Справа № 22-ц-926/11 Головуючий у І інстанції Козіна С.М.
Провадження № 22-ц/8850/11 Доповідач у 2 інстанції ОСОБА_1
Категорія 58 10.02.2011
Іменем України
10 лютого 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Київської області у складі:
головуючого судді Суханової Є.М., суддів: Данілова О.М., Мельника Я.С,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Києві справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі на постанову Ржищівського міського суду Київської області від 30 грудня 2009 року в справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі про зобов'язання проведення перерахунку та щомісячну виплату пенсії,
встановила:
У жовтні 2009 року ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним позовом, який обґрунтовувала тим, що вона є інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою і розмір її пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не може бути нижчим ніж 6 мінімальних пенсій за віком, тоді як відповідачем виплачується їй пенсія у значно нижчому розмірі. Вона також має право на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, розмір якої згідно з Законом становить 50 % від мінімальної пенсії за віком. Але відповідач відмовився провести перерахунок пенсії та додаткової пенсії. Просила визнати неправомірною відмову відповідача щодо перерахунку розміру її пенсії та додаткової пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, встановивши її розмір на рівні 6 мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії і встановити її на рівні 50 % від мінімальної пенсії за віком, починаючи з 01.10.2007 року.
06 грудня 2007 року Ржищівським міським судом Київської області було задоволений адміністративний позов ОСОБА_2 до УПФУ у Кагарлицькому районі щодо перерахунку державної та додаткової пенсій відповідно до ст. 54 п. 2 та ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та було зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити позивачці пенсії за період з 02 жовтня 2007 року по 19 травня 2009 року.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 19.05.2009 року постанову Ржищівського міського суду Київської області від 06 грудня 2007 року було залишено без змін, згідно якої позивачці було проведено перерахунок та виплачено державну та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю за період з 02.10.2007 року по 19.05.2009 року.
17 грудня 2009 року до Ржищівського міського суду Київської області надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивачка з 15.12.2009 року являється інвалідом 2 групи.
Постановою Ржищівського міського суду Київської області від 30 грудня 2009 року позов задоволено частково. Постановлено визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі щодо перерахунку пенсії, додаткової пенсії позивача відповідно до ст.ст. 50, 54, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі провести перерахунок та виплату позивачу пенсії по третій групі інвалідності відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні 6 мінімальних пенсій за віком виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної законодавством та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановивши її на рівні 50 % від мінімальної пенсії за віком виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законодавством, починаючи з 20.05.2009 року по 15.12.2009 року та здійснити перерахунок державної пенсії, як інваліду 2 групи у розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка повинна становити 75 % мінімальної пенсії за віком та їх щомісячної виплати ОСОБА_2 з 15.12.2009 року.
В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Апеляційну скаргу необхідно відхилити з таких підстав.
Судом встановлено, що позивачка є потерпілою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, до 14.12.2009 року включно являлась інвалідом 3 групи, а з 15.12.2009 року - є інвалідом 2 групи внаслідок захворювання, пов'язаного впливом аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку в управлінні ПФУ у Кагарлицькому районі Київської області і одержує пенсію по інвалідності, яка призначена відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а/ державної пенсії; б/ додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
В ст. 54 цього Закону, яка визначає умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1, передбачено, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по 3-й групі інвалідності-6 мінімальних пенсій за віком, по 2-й групі інвалідності-8 мінімальних пенсій за віком.
Згідно зі ст. 50 Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі інвалідам третьої групи - 50 %, інвалідам другої групи - 75 % мінімальної пенсії за віком. Ця додаткова пенсія відповідно до положень ст. 53 цього Закону виплачується повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Відповідно до ч.5 ст. 54 Закону порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм обчислення вказаних пенсій передбачений постановою КМ України від 30.05.1997 року М 523 "Про затвердження нового Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка є чинною і положення постанови стосовно критеріїв обчислення розмірів пенсій відповідають положенням ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
КМ України 27.12.2005 року прийнята постанова № 1293 "Про збільшення розмірів пенсії деяким категоріям громадян,, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності з 01.01.2006 року і якою передбачено підвищення пенсій по інвалідності потерпілим від Чорнобильської катастрофи і установлено тверді розміри пенсій в залежності від групи та причини інвалідності потерпілих, нижче яких не може бути мінімальний розмір пенсії, передбачений ч. 4 ст. 54 вказаного Закону.
Оскільки закони України мають вищу юридичну силу над урядовими нормативними актами, то при вирішенні даного спору щодо визначення розміру пенсії та додаткової пенсії позивача підлягають застосуванню саме положення ст.ст. 50, 54 Закону, а не постанова Кабінету Міністрів України.
Суд дійшов правильного висновку про те, що при визначенні розміру пенсії по інвалідності та додаткової пенсії позивачу необхідно керуватися положеннями ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до Закону України від 05.10.2006 року "Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було доповнено вказаний Закон ст. 71, згідно якої дія положень цього Закону не може призупинятись іншими законами, крім Законів про внесення змін до цього Закону.
Згідно з рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року за № 10 - рп визнано неконституційними деякі положення Законів України "Про державний бюджет на 2008 рік", зокрема п. 28 розділу 2 зазначеного Закону, яким було внесено на 2008 рік зміни до ст.ст. 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Рішення Конституційного суду є обов'язковим до виконання на всій території України.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо часткового задоволення вимог позивача, оскільки позивачці за період з 02.10.2007 року по 19.05.2009 року було проведено перерахунок та виплачено державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров'ю.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції прийняте законне і обґрунтоване судове рішення, а тому підстав для його скасування чи зміни не вбачається.
Керуючись ст. 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-
ухвалила:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Кагарлицькому районі - відхилити.
Постанову Ржищівського міського суду Київської області від 30 грудня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів діїслжнабрання законної сили.
Головуючий
Судді