79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
16.11.2015р. Справа№ 914/3004/15
За позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Каньйон», м.Львів
про стягнення плати за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу
Суддя Коссак С.М.
при секретарі Куць М.Я.
Представники:
Від позивача: ОСОБА_1 - представник за довіреністю №01-5089 від 08.10.2015р.
Від відповідача: ОСОБА_2 - представник за довіреністю від 16.09.2015р.;
На розгляд господарського суду Львівської області Львівським міським комунальним підприємством «Львівводоканал» подано позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Каньйон» про стягнення плати за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 28.08.2015р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 23.09.2015р.,про що сторони були повідомлені належним чином під розписку, що підтверджуються повідомленнями про вручення поштового відправлення (оригінали поштівок - в матеріалах справи).
В судовому засіданні 23.09.2015р. з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи оголошено перерву до 05.10.2015р., а 05.10.2015р. до 26.10.2015р.
26.10.2015р. судом винесено ухвалу про продовження строку вирішення спору та відкладено розгляд справи на 09.11.2015р.
В судовому засіданні 09.11.2015р. з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи оголошено перерву до 16.11.2015р.
В судовому засіданні 16.11.2015р. представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав зазначених в позовній заяві, в запереченнях на відзив (вх. № 42358/15 від 05.10.2015р.) та додаткових поясненнях (вх. №45781/15 від 23.10.2015р.), просить позов задоволити.
В судовому засіданні 16.11.2015р. представник відповідача проти позову заперечує з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву (вх.№40502/15 від 23.09.2015р.), письмових пояснень (вх.№ 42499/15 від 05.10.2015р.) та пояснень (вх.№ 48220/15 від 09.11.2015р.). Просить в позові відмовити.
В судовому засіданні 16.11.2015р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал» (позивач у справі) звернулося до господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Каньйон» (відповідач у справі) про стягнення плати за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу в розмірі 12 332,32 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що між позивачем та відповідачем укладено договір від 06.07.2006р. №306287 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі (надалі - Договір).
Відповідно до п.1.1. Договору Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питної водою та прийманні стічних вод до міської мережі каналізації, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», «Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України» (надалі - Правила користування), «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення» (надалі - Правила експлуатації), «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст і селищ України», Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затвердженні рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 року №292 (надалі Правила приймання).
З матеріалів справи вбачається, що відповідач неодноразове звертався до позивача із листами, які надані до суду, про пролонгацію Договору, що підтверджується заявою про пролонгацію договору на 2007р. та листом від 28.11.2008р., у якому відповідач просить позивача «пролонгувати попередній договір №306287 від 06.07.06р., укладений між ЛКП Львіводоканалом» та ТзОВ «Каньйон» у зв'язку з погодженням проектної документації у міській раді».
Також відповідач 02.09.2013р. звернувся до позивача з листом про надання дозволу на скид стічних вод на 2013-2014р. та отримав дозвіл на скид стічних вод № 4558 чинний від 01.11.2013р. до 31.12.2014р. за договором № 306287 (копія листа та дозволу в матеріалах справи).
Відповідно до п.2.2.1. Договору Абонент зобов'язується отримати технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання Абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладання Договору і у встановленому порядку отримати ОСОБА_3 на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.
Додатком №1 до Договору визначено перелік організацій відповідача, які використовують воду (від яких приймаються стоки). Відповідно цього Додатку передбачено: Автомийка за адресою 79069, м. Львів, вул. Шевченка,307а.
Відповідно до п.4.3.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. №292 (надалі - Правила приймання) після внесення у перелік, Водоканал до 1 липня повідомляє (актом чи рекомендованим або цінним листом) підприємства про обов'язок щодо погодження Проекту ліміту і отримання Дозволу на скид.
Позивачем надано докази внесення Відповідача до Переліку підприємств (зміни та доповнення) до переліку підприємств для яких встановлюється ліміт на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію станом на 01.01.2010р., затвердженого департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради в 2010р. Про внесення в перелік та обов'язок отримання Дозволу на скид відповідача було повідомлено листом № 36-4726/62 від 28.12.2009р. та листом № 36-4302/32 від 23.11.2010р.
Крім цього, позивач листом від 14.09.2012р. № 36-4663 повідомив відповідача про обов'язок отримання дозволу та наслідки його не виконання.
В обґрунтування позовних вимог, позивачем надано Перелік підприємств для яких встановлюється ліміт на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію станом на 01.01.2012р., затверджений департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.
Відповідно до п. 4.6.1. Правил приймання Підприємства зобов'язанні отримати ОСОБА_3 Водоканалу на скид стічних вод. Підприємства, які дотримуються вимог Правил, ОСОБА_3 на скид надається Водоканалом, для підприємств занесених у Перелік з підставою Проект Ліміту - на один календарний рік (п.п. 4.6.2., 4.6.2.1., 4.6.2.1.1. Правил приймання).
Відповідно до п.4.3.3 Правил приймання підприємства внесені до Переліку, зобов'язані мати ОСОБА_3 на скид та Ліміт на скид до вилучення з Переліку.
Відповідно п. 4.1. Договору за невиконання або неналежне виконання обов'язків, передбачених Договором, сторони несуть відповідальність відповідно до Договору та чинного законодавства України.
Відповідно до п. 4.4. Договору при відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінченні строку його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі.
Відповідно до п.4.6.6. Правил приймання плата за скид стічних вод без Дозволу встановлюється в п'ятикратному розмірі тарифу.
Так, відповідно п.4.2.2.6. Правил приймання при відсутності Дозволу на скид чи закінчення строку його дії весь об'єм стічних вод вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі.
Позивач не одноразово повідомляв відповідача про наявність заборгованості за скид стічних вод без дозволу та обов'язок отримання Дозволу шлях надсилання претензії (копії долучено до матеріалів справи).
Відповідно до п.2.3. Договору сторони зобов'язуються письмово повідомити другу сторону про зміни своєї адреси та інші реквізити не пізніше 20-ти днів від їх виникнення.
Рахунки за спірний період направлялися позивачем на юридичну адресу відповідача та на адресу розташування об'єкта за яким надаються послуги відповідачу.
В порушення умов Договору відповідач, отримавши рахунки за період з серпня 2012р. по серпень 2013р. не сплатив плату за скид стічних вод без дозволу у сумі 12 332,32 грн. в тому числі: на рахунок водоканалу - 9 865,83 грн., на рахунок Фонду охорони навколишнього природного середовища м. Львова - 2 466,49 грн.
Таким чином, позивач просить стягнути з відповідача плату в розмірі 12 332,32 грн. за скид без дозволу стічних вод в систему міської каналізації Львова відповідно до рахунків за період з серпень 2012р. по серпень 2013р.
Доказів повного чи часткового погашення заборгованості станом на день розгляду справи сторонами до суду не надано.
При прийнятті рішення суд виходив з такого.
Статтею 193 ГК України передбачено, що господарські зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів і договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
06.07.2006р. між сторонами укладено попередній договір № 306287 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі. Згідно п. 1.1. Договору, позивач надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а відповідач користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України.
Відповідно до п. 2.2.1. договору, відповідач зобов'язується отримати в позивача технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання відповідача до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладання договору і у встановленому порядку отримати дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин.
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає те, що попередній договір від 06.07.2006 року №306287 був укладений на термін до 31 грудня 2006 року без можливості його пролонгації. Іншого Договору між сторонами не укладено. З цього приводу суд зазначає, що про факт чинності цього договору відповідач вказує у листах про пролонгацію Договору на 2007р. та листом від 28.11.2008р., у якому відповідач просить позивача «пролонгувати попередній договір №306287 від 06.07.06р., укладений між ЛКП Львіводоканалом» та ТзОВ «Каньйон» у зв'язку з погодженням проектної документації у міській раді». У зазначеному листі відповідач не застосовує термін «пролонгацію на будь - який термін». Також у рахунках, які виставлялися позивачем та приймалися відповідачем було посилання на № договору - 306287.
У дозволі на скид стічних вод, реєстраційний №4558, чинний від 01 листопада до 31 грудня 2014 року міститься також посилання на договір №306287.
Отже, дії відповідача з виконання договору №306287 ( отримання, рахунків, їх сплата, посилання у відповідних листах та дозволі на скид стічних вод, підтверджених загальною довідкою про стан розрахунків по договору №306287) дають підстави вважати вчинення відповідачем певних поведінкових, конклюдентних дій, направлених на схвалення та існування договірних відносин між сторонами у справі.
Як зазначено у правовій позиції Верховного Суду України від 25 листопада 2014 року «відмова у задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості з оплати отриманих послуг на підставі того, що між позивачем та відповідачем відсутній письмовий договір про надання комунальних послуг, суперечить вимогам чинного законодавства».
У п. 3.5.3. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, затверджених рішенням виконкому Львівської міської ради від 18.09.2002 р. № 292 передбачено обов'язок відповідача щодо отримання дозволу на скид забруднювальних речовин.
Згідно п. 2.4 Правил приймання, правила є обов'язковими до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами водоканалу з водопостачання і водовідведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.
Відповідно до п. 6.2. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 р. № 37, у місцевих Правилах приймання можуть бути передбачені додаткові вимоги до укладення договору, які враховують місцеві особливості.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідача включено до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт на скид забруднювальних речовин у міську каналізацію станом на 01.01.2012 р., затвердженого 14.07.2011р. департаментом житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради під номером 201 з підставою ПЛ (за такої підстави дозвіл на скид відповідно до п. 4.6.2.1.1. Правил приймання надається на один календарний рік).
Згідно п. 4.3.3. Правил приймання підприємства, внесені до Переліку, зобов'язані мати дозвіл на скид та Ліміт на скид до вилучення з Переліку.
В порушення вимоги п. 4.6.3 Правил приймання відповідач не отримав дозвіл на скид стічних вод.
Відповідно до п. 4.4. Договору, при відсутності дозволу на скид забруднювальних речовин чи закінченні строку його дії весь об'єм стоків вважається понадлімітним і оплачується в п'ятикратному розмірі.
Відповідно до п.1.3. Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України №37 від 19 лютого 2002 року, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 26 квітня 2002 року №403/6691 стічні води підприємств - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок їхньої діяльності після використання води в усіх ситсемах водопостачання (господарсько - питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території підприємства (з урахуванням субабонентів).
Крім того, такий розмір плати за скидання стічних вод без дозволу встановлено у п. 4.6.6. Правил приймання.
Не обґрунтованим, на думку суду, що не підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи, є посилання відповідача на порушення позивачем п.4.3.2. Правил в частині не повідомлення ТзОВ «Каньйон» про внесення останнього до Переліку підприємств для яких встановлюється ліміт на скид забруднюючих речовин.
Так, ще листом від 28.12.2009 року №36 - 4726/62 (докази надсилання в матеріалах справи) відповідача повідомлялося про включення до Переліку підприємств для яких встановлюється ліміт на скид забруднюючих речовин, а тому необхідно погодити Проект ліміту та отримати дозвіл на скид. Також у цьому листі наголошувалося, що підприємства, внесені до Переліку, зобов'язані мати дозвіл на скид та Ліміт до вилучення з Переліку.
Належних та допустимих доказів вилучення з Переліку підприємств для яких встановлюється ліміт на скид забруднюючих речовин, в тому числі у спірний період, сторонами не подано.
Також матеріалами справи підтверджується факт надсилання відповідачу претензій за спірний період, рахунків на оплату, листів, зі змісту яких слід дійти висновку про належне виконання позивачем свої обов»язків.
Доцільно зазначити, що листом від б/№ відповідач у справі, ТзОВ «Каньйон, звернулося до ЛМКП «Водоканал» про доведення ліміту на скид забруднюючих речовин в систему міської каналізації та надання дозволу на скид стічних вод на 2013 -2014 роки.
Таким чином, позивачем у відповідності до п. 4.4. Договору та п. 4.6.6. Правил приймання нараховано та виставлено рахунки за скид стічних вод без дозволу за період з серпня 2012р. по серпень 2013р. на суму 12 332,32 грн., в тому числі на рахунок позивача 9 865,83 грн., на рахунок Фонду охорони навколишнього природнього середовища м. Львова 2 466,49 грн., які відповідачем не оплачені.
Відповідно до п. 4.1 Договору за невиконання або неналежне виконання обов'язків, передбачених договором, сторони несуть відповідальність відповідно до договору та чинного законодавства України.
Приписами ст. 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Пунктом 8.4.9. Правил приймання передбачено, що плата підприємств за скид стічних вод без дозволу здійснюється відповідно до рахунків, які виставляє водоканал і розподіляється таким чином: 20 відсотків перераховуються підприємством на рахунок міського фонду охорони навколишнього природного середовища, а 80 відсотків перераховуються підприємством на рахунок водоканалу.
Враховуючи, що позивачем представлено достатньо об'єктивних та переконливих доказів в підтвердження своїх позовних вимог, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення плати за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу в розмірі 12 332,32 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Судовий збір, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покласти на відповідача.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 22, 49, 82-85 ГПК України, суд
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Каньйон» (79069, АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ 20853118) на користь Львівського міського комунального підприємства Львівводоканал (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, код ЄДРПОУ 03348471) суму в розмірі 9 865,83 грн. за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу та 1 827, 00 грн. судового збору.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Каньйон» (79069, АДРЕСА_2; код ЄДРПОУ 20853118) в дохід міського бюджету міста Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м.Львова, рахунок 33110331700002 за кодом бюджетної класифікації: 24062100 Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ: 38008294, код МФО 825014) нарахування у розмірі 2 466,49 грн. за скид стічних вод в міську каналізацію м. Львова без дозволу.
4. Накази видати відповідно до статті 116 ГПК України.
Повне рішення складено та підписано 23.11.2015 року.
Суддя Коссак С.М.