ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"27" травня 2011 р. Справа № 2a-1036/11/0970
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Гундяка В.Д.,
при секретарі Круглій О.М.,
за участю: представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м.Івано-Франківську справу за позовом прокурора Тлумацького району в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Тлумацькому до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі-ТзОВ) «Промбудсервіс»про стягнення заборгованості,
28.03.2011 року прокурор Тлумацького району в інтересах Державної податкової інспекції в м.Івано-Франківську звернувся з адміністративним позовом до приватного підприємства «Промбудсервіс»» про стягнення заборгованості. Позовні вимоги мотивував тим, що за відповідачем рахується податкова заборгованість перед бюджетом, яка виникла у зв'язку з несплатою штрафних санкцій, застосованих за несвоєчасне подання декларації по податку на прибуток і пені та заборгованість по сплаті податкових платежів з податку на додану вартість в розмірі 21 123 грн.
19.04.2011 Державною податковою інспекцією в Тлумацькому районі подано заяву про збільшення позовних вимог, так як сума заборгованості відповідача станом на 18.04.2011 становить 57 956,7 грн., в тому числі 1920 грн. по орендній платі за землю, 239,06 грн. по податку з доходів фізичних осіб (ПДФО), 55 356,11 грн. по податку на додану вартість (ПДВ) та 440,92 грн. пені.
Прокурор в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не подав, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, хоча в обох випадках був належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштового відправлення. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не подав, причини неявки суду не повідомив.
За таких обставин у відповідності до вимог ст.128 КАСУ суд вбачає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності прокурора та представника відповідача.
Представники позивача у судовому засіданні збільшені позовні вимоги підтримали в повному обсязі, суду пояснили, що підставою для звернення з позовом у справі є несплата відповідачем самостійно визначених ним податкових зобов'язань згідно поданих декларацій по орендній платі за землю, податку з доходів фізичних осіб, податку на додану вартість, а також нарахованої пені в загальному розмірі 57 956,7 грн. Вказали, що дана заборгованість підлягає до стягнення згідно положень Податкового кодексу України. Позов просили задовольнити повністю.
Вислухавши представників позивача, дослідивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних мотивів.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України “Про систему оподаткування” визначені види податків і зборів (обов'язкових платежів), що справляються на території України. Згідно п.3 ч.1 ст.9 даного Закону платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію відповідач 20.11.1996 року зареєстрований Тлумацькою районною державною адміністрацією як суб'єкт підприємницької діяльності. та 18.12.1996 року Державною податковою інспекцією в Тлумацькому районі взятий на облік як платник податків.
Відповідно до ст.1 ЗУ “Про порядок погашень зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання згідно ЗУ “Про порядок погашень зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" або іншими законами України.
Згідно ст. 2 ЗУ «Про плату за землю», із змінами та доповненнями, передбачено, що використання землі в Україні є платними. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Стаття 16 вищевказаного Закону визначає, що облік громадян -платників земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності і нарахування відповідних сум проводиться щороку станом на 1 травня.
Відповідно до ст.17 ЗУ «Про плату за землю»податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем самостійно подано 01.02.2011 податкові декларації з плати за землю(орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності). Таким чином ТОВ «Промбудсервіс»шляхом подачі даної декларації самостійно визначило та узгодило податкове зобов'язання щомісячно в розмірі 2 530,34 грн. Станом на 18.04.2011року відповідач був зобов'язаний сплатити 7 034,66 грн заборгованості по орендній платі за землю відповідно до поданих декларацій, однак згідно пояснень представників позивача сплатив тільки 5 320 грн, тобто допустив заборгованість в сумі 1 920 грн., в тому числі 197, 4 грн штрафних санкцій.
Крім цього за ТОВ «Промбудсервіс»рахується заборгованость з податку на додану вартість відповідно до поданих декларацій в загальному розмірі 55 356,11 грн, а саме за грудень-8 796грн, січень-12 014 грн, лютий- 28 109грн. та по штрафних санкціях- 6 538,77 грн., нарахованих за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов'язань.
Судом встановлено, що у відповідності до поданих ТОВ «Промбудсервіс»21.03.2011 податкових декларацій з податку на доходи фізичних осіб за січень та лютий 2011р самостійно визначено суму податкового зобов'язання по ПДФО у розмірі 3 636,82 грн. Платником податку самостійно сплачено 3 397,76 грн, отже, сума заборгованості становить 239,06 грн. (з 636, 82-3 397,76=239,06).
Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків згідно п.п.5.4.1. п.5.4.ст.5 ЗУ «Про порядок погашень зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
З актів перевірки за №66, №67 від 16.03.2011, №0000031630/24678787 від 12.03.2011 щодо своєчасності подання податкової звітності, вбачається, що відповідачем порушено терміни сплати узгоджених сум податкового зобов'язання при проведенні розрахунків з бюджетом по орендній платі за землю з юридичних осіб та при проведенні розрахунків з податку на додану вартість.
Підпунктом 4.1.4 п.4.1 ст.4 ЗУ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено порядок та строки подання податкових декларації.
Положенням п.5.1 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації і відповідно до п.п. 5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
У зв'язку з наведеним позивачем прийнято податкові повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 та №0000221530 від 16.03.2011 року, якими до відповідача застосовано штрафні санкції по орендній платі за землю-197,4 грн та податкові повідомлення -рішення за № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3 від 12.03.2011, якими застосовано до ТОВ «Промбудсервіс»6 539,65 грн штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкових зобов'язань з ПДВ.
Рішення про застосування штрафних санкцій по орендній платі за землю отримані відповідачем, 24.03.2011 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією повідомлення про вручення поштового відправлення. Також відповідно рішення про накладення штрафних санкцій по сплаті ПДВ отримані відповідачем в день їх прийняття 12.03.2011, що підтверджується підписом керівника ТОВ «Промбудсервіс»на корінцях даних рішень.
Відповідно до ст.59.5 Податкового кодексу України у разі, коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання(вручення) податкової вимоги.
Згідно ст.57.3 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом у випадках, коли платник податків не подає в установлені строки податкову(митну)декларацію( п.п.54.3.1п.54.3ст.54 ), останній зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Однак, в порушення вимог даного Закону ТОВ «Промбудсервіс»не погасило узгоджені суми податкового зобов'язання, рішення податкового органу не оскаржило у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст.16 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нараховується пеня при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання; при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні.
Згідно даної норми Закону відповідачу було нараховано пеню в розмірі 440,92 грн.
Таким чином, загальна сума заборгованості становить 57956,7 грн , що включає в себе заборгованість по орендній платі за землю-1920грн (в тому числі пеню197,4 грн), по податку з доходів фізичних осіб-239,06 грн, по податку на додану вартість -55 356,11 грн та пеню в розмірі 440,92 грн.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність та взаємний зв'язок суд погоджується з підставністю виникнення та розміром заборгованості, заявленої до стягнення.
Підстав для звільнення відповідача від сплати заборгованості в судовому засіданні не встановлено.
Наявність податкового боргу та його розмір відповідач не спростував, доказів сплати заборгованості суду не представив, чим фактично не заперечив суму заборгованості, яка є предметом спору в даній справі.
Виходячи з викладеного, суд вважає вимоги позивача про стягнення коштів підставними, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Відповідно до п.87.11 ст.87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку-фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Виходячи з викладеного, суд вважає вимоги позивача про стягнення коштів підставними, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ч.1 ст.67 Конституції України, ст.ст.5, 16, 17 ЗУ “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, ст.ст.2, 17 ЗУ «Про плату за землю», п.87.11ст.87 Податкового кодексу України, керуючись ст.ст.11, 71, 86, ч.3 ст.160, ст.162 КАС України, суд
позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Промбудсервіс» в дохід державного бюджету 57 956(п'ятдесят сім тисяч дев'ятсот п'ятдесят шість) грн.70 коп. заборгованості.
Згідно ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання заяви про апеляційне оскарження або апеляційної скарги, якщо таку заяву чи скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 31.05.2011 року
Суддя: Гундяк В.Д.