номер провадження справи 8/182/15
18.11.2015 Справа № 908/4582/15
за позовом Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 206)
до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю “Запоріжтеплоенерго” (69057, м.Запоріжжя, вул. Адмірала Нахімова, 4)
про внесення змін в п. 5 та п. 9 договору оренди землі, зареєстрованого 02.10.2006 р. за №040626100866
Колегія суддів господарського суду Запорізької
області у складі:
головуючий суддя Попова І.А.,
судді: Дьоміна А.В.,
ОСОБА_2
Представники:
Позивача - ОСОБА_3, дов. № 01/02-17/02517 від 04.08.2015 р.
Відповідача - ОСОБА_4, наказ № 3 від 14.03.2013 р.
ОСОБА_5, дов. від 27.10.2015 р.
Заявлено позовні вимоги про внесення змін в п. 5 та п. 9 договору оренди землі, зареєстрованого 02.10.2006 р. за №040626100866.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 14.08.2015 р. порушено провадження у справі № 908/4582/15, розгляд справи призначений на 08.09.2015 р. відкладався до 21.10.2015 р., в судовому засіданні оголошувалась перерва до 28.10.2015 р.
У зв'язку зі складністю даної справи та необхідністю витребування додаткових доказів справу передано до колегіального розгляду у складі трьох суддів.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Запорізької області № 01-04/473/15 від 28.10.2015 р. справу № 908/4582/15 передано на колегіальний розгляд у складі трьох суддів господарського суду Запорізької області: головуючий суддя - Попова І.А., судді: Дьоміна А.В., Шевченко Т.М. Ухвалою господарського суду Запорізької області від 28.10.2015 р. справу № 908/4582/15 прийнято до розгляду колегією суддів, судове засідання призначено на 18.11.2015 р.
Позивач підтримує вимоги з підстав, викладених у позові. В обґрунтування вимог зазначає, що сторонами по справі 04.09.2006 р. укладено договір оренди землі, за умовами якого позивачем надано, а відповідачем прийнято в оренду земельну ділянку площею 1,1328 га за адресою м. Запоріжжя, вул. Адмірала Нахімова, 4, для розташування виробничої бази. Відповідно до п. 5 договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1484194 грн. 56 коп. в цінах 2006 року. Відповідно до п. 9 договору оренди землі орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 6183 грн. 96 коп. протягом строку будівництва об'єкта, та у розмірі 14841 грн. 95 коп. з дня введення об'єкту до експлуатації за загальну площу земельної ділянки за календарний рік в цінах в 2006 року. 26 червня 2012 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 37 “Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.2011 р. № 16 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя”, за яким розмір орендної плати за всі земельні ділянки у м. Запоріжжя, крім пунктів, наведених у додатку, використовується з коефіцієнтом 3. Відповідно до Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:012:0077, виданого Головним управлінням Державного земельного агентства у Запорізькій області, нормативна грошова оцінка складає 5683257 грн. 60 коп. в цінах 2015 року. Таким чином, розмір орендної плати за користування земельною ділянкою по договору має складати 170497 грн. 73 коп. за рік. Позивач вважає, що у відповідності до умов, визначених п. 12 договору, необхідним є внесення змін до договору, оскільки змінилася нормативна грошова оцінка земельної ділянки, а також орендодавцем прийнято рішення, яким встановлено коефіцієнт, відповідно до якого визначається розмір орендної плати. Відповідачем не надано відповіді на пропозицію Запорізької міської ради щодо внесення відповідних змін до договору оренди. На підставі ст.ст. 142, 144 Конституції України, ст. 10, 26, 59, 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.ст. 21, 30 Закону України “Про оренду землі”, ст. 18, 20, 23 Закону України “Про оцінку землі”, ст.ст. 12, 14, 271, 274, 288 Податкового кодексу України, ст. 632, 651, 652 ЦК України позивач просить внести зміни в п. 5 та п. 9 договору оренди землі, зареєстрованого 02.10.2006 р., виклавши їх у такій редакції: “ 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 5683257 грн. 60 коп. в цінах 2015 року”, “9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 170497 грн. 73 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 р.”.
Відповідач заперечив проти заявлених позовних вимог. У відзиві на позов зазначив, що рішенням Запорізької міської ради ТОВ “Запоріжтеплоенерго” передано в оренду строком на 20 років земельну ділянку 1,1328 га (землі, які використовуються для технічної інфраструктури, інші землі - площа 1,0560 га, землі промисловості - 0,0768 га) по вул. Адмірала Нахімова, 4 за рахунок земель Запорізької міської ради. Тобто, відповідачем отримано в оренду земельну ділянку, яка складається фактично з двох земельних ділянок з різним функціональним призначенням, а саме: землі, які використовуються для технічної інфраструктури, інші землі та землі промисловості. Згідно витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земель від 06.07.2006 р. № 274-0 вихідними даними про земельну ділянку зазначено: цільове призначення земельної ділянки - землі рекреації та інші землі. Згідно даного витягу коефіцієнт функціонального призначення визначений у розмірі 0,50 - коефіцієнт функціонального призначення для земель рекреаційного призначення та інших відкритих земель - землі, що зайняті поточним будівництвом. У зв'язку з тим, що на території земельної ділянки по вул. Адмірала Нахімова, 4 здійснювалось будівництво сторони узгодили наступний порядок оплати орендної плати: орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі: 6183 грн. 96 коп. протягом строку будівництва об'єкта та в розмірі 14841 грн. 95 коп. з дня введення об'єкту до експлуатації за загальну площу земельної ділянки за календарний рік в цінах 2006 року. Відповідно до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затв. наказом Держкомзему України, Мінагрополітики, Мінбуду України, Української академії аграрних наук України від 27.01.2006 р. № 18/15/21/11, під час розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів ураховується коефіцієнт функціонального використання земель. Для земель, зайнятих поточним будівництвом, та земель, відведених під майбутнє будівництво, такий коефіцієнт становить 0,5. Позивачем під час звернення до суду надано витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі у якому здійснено оцінку землі виходячи з категорії земель за функціональним призначенням - землі промисловості та відповідно із застосуванням не коефіцієнта 0,5, а з застосуванням коефіцієнта 1,2. Оскільки, на сьогоднішній день будівництво не завершено, об'єкти не введені в експлуатацію, земельна ділянка не може бути віднесена до земель промисловості. Наданий витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі, у якому здійснено оцінку землі, не може бути використаний для внесення змін до договору оренди, оскільки при його виконанні приймалось до уваги інше цільове призначення земельної ділянки, ніж те, що має земельна ділянка, що є предметом договору оренди.
В судовому засіданні 18.11.2015 р. відповідачем заявлено клопотання про зупинення провадження у даній справі. В обґрунтування клопотання зазначено, що товариство «Запоріжтеплоенерго» звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Держземагенства Запорізькій області про визнання протиправним та скасування Витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 20.02.2015 р., який виданий Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області. Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.11.2015 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 808/8579/15 за позовом ТОВ «Запоріжтеплоенерго» до Головного управління Держземагенства у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування витягу. Відповідач вважає, що спір у даній справі не може бути вирішений до вирішення пов'язаної з ним іншої справи - адміністративної справи № 808/8579/15, оскільки рішення яке буде прийнято за результатами розгляду адміністративної справи прямим чином вплине на результат розгляд справи у господарському суді Запорізької області. Так у випадку скасування Витягу про нормативну грошову оцінку земель від 20.02.2015 р. будуть відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог Запорізької міської ради про внесення змін до договору оренди земельної ділянки у запропопнованій редакції.
Позивач заперечив про задоволення клопотання про зупинення провадження у даній справі, про що заявив представник в судовому засіданні. У запереченнях Запорізька міська рада вказує, що, по-перше, будь-яким чином не може впливати на застосовані коефіцієнти та інші показники у розрахунку вартості земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:05:012:0077, оскільки Витяг надано Головним управлінням Держземагенства у Запорізькій області та вважає оспорення цього Витягу до адміністративного суду затягуванням судового розгляду з боку відповідача. По-друге, позивач вважає, що за результатами розгляду справи адміністративним судом товариство «Запоріжтеплоенерго» не позбавлене права у разі потреби на перегляд рішення у даній справі за нововиявленими обставинами.
Суд зазначає: статтею 21 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Податковим кодексом України визначено, що плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (ст. 290 ПК України); розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; (ст. 288 ПК України). Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки (ст. 274 ПК України).
Відповідно до ст. 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, в тому числі грошової, визначає Закон України «Про оцінку земель». Законом встановлено, що нормативна грошова оцінка використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Таким чином, розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності залежить від визначеної уповноваженим органом (суб'єктом оціночної діяльності) нормативної грошової оцінки певної земельної ділянки.
Відповідач зазначає, що Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 20.02.2015 р. кадастровий номер 2310100000:05:012:0077 не відповідає нормативно-правовим актам з проведення оцінки земель та його данні не можуть бути застосовані у вирішенні даного спору.
За приписами Законів України «Про оцінку земель» та «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» спори щодо оцінки майна вирішуються в судовому порядку.
Суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження у даній справі до вирішення Запорізьким окружним адміністративним судом спору в адміністративній справі № 808/8579/15. При цьому, суд виходить з того, що в даному судовому розгляді центральний орган виконавчої влади, що реалізує деравжну політику в сфері землеьних відносин, не є стороною спору, суд позбавлений можливості здійснити перевірку здійсненого розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Доводи Запорізької міської ради у запереченнях на зупинення провадження у справі суд знаходить необґрунтованими: по-перше, Запорізька міська рада - орендодавець у даних спірних взаємовідносинах - впродовж трьох років з дня набрання чинності рішенням № 37 від 26.06.2012 р. не здійснювала заходів щодо приведення договору оренди землі з товариством «Запоріжтеплоенерго» у відповідність до приписів законодавства. По-друге, за викладених обставин до взаємовідносин сторін не можуть бути застосовані приписи розділу ХІІІ ГПК України щодо перегляду рішення за нововиявленими обставинами, оскільки такими є обставини, що не були і не могли бути відомі. Відповідач на даний час наполягає, що Витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 20.02.2015 р. не відповідає приписам законодавства.
Частиною 1 статті 79 ГПК України передбачено право господарського суду зупинити провадженні у справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення пов'язаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом.
За наведених обставин, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання відповідача та зупинити провадження у справі № 908/4582/15 до вирішення пов'язаної з нею справи № 808/8579/15, яка розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом, та набрання чинності відповідним судовим рішенням.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 79, 86 ГПК України, суд
Зупинити провадження по справі № 908/4582/15 до вирішення пов'язаної з нею адміністративної справи № 808/8579/15, яка розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом, та набрання чинності відповідним судовим рішенням.
Зобов'язати сторони повідомити про усунення обставин, що стали причиною зупинення провадження у справі.
Головуючий суддя Попова І.А.
Судді Дьоміна А.В.
ОСОБА_2