Ухвала від 06.10.2011 по справі 22-а-19128/11

Справа № 22-а-19128/11 Головуючий у І інстанції Унятицький Д. Є.

Провадження № 22-а/1090/15393/11 Доповідач у 2 інстанції ОСОБА_1

Категорія 90 06.10.2011

УХВАЛА

Іменем України

6 жовтня 2011 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:

Головуючого; ОСОБА_2,

суддів: Данілова О.М., Мельника Я. С,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні апеляційного суду Київської області адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Бородянської РДА. Управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області на постанову Бородянського районного суду Київської області від 19 жовтня 2009 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці га соціальною захисту населення Бородянської РДА. Управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про зобов'язання виплатити недоотримані суми щомісячної доплати,-

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2009 року позивачка звернулась до відповідача з вказаним позовом. У позові зазначав, що він проживає в зоні посиленого радіологічного контролю, не працює. Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» маг право на щомісячну доплата в розмірі однієї мінімальної заробітної плати. Проте вказана доплата проводяться в значно меншому розмірі, здійснити перерахунок відповідач відмовився, тому просила визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати провести перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням: щомісячної надбавки до пенсії, яка повинна бути встановлена в розмірі мінімальної заробітної плати та виплатити заборгованість з недоотриманих сум щомісячної доплати, з 1996-2008 роки в розмірі 29 84.3 гри. 30 коп.

Постановою Бородянського районного суду Київської області від 19 жовтня 2009 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії Управління пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області щодо відмови у виплаті щомісячної грошової доплати як непрацюючому пенсіонеру згідно ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» неправомірними. Зобов'язано Управління пенсійного фонду У країни у Бородянському районі Київської області провести перерахунок доплати до пенсії позивачу згідно з ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за проживання на території радіоактивного забруднення з 12 серпня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі мінімальної заробітної плати.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову в позові.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Ухвалюючи постанову, суд першої інстанції правильно виходив з того, що позивачка є особою, яка проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю зареєстрована в Управлінні пенсійного фонду України у Бородянському районі як непрацюючий пенсіонер.

Відповідно до паспорта позивач зареєстрований та постійно проживає у Бородянському районі Київської області.

Згідно з Постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року Бородянський район Київської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до 4.2 ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті, а саме в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а відтак позивачка як непрацюючий пенсіонер, має право на таку доплату. Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, така доплата проводиться відповідачем значно в меншому розмірі, який передбачений постановою КМ України від 26.07.1996р. за №>836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і що випливає з огляду на розмір мінімальної заробітної плати в період виплати.

Таким чином, розмір додаткової пенсії, нарахування та виплату яких позивачці проводить відповідач відповідно до вищевказаних нормативних актів, суперечить вимогам ст. 39 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Позиція відповідача щодо обставин даного спору грунтується виключно на положеннях постанов КМ України, тоді як відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією га законами України Згідно ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має вищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. За ст. ІІЗ Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і Законами України, актами Президента України. На думку суду відповідач нараховував позивачці допомогу без врахування рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, згідно яких призупинення, обмеження та скасування прав і свобод громадян с неконституційним.

Згідно ч. З ст. 9 КАС України при вирішенні справи суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. Розмір доплати до пенсії, визначений вказаною вище постановою КМ України від 26.07. і996р, за №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суперечить вимогам ст. 39 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та інших законів, що стосувалися встановлення розміру мінімальної заробітної плати. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, зокрема в п.5.4 якого було встановлено, що ЗУ «Про державний бюджет України на 2008 рік» не мав обмежень щодо застосування положень ст.39 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до території України, остаточним і оскарженню не підлягає.

Крім того, в п.5 зазначеного рішення вказано на те, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що в и з н а н і неконституційними.

Згідно 4.4 ет.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту , суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Отже за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій позивачці застосуванню підлягає стаття 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не постанова Кабінету Міністрів України, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.

Виходячи з наведеного суд приходить до висновку про те, що відповідачем порушено право позивачці на підвищення пенсії та отримання доплати до неї відповідно до положень Законів України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи* і

що право на доплату до пенсії на рівні однієї мінімальної заробітної плати позивачці набув з дня

ухвалення Конституційним Судом України вказаного вище рішення, оскільки за ст.152 Конституції

України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними,

втрачають чинність З дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх

неконституційність. Про це також вказано і в п. З зазначеного рішення Конституційного Суду

України від 22 травня 2008 року.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні

розміру доплати до пенсії у зв'язку з проживанням на радіоактивно забрудненій території,

передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи», необхідно керуватися ст. 39 цього Закону, а не постановою Кабінету

Міністрів України № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи» та постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року

.N»530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян»,яка суперечать вимогам ст.

39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок

Чорнобильської катастрофи»

Доводи апеляційної скарги щодо правомірності своїх дій з посилання на відсутність бюджетних

коштів та відсутність фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією Закону України «Про статус та

соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», які

здійснюються не за рахунок коштів Пенсійного фонду України, а за рахунок державного бюджету не

приймаються до уваги, оскільки питання фінансування цих видатків не є предметом даного спору.

Проблеми надання бюджетних коштів УПФ для виконання покладених на нього обов'язків у справах

цієї категорії виходять за межі заявлених позовних вимог, не є підставою для невиконання

відповідачем своїх обов'язків.

Колегія суддів вважає позивачка звернувся до суду у серпні 2009 року, тому у нього право на

доплату до пенсії виникло з серпня 2008 року, як і зазначено в постанові суду першої інстанції.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України (в редакції, яка діяла на час винесення рішення) для

звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється

річний строк.

Безпідставними є також посилання відповідача на можливість нецільового використання

коштів Пенсійного фонду України, оскільки рішення про проведення виплат з власних джерел

фінансування суд не ухвалював.

Інші доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, викладених у постанові.

Керуючись статтями 197. 198, 200, 206 КАС України, колегія суддів, -

У X В А Л И JI А:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Бородянському районі Київської

області залишити без задоволення.

Постановою Бородянського районного суду Київської області від 19 жовтня 2009 року

залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку визначеному ч,5 ст. 254 КАС України, та може бути

оскаржено в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти

днів.

Головуючий

Судді