Постанова від 24.11.2015 по справі 381/7508/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 381/7508/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Чернишова Є.Ю.

Суддя-доповідач: Желтобрюх І.Л.

ПОСТАНОВА

Іменем України

24 листопада 2015 року 16-05 м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої-судді: Желтобрюх І.Л.,

суддів: Мамчура Я.С.,

Горяйнова А.М.,

при секретарі: Вітковській К.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2015 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району Київської області, треті особи: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20 про визнання неправомірними, незаконним та скасування рішення Саливонківської територіальної виборчої комісії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району Київської області та просив визнати неправомірною, незаконною та скасувати постанову відповідача від 09 листопада 2015 року №1/09-11 «Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331».

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2015 року позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано п.1 постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 09 листопада 2015 року №1/09-11 «Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331», яким вирішено вважати повторний підрахунок голосів виборців по ДВК №320331 від 05 листопада 2015 року таким, що не відбувся. В решті позову відмовлено.

Частково не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати в частині відмови у задоволені позовних вимог як таку, що ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. На обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що під час прийняття оскаржуваного рішення відповідачем були допущені суттєві порушення вимог Закону України «Про місцеві вибори», а саме: рішення прийняте не уповноваженим органом; підписане одноособово головою Саливонківської TBK без залучення секретаря та з підлогом його підпису; не скріплене печаткою та не оприлюднене у встановлений законом спосіб. Враховуючи зазначене, вважає його таким, що підлягає скасуванню в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, вивчивши матеріали справи, дослідивши й проаналізувавши доводи апеляційної скарги і докази на їх підтвердження, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, протоколом засідання Саливонківської сільської виборчої комісії від 28 жовтня 2015 року№14 ОСОБА_3 визнано обраним сільським головою, вирішено скласти повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області та оприлюднити результати виборів на інформаційному стенді.

30 Жовтня 2015 року рішенням Саливонківської сільської виборчої комісії №2-1-VII визнані повноваження голови ОСОБА_3

Того ж дня, від ЦВК надійшло підтвердження про розміщення на офіційному веб-сайті відомостей про обрання ОСОБА_3 Саливонківським сільським головою, була проведена перша установча сесія депутатів Саливонківської сільської ради, а позивачем прийнято присягу сільського голови.

В подальшому, постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року по справі №362/7311/15-а визнано протиправними рішення Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області від 28 жовтня 2015 року «Про складання повідомлення про підсумки та результати виборів депутатів сільської ради с. Саливонки Васильківського району Київської області та оприлюднення шляхом подання на інформаційний стенд» та «Про визнання ОСОБА_3 обраним сільським головою». В решті позову відмовлено.

За наслідками апеляційного перегляду справи №362/7311/15-а, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року, постанову Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про зобов'язання Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району в Київській області розглянути питання щодо можливості проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 320331 з виборів депутатів Саливонківської сільської ради Васильківського району та голови Саливонківської сільської ради в присутності всіх зацікавлених осіб скасовано та ухвалено нову про задоволення позовних вимог в цій частині.

На виконання вищеозначених судових рішень, 04 та 05 листопада 2015 року Саливонківською сільською виборчою комісією проведено засідання, за результатами якого прийнято рішення підтримати можливість повторного перерахунку бюлетенів на виборчій дільниці №320331.

За результатом проведеного повторного перерахунку голосів виборців відповідачем був складений протокол №17 від 05 листопада 2015 року, яким рішення Саливонківської СВК від 28 жовтня 2015 року про обрання ОСОБА_3 сільським головою визнане правомірним.

Пізніше, 07 листопада 2015 року Васильківською районною виборчою комісією прийнята постанова «Про утворення нового складу Саливонківської сільської виборчої комісії та формування її складу у зв'язку з достроковим припиненням повноважень усього попереднього складу комісії».

09 Листопада 2015 року Саливонківською сільською виборчою комісією (у новому складі) прийнята постанова №1/09-11 «Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331», відповідно до якої було вирішено вважати повторний підрахунок голосів виборців по ДВК №320331 від 05 листопада 2015 року таким, що не відбувся, голосування з виборів депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови від 25 жовтня 2015 року визнати недійсним, а вибори такими, що не відбулись. Також вказаним рішення було призначено повторні вибори депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови на 10 січня 2016 року.

Вважаючи вищеозначене рішення Саливонківської сільської виборчої комісії неправомірним та незаконним позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, які стали підставою до звернення апелянта з даною апеляційною скаргою, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки мають місце підстави для призначення повторних виборів депутатів та голови Саливонківської сільської ради, які знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду справи, - підстави до визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови в частині пунктів 2-6, - відсутні.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Організація і порядок проведення виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України та Законом України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VIII (далі - Закон № 595-VIII).

Відповідно до п. 15 і 20 ч. 2 ст. 25 Закону № 595-VIII виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна територіальна виборча комісія встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради; здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.

За приписами частини 4 статті 85 Закону №595-VIII сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів сільського, селищного, міського голови, старости не пізніш як на п'ятий день з дня голосування приймає одне з рішень:

1) про визнання сільського, селищного, міського голови, старости обраним;

2) про проведення повторного голосування;

3) про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови, старости такими, що не відбулися.

За загальнообов'язковим принципом, закріпленим частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналізуючи питання правомірності оскаржуваної постанови та відповідності дій відповідача як суб'єкта владних повноважень вимогам закону колегія суддів виходить з такого.

Так, однією з підстав прийняття новим складом Саливонківської сільської виборчої комісії оскаржуваної постанови зазначено прийняття рішення про повторний перерахунок голосів на виборчій дільниці № 320331, оформлене протоколом від 05 листопада 2015 року № 17, неповноважним складом комісії, з посиланням на дострокове припинення повноважень попередньої комісії постановою Васильківської районної виборчої комісії від 02.11.2015.

Разом з тим, приписами ч.1 статті 29 Закону № 595-VIII встановлено, що повноваження члена територіальної виборчої комісії припиняються з моменту сформування нового складу територіальної виборчої комісії у порядку, визначеному цим Законом.

Враховуючи викладене та ту обставину, що новий склад Саливонківської виборчої комісії було сформовано лише 07.11.2015, колегія суддів доходить висновку, що твердження про відсутність належних повноважень у складу комісії, що підписала протокол № 17 від 05.11.2015, є необґрунтованими та не можуть бути підставою для визнання повторного підрахунку голосів виборців таким, що не відбувся.

Стосовно визнання недійсним голосування з виборів депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови від 25 жовтня 2015 року, колегія суддів зазначає наступне.

У разі виявлення територіальною виборчою комісією при повторному підрахунку голосів на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 81 цього Закону, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування недійсним на виборчій дільниці або у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів (ч.12 ст.83 Закону №595-VIII).

Суд першої інстанції при вирішенні справи виходив з того, що підставою для визнання голосування недійсним є будь-які обставини, внаслідок яких, на думку територіальної виборчої комісії, неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців.

Разом з тим, у п.п. 1-3 ч.1 ст. 81 Закону № 595-VIII наведений виключний перелік обставин, за яких відповідна виборча комісія приймає рішення про визнання голосування недійсним, який не підлягає розширеному тлумаченню.

В свою чергу, посилання на обставини, зазначені у п.п. 1-3 ч.1 ст. 81 Закону № 595-VIII, постанова від 09 листопада 2015 року №1/09-11 не містить.

Встановлення ж факту, що під час повторного підрахунку голосів, бюлетені на посаду Саливонківського сільського голови були складені у файли, а не запечатані у встановленому законодавством порядку, не належить до підстав визнання голосування недійсним, передбачених вказаною нормою права.

Рішення про призначення повторних виборів сільського, селищного, міського голови, старости приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня прийняття рішення про визнання відповідних виборів такими, що не відбулися (ч.1 ст. 91 Закону № 595-VIII).

Підстави для визнання виборів такими, що не відбулися, зазначені у ч.11 ст.85 Закону №595-VIII, згідно якої вибори у виборчому окрузі визнаються такими, що не відбулися, у зв'язку з настанням обставин, передбачених частиною дев'ятою цієї статті та частиною другою статті 48 цього Закону.

Однак, в оскаржуваній постанові відповідача посилання на жодну з обставин, зазначених у вказаній нормі, - відсутні.

В ході апеляційного перегляду справи відповідачем теж не доведено, а судом не встановлено наявності жодної з вищеперелічених підстав до визнання виборів депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови від 25 жовтня 2015 року такими, що не відбулися, та, як наслідок, необхідності призначення повторних виборів депутатів Саливонківської сільської ради та Саливонківського сільського голови.

Одним з додаткових обґрунтувань оскаржуваної постанови від 09 листопада 2015 року №1/09-11 стало посилання на те, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03.11.2015 по справі №362/7311/15-а Саливонківську сільську виборчу комісію було зобов'язано вирішити питання про можливість проведення повторного підрахунку голосів, а не зобов'язано здійснити такий перерахунок.

На думку Саливонківської сільської виборчої комісії у новому складі, підстави для повторного підрахунку голосів виборців взагалі були відсутні, адже порушення цілісності пакетів із запакованими документами було виявлено вже після прийняття виборчих документів від дільничної виборчої комісії. Такий висновок був обґрунтований відповідачем положеннями абз. 2 ч.7 ст.83 Закону №595-VIII.

Разом з тим, абз.1 ч.7 ст.83 Закону №595-VIII передбачено дві підстави для здійснення повторного підрахунку голосів, а саме: у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами.

Постановою Васильківського міськрайонного суду Київської області від 31 жовтня 2015 року та постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 03 листопада 2015 року по справі №362/7311/15-а були встановлені порушення, які вказують саме на неможливість усунення можливих неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а не на встановлення ознаки розпечатування пакетів із виборчими документами. Обмежень щодо можливості прийняття рішення про повторний перерахунок голосів з підстав неможливості усунення неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії абзац 2 ч.7 ст.83 Закону №595-VIII не містить.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що при прийнятті оскаржуваної постанови від 09 листопада 2015 року №1/09-11 «Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331» відповідачем було допущено порушення Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори», що є має наслідком визнання такої постанови протиправною та її скасування.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, колегія суддів відповідно до ст. 94 КАС України та ч. 2 ст. 4 абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» та ст. 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» вважає за необхідне стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 535 грн. 92 коп.

Отже, судом апеляційної інстанції виявлено допущення судом першої інстанції порушень норм матеріального права, яке призвело до неправильного вирішення справи в частині відмови в задоволенні позовних вимог, - з огляду на що оскаржувана постанова суду підлягає скасуванню в цій частині з ухваленням нової постанови про задоволення цієї частини позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 41, 94, 160, 186, 195, 198, 202, 205, 206, 212, 254 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити.

Постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 20 листопада 2015 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог.

Позовні вимоги ОСОБА_3 в цій частині задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати пункти 2-6 постанови Саливонківської сільської виборчої комісії Васильківського району Київської області від 09 листопада 2015 року №1/09-11 «Про результати повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №320331».

Стягнути з Саливонківської територіальної виборчої комісії Васильківського району Київської області на користь Київського апеляційного адміністративного суду (отримувач коштів: УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 38004897, банк отримувача: ГУДКCУ у м. Києві, МФО 820019, рахунок отримувача 31211206781007, код класифікації доходів бюджету 22030001) судовий збір в сумі 535 (п'ятсот тридцять п'ять) гривень 92 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Желтобрюх І.Л.

Судді: Шостак О.О.

Мамчур Я.С