10 листопада 2015 року м. Київ К/800/17968/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого: судді Мороза В.Ф.
Суддів: Донця О.Є.
Логвиненко А.О.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо повернення позивачу декларації про готовність об'єкту до експлуатації та зобов'язання відповідача повторно розглянути дану декларацію.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що висновки відповідача про обов'язковість заповнення пункту 6 декларації про готовність об'єкту до експлуатації, необхідність забезпечення здійснення технічного обстеження об'єкту на предмет відповідності його вимогам надійності та безпечності експлуатації.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 року, позов задоволено. Визнано протиправними дії Інспекції щодо повернення гр. ОСОБА_2 листом від 02 вересня 2013 №7/10-52/0209/03 декларації про готовність об'єкту до експлуатації «Індивідуальний (садовий) житловий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1»; зобов'язано Інспекцію повторно розглянути декларацію про готовність об'єкту до експлуатації «Індивідуальний (садовий) житловий будинок з господарськими спорудами по АДРЕСА_1».
У касаційній скарзі відповідач, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та постановити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач звернувся до Інспекції з заявою про прийняття в експлуатацію об'єкту «Індивідуальний (садовий) житловий будинок з господарськими спорудами, місцезнаходження: вул. Затишна, буд. 17, смт. Макарів, Київської області», побудованого без дозволу на виконання будівельних робіт, а також доданими до неї документами - декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, нотаріально завіреною копією державного акта на право власності на земельну ділянку, технічним паспортом на індивідуальний жилий будинок.
Листом № 7/10-23/0507/03 від 05 липня 2013 року та повторно листом № 7/10-52/0209/03 від 02 вересня 2013 року Інспекцією подані документи були повернуті позивачу для усунення недоліків, а саме запропоновано позивачу забезпечити здійснення технічного обстеження об'єкта на предмет відповідності його вимогам надійності і безпечної експлуатації.
Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 95 від 19.02.2013 року «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення І та ІІ категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкції та інженерних мереж» (надалі - Порядок) визначено окремий порядок проведення технічного обстеження індивідуальних (садових) житлових будинків загальною площею до 300 квадратних метрів, процедуру та умови прийняття в експлуатацію збудованих у період з 05 серпня 1992 року по 12 березня 2011 року без дозволу на виконання будівельних робіт індивідуальних (садибних) житлових будинків.
Відповідно до Порядку технічне обстеження об'єктів індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно проводиться під час їх технічної інвентаризації з подальшою видачею технічного паспорту, який оформлюється на підставі матеріалів технічної інвентаризації, та не потребує складання окремого звіту про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єктів і додаткового технічного обстеження об'єкту на предмет відповідності вимогам надійності і безпечності експлуатації, які вимагає відповідач. Згідно пункту 3.1. Порядку документом, який засвідчує відповідність закінчених будівництвом до 05 серпня 1992 року індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, які не підлягають прийняттю в експлуатацію, вимогам законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил, зокрема для потреб державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, є технічний паспорт, складений за результатами технічної інвентаризації.
Оскільки за пункту 3.4 Порядку дані, зазначені в декларації, повинні узгоджуватися з документами, які подаються разом з нею, а пункт 3.2 Порядку не вимагає подання до Декларації такого звіту, з урахуванням технічних властивостей будинку позивача, судова колегія вважає обґрунтованим висновок судів попередніх інстанцій про те, що вимога Інспекції щодо заповнення пункту 6 Декларації «Інформація про звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта» при поданні для реєстрації Декларації про готовність об'єкта до експлуатації (індивідуального (садибного) житлового будинку загальною площею до 300 квадратних метрів включно) та подання відповідного звіту є необґрунтованими.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судами норм матеріального ви процесуального права, які відповідно до закону є підставою для скасування оскаржуваних судових рішень.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст. ст. 220, 220-1, 223, 224, 230, Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 12 березня 2014 року залишити без змін.
Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України в порядку ст.ст. 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: В.Ф. Мороз
А.О. Логвиненко
О.Є Донець