Постанова від 28.04.2011 по справі 2а-1049/11/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" квітня 2011 р. Справа № 2a-1049/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Кишинського М.І.

при секретарі Дякун М.М.

за участю представника позивача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Відкритого акціонерного товариства Івано-Франківський завод "Промприлад"

до відповідача: Управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі

про визнання протиправними та зобов'язання вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство Івано-Франківський завод "Промприлад" (надалі-позивач), 28 березня 2011 року звернулося в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Тлумацькому районі (надалі-відповідач) про визнання протиправними та зобов'язання вчинення дій.

Вимоги адміністративного позову мотивовані тим, що відповідачем призначена та виплачуються пенсія за віком на пільгових умовах колишньому працівнику позивача ОСОБА_2 Так, при складені відповідачем розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах де зазначено, що пільгові пенсії призначені вищезазначеній особі у відповідності до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», однак у відповідному протоколі відповідача про призначення вищезазначеній особі пенсії на пільгових умовах, відсутні посилання на статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зазначає, що нормативно-правовими актами, якими у своїй діяльності керується відповідач не визначено форми рішення про призначення пенсій. Також зазначає, що у відповідності до частини 4 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» порядок пенсійного забезпечення особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону. Вважає, що призначення пенсій на пільгових умовах вищезазначених громадянам здійснено відповідачем безпосередньо при складені оскаржуваного розрахунку, а тому вбачає необхідність зобов'язати відповідача внести зміни до нього.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові підтримав повністю. При цьому пояснив суду, що призначення пенсії на пільгових умовах громадянці ОСОБА_2 здійснено відповідачем безпідставно, виключно при складенні оскаржуваного розрахунку. Вважає дії відповідача неправомірними при складенні оскаржуваного розрахунку, а тому існує необхідність зобов'язати відповідача внести зміни до нього. Просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в першому судовому засіданні проти позову заперечив, надавши суду письмове заперечення, яке мотивоване тим, що даний спір вже розглядався в Івано-Франківському окружному адміністративному суді, за наслідками якого винесено постанову, якою позивачу в задоволені позову було відмовлено. За таких обставин відповідач вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю з підстав передбачених пунктом 4 частини 1 статті 157 КАС України та просить закрити провадження у даній справі. Однак, суд не погоджувався з позицією відповідача, оскільки в попередньому спорі оскаржувався розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за інший період, а ніж в даній адміністративній справі. За таких обставин, суд вбачав за належне в задоволенні позиції відповідача про закриття провадження відмовити, а розгляд справи продовжити по суті.

В друге судове засідання, представник відповідача не з'явився, проте на адресу суду направив письмове доповнення до заперечення на адміністративний позов, яке мотивоване тим, що ОСОБА_2 звернулася із заявою для призначення пенсії на пільгових умовах у віці 50 років, при цьому документально підтвердила стаж роботи більше 10 років на посадах визначених Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, що дає право на призначення пенсії із скороченням пенсійного віку. За таких обставин у відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», дане підтвердження стало підставою для призначення відповідачем, пенсії на пільгових умовах громадянці ОСОБА_2 Отже, відповідач вважає, що вимога позивача про зобов'язання змінити розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії громадянці ОСОБА_2 є необґрунтованою та такою, що не відповідає нормам чинного законодавства, а тому в задоволенні позову слід відмовити. Крім того, відповідач просить, розгляд справи проводити за його відсутності.

Розглянувши адміністративний позов та заперечення, заслухавши представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та проаналізувавши правові норми законодавства України, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач по справі є юридичною особою та зареєстрований в управлінні Пенсійного фонду України як платник страхових внесків.

Згідно з п.2 Перехідних положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до Законів України “Про пенсійне забезпечення”, “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” відшкодуванню підлягають пенсії, призначені за пунктами „б”-„з” статті 13 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Так, статтею 2 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених вище, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Як вбачається з матеріалів справи, громадянка ОСОБА_2 набула відповідного стажу передбаченого пунктом «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а саме досягла 50 річного віку та наявність стажу роботу 22 роки, 4 місяці, 12 днів, з яких 13 років, 7 місяців, 13 днів на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за посадою пресувальник виробів із пластмаси, що передбачено Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.

Відшкодування підприємствами витрат Пенсійного Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах та підстави складення розрахунків, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003 (далі-Інструкція).

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.5 Інструкції визначено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

З вище наведених норм вбачається, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах складаються органами Пенсійного фонду України на підставі відомостей громадян яким призначено пенсії.

За таких обставин, зміни в оскаржуваний розрахунок можливо внести тільки в разі, внесення змін до відомостей на підставі яких призначаються та виплачуються пенсії на пільгових умовах. Матеріалами справи та обставинами встановленими судом, доведено правомірність призначення громадянці ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах у відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Також, суд зазначає, що змінення оскаржуваного позивачем розрахунку з відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у відповідність до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» неможливе без правової позиції громадянки ОСОБА_2, оскільки в даному випадку буде порушено її законне право на отримання такого виду пенсії, а твердження позивача на ту обставину, що громадянка ОСОБА_2 не просила призначати їй пільгову пенсію на підставі статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то дана обставина не відповідає фактичним обставинам та матеріалам справи, так як з поданої до управління Пенсійного фонду заяви громадянкою ОСОБА_2 вбачається, що громадянка ОСОБА_2 просить призначити їй пенсію за віком за списком №2. За наслідками даної заяви громадянці ОСОБА_2, з 02 жовтня 2007 року призначено пенсію за списком №2 відповідно до нового Закону (Закону України «Про пенсійне забезпечення), яка на момент розгляду даної адміністративної справи, виплачувалась громадянці ОСОБА_2 Крім того, позивачем суду не доведено та не подано документальних або інших доказів, що громадянка ОСОБА_2 не просила призначати їй пенсію на пільгових умовах за Списком №2 у відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки як встановлено в судовому засіданні, що з дня призначення, а це з 02 жовтня 2007 року та на момент розгляду даної адміністративної справи їй виплачувалась саме така пенсія.

Твердження позивача, що в протоколі про призначення пільгової пенсії громадянці ОСОБА_2 відсутні посилання на статтю 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», то дане твердження суд спростовує, виходячи з того, що обставинами встановленими в судовому засіданні, матеріалами справи та нормами чинного законодавства підтверджено правомірність призначення громадянці ОСОБА_2 пенсії на пільгових умовах за списком №2 у відповідності до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому такі твердження є безпідставними.

Згідно з частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1,2,3,5,6 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що оскаржуваний розрахунок складений відповідачем правомірно у відповідності до відомостей відділу з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України та норм чинного законодавства, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Кишинський М.І.

Постанова складена в повному обсязі 04 травня 2011 року.