншими законами України.

Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія реєструє депутатів, обраних до Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, повідомляє відповідну раду та населення про зареєстрованих депутатів відповідної ради та основні відомості про них.

За змістом положень частини 1 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» територіальні та дільничні виборчі комісії організовують свою роботу відповідно до вимог цього Закону у формі відкритих засідань.

Виборча комісія є колегіальним органом.

Частиною 12 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що з питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу виборчої комісії та не оформлюється окремим документом.

При вирішенні спору суд також приймає до уваги, що згідно частини 11 статті 86 Закону України «Про місцеві вибори» у разі обрання одного з кандидатів, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, депутатом у багатомандатному виборчому окрузі та депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою, такий кандидат вважається обраним відповідно депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою.

Кандидат у депутати, включений до виборчого списку від місцевої організації партії у багатомандатному виборчому окрузі, у разі обрання його депутатом у одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою невідкладно після отримання рішення територіальної виборчої комісії про результати відповідних місцевих виборів повідомляє про своє обрання територіальну виборчу комісію, яка встановлює результати місцевих виборів по відповідному багатомандатному виборчому округу.

У такому разі відповідна територіальна виборча комісія протягом одного дня з дня отримання такого повідомлення або відповідного повідомлення Центральної виборчої комісії приймає рішення про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку відповідної місцевої організації партії.

Відповідно до частини 1 статті 89 Закону України «Про місцеві вибори» особа, обрана депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, сільським, селищним, міським головою, старостою, для її реєстрації, у разі наявності іншого представницького мандата, зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії протягом 20 днів з дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради. Особа, обрана сільським, селищним, міським головою, старостою, одночасно з копією заяви про припинення дії іншого представницького мандата подає документ про звільнення з роботи (посади), несумісної з посадою сільського, селищного, міського голови, старости. У разі обрання одного з кандидатів, включеного до виборчих списків місцевої організації партії, депутатом у двох або більше багатомандатних виборчих округах такий кандидат має право звернутися для його реєстрації депутатом лише однієї місцевої ради.

У відповідності до положень частини 4 статті 89 Закону України «Про місцеві вибори» у разі невиконання без поважних причин особою, обраною депутатом у багатомандатному виборчому окрузі, у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, вимог частини першої цієї статті територіальна виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка відмовилася від депутатського мандата, та визнає обраним депутатом в багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від відповідної місцевої організації партії та реєструє його в установленому цим Законом порядку.

Відповідно до пункту 11 Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост сіл, селищ, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії № 381 від 02.10.2015р. кандидат у депутати, включений до виборчого списку місцевої організації політичної партії у багатомандатному виборчому окрузі, у разі одночасного обрання його депутатом в одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою або старостою села, селища невідкладно після отримання рішення територіальної виборчої комісії про визнання депутата в одномандатному виборчому окрузі, сільського, селищного, міського голови, старости села, селища обраним повідомляє відповідно виборчу комісію Автономної Республіки Крим, обласну, районну, міську, районну в місті виборчу комісію, яка встановлює результати відповідних виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про обрання його депутатом в одномандатному виборчому окрузі, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища. У такому разі відповідна територіальна виборча комісія протягом одного дня з дня отримання такого повідомлення або відповідного повідомлення Центральної виборчої комісії приймає рішення про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку відповідної місцевої організації політичної партії, про що повідомляє відповідного кандидата у депутати наступного дня з дня прийняття такого рішення, реєструє його в установленому Законом порядку та згідно із цим Роз'ясненням.

Отже, наведеними законодавчими нормами встановлено пріоритетність обрання особи депутатом у одномандатному виборчому окрузі, а також обов'язок особи, яка одночасно обрана депутатом у багатомандатному виборчому окрузі повідомити комісію про своє обрання. Як наслідок, комісія зобов'язана прийняти рішення про обрання депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку місцевої організації партії. У разі неповідомлення особою зазначених відомостей виборча комісія самостійно визнає цю особу такою, що відмовилась від депутатського мандата, та визнає обраним депутатом в багатомандатному виборчому окрузі наступного за черговістю кандидата в депутати від відповідної місцевої організації партії та реєструє його в установленому Законом порядку.

У зв'язку з наведеним, суд приходить до висновку, що особа обрана депутатом у одномандатному виборчому окрузі не може претендувати на депутатський мандат у багатомандатному виборчому окрузі та вважається обраним депутатом саме в одномандатному виборчому окрузі.

В судовому засіданні встановлено, що офіційне оприлюднення результатів місцевих виборів до Сичівської сільської ради опубліковано в Христинівській районній громадсько-політичній газеті «Трибуна Хлібороба» 29.10.2015р. В той же час, ОСОБА_4 не звертався до Христинівської районної виборчої комісії з повідомленням про його обрання депутатом Сичівської сільської ради.

За вказаних обставин, суд приходить до висновку, що Христинівська районна виборча комісія не мала права приймати рішення про реєстрацію депутатом Христинівської районної ради ОСОБА_4, а тому позов у частині скасування спірного рішення підлягає задоволенню.

На переконання суду, відмова ОСОБА_4 від депутатського мандату депутата Сичівської сільської ради не наділяє відповідача повноваженнями щодо його реєстрації депутатом Христинівської районної ради, а тому суд вважає безпідставними посилання третьої особи щодо правомірності спірного рішення комісії.

При цьому, суд не знаходить підстав для задоволення вимог позивача про скасування реєстрації кандидата у депутати до Христинівської районної ради ОСОБА_4, оскільки скасування наведеного рішення відповідача в частині реєстрації ОСОБА_4 депутатом Христинівської районної ради передбачає правові наслідки у вигляді скасування його реєстрації як депутата та не потребує додаткового підтвердження.

Щодо вимог позивача про зобов'язання Христинівську районну виборчу комісію зареєструвати депутатом до Христинівської районної ради наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку Христинівської районної організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», суд зазначає таке.

Відповідно до частини 2 статті 86 Закону України «Про місцеві вибори» право на участь у розподілі депутатських мандатів у відповідному багатомандатному виборчому окрузі набувають кандидати в депутати, включені до виборчих списків від місцевих організацій партій, що отримали п'ять і більше відсотків голосів виборців, у відношенні до сумарної кількості голосів виборців, поданих за місцеві організації партій.

Результатом виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі є визначення в порядку черговості кандидатів у депутати від місцевих організацій партій осіб, обраних депутатами від місцевих організацій партій в кількості депутатських мандатів, отриманих місцевими організаціями партій. Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії, яка відповідно до частини другої цієї статті має право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі, визначається рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальної виборчої комісії на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів шляхом формування та затвердження виборчого списку місцевої організації партії (ч.8 ст. 86 Закону №595).

Частиною 2 статті 27 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою виборчої комісії, у разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії, та є повноважним за умови присутності на ньому більше половини членів комісії від складу цієї комісії.

З урахуванням зазначеного, суд звертає увагу, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.

Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя, а тому позовна вимога про зобов'язання відповідача прийняти певні рішення є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства.

Приймаючи до уваги наведені обставини, суд приходить до висновку про безпідставність вимог позивача про зобов'язання відповідача прийняти відповідне рішення та вважає за необхідне зобов'язати відповідача розглянути питання про реєстрацію депутатом до Христинівської районної ради наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку Христинівської районної організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».

Виходячи з положень частини 9 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Законом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, є Закон України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI.

В силу положень частини 1 статті 9 цього закону судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Згідно частини 1 та підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (в редакції, яка діє з 01.09.2015р.) судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі; ставка судового збору за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» № 80-VIII від 28 грудня 2014 року установлено на 2015 рік мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня - 1 218 гривень.

При цьому, згідно положень абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» (в редакції, яка діє з 01.09.2015р.) у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Тобто, за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру з трьома немайновими вимогами ставка судового збору становить 487,20х3= 1461 грн. 60 коп.

Оскільки позивачем у даній справі судовий збір не сплачено, тому сума судового збору, яка підлягає стягненню з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України за пред'явлення даного адміністративного позову становить 1461 грн. 60 коп.

Виходячи з положень частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи, що судом частково задоволено позовні вимоги позивача, тому на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Христинівської районної виборчої комісії №30 від 21.11.2015р. в частині реєстрації ОСОБА_4 депутатом Христинівської районної ради.

Зобов'язати Христинівську районну виборчу комісію розглянути питання про реєстрацію депутатом до Христинівської районної ради наступного за черговістю кандидата в депутати у виборчому списку Христинівської районної організації політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1461 (одну тисячу чотириста шістдесят одну) грн. 60 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Христинівської районної виборчої комісії на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог частини 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий В.І. Коваленко

Судді В.О. Гаврилюк

ОСОБА_6