справа № 1007/3023/12
07 березня 2012 року м. Бровари
Судця Броварського міськрайонного суду Київської області Телепенько А.Д., розглянувши заяву перегляд судового рішення у звязку із нововиявленими обставинами Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області,
встановив:
06 березня 2012 року Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області звернулося до суду із заявою про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами та просило переглянути постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 07грудня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про стягнення шорічної допомоги на оздоровлення, посилаючись на те, що йому стали відомі обставини, які могли вплинути на судове рішення, однак на час вирішення справи такі обставини не були відомі ні суду, ні заявнику.
Під час прийняття заяви, встановлено, що вона не відповідає вимогам ст. 248 КАС України.
Зокрема відповідно до вимог п. п. 4,5 ч. 2 ст. 248 КАС України, заявником мають бути зазначені обставини, що могли вплинути на судове рішення, але не були відомі та не могли бути відомі суду та особі, яка звертається із заявою, під час вирішення справи; обгрунтування з посиленням на докази, шо підтверджують наявність нововиявлениних обставин.
Як вбачається зі змісту поданої заяви заявник посилається на ряд нормативних актів, прийнятих у 2011 році, а саме: Рішення Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/20П, від 25.01.2012 року № З-рп/2012 та вважає, шо виходячи з їх аналізу на час виникнення спірних відносин вони встановлювали розміри соціальних виплат відповідній категорії громадян.
Однак, як вбачається зі змісту даної заяви, управління не посилається на жодні нововиявлені обставини та не зазначає доказів, які підтверджують наявність нововиявлених обставин.
Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належим чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.
Не може вважатися нововиявленою обставина, яка грунтується на переоцінці тих доказів, які вже оцінювалися судом у процесі розгляду справи.
Згідно ч. З ст. 245 КАС України перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно- правові акти, шо діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
Відповідно до ч. З ст. 250 КАС України до заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених ст.248 КАС України, застосовується правила ст. 108 ІСАС України.
Оскільки подана заява не відповідає вимогам закону, судця вважає, що її слід залишити без руху і надати заявнику термін для виправлення недоліків - зобов'язати заявника зазначити нововиявлені обставини які існували на час розгляду справи, однак не були відомі суду та заявнику та зазначити обгрунтування з посиланням на докази, шо підтверджують наявність нововиявлених обставин.
Керуючись ст. ст. 108,250 КАС України,
ухвалив:
Заяву Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Броварського міськрайонного суду Київської області від 07 грудня 2007 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області про стягнення щорічної допомоги на оздоровлення залишити без руху і надати заявнику термін для виправлення недоліків терміном п'ять днів з дня отримання ухвали.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом 5 днів з дня отримання її копії.
Суддя А.Д. Телепенько