Ухвала від 19.11.2015 по справі 806/4827/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В.

Суддя-доповідач:Котік Т.С.

УХВАЛА

іменем України

"19" листопада 2015 р. Справа № 806/4827/15

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Котік Т.С.

суддів: Жизневської А.В.

Малахової Н.М.,

при секретарі Єрикаловій О.О. ,

за участю позивача,

представника Житомирської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" вересня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Управління державної казначейської служби України у м.Житомирі Житомирської області, Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з вказаним позовом та з урахуванням уточнених позовних вимог просив:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо стягнення з його пенсії податку на доходи фізичних осіб та ставку військового збору;

- визнати протиправним закон, на підставі якого Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відраховувало з частини його пенсії податки;

Також, позивач просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повернути та виплатити йому стягнуті кошти у вигляді податку на доходи фізичних осіб та ставку військового збору, починаючи з 01.02.2015 та стягнути з відповідачів моральну шкоду в розмірі 3 000 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначав, що утримання з його пенсії податку на доходи фізичних осіб та ставки військового збору порушують його законні права.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2015 року відмовлено в задоволенні позову.

В апеляційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про задоволення позову. Зокрема, апелянт посилається на те, що судом не звернуто уваги на те, що утримання з його пенсії податку на доходи фізичних осіб та ставки військового збору суперечать положенням, передбаченим Законами України "Про пенсійне забезпечення" та "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також положенням Конституції України, якими закріплено недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Розглянувши справу, перевіривши законність та обгрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" як інвалід війни 2 групи.

Відповідно до змін, внесених до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015 року, з пенсії позивача розпочато утримання податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що стало підставою для звернення з відповідними заявами до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області.

Листом від 01.04.2015 № 358/м-11 ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача, що пенсія нараховується та виплачується відповідно до чинного законодавства. Відповідно до п.2 ст.164 Податкового кодексу України встановлено, що пенсії підлягають оподаткуванню, якщо їх розмір (включаючи суму індексації нарахованої відповідно до закону) перевищує три розміри мінімальної заробітної плати в розрахунку на місяць, встановленої на 01 січня звітного податкового року - у частині такого перевищення. Також, згідно з пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір за ставкою 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування. Об'єктом оподаткування є загальний місячний оподатковуваний дохід. Оскільки пенсія ОСОБА_4 перевищує 3654 грн., тому з лютого 2015 року вона підлягає оподаткуванню (а.с.6).

Аналогічного змісту було надано відповідь і Коростенською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області в листі від 30.04.2015 № 6387/10/06-09-17-01 (а.с.7).

Суд першої інстанції, перевіряючи дії відповідачів щодо правомірності відрахування з пенсії позивача податку на доходи фізичних осіб та військового збору на відповідність вимогам частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновків, що вони діяли правомірно.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Згідно з частиною 4 статті 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення", пенсії не підлягають оподаткуванню.

Проте, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VІІІ від 28.12.2014 внесені зміни до Податкового кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015.

Згідно з підпунктом 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мінімальна заробітна плата) (пункт 167.1 статті 167 Податкового кодексу України).

З 01.01.2015, відповідно до статті 8 Закону України від 28.12.2014 № 80-VІІІ "Про Державний бюджет України на 2015 рік", розмір мінімальної заробітної плати для працездатних осіб встановлено у сумі 1218,00 грн. на місяць.

Згідно пункту 168.3 статті 168 Податкового кодексу України, розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем, органами Пенсійного фонду України).

Отже, є вірними висновки суду першої інстанції, що починаючи з 01.01.2015 податкові агенти, яким у даному випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, при виплаті пенсій у розмірі, що перевищує 3654,00 грн. (розмір мінімальної заробітної плати 1218 грн. х 3), зобов'язані утримати податок на доходи фізичних осіб на суму такого перевищення за ставкою 15 відсотків.

Також, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені зміни до Податкового Кодексу України, які набули чинності з 01.01.2015, у частині обкладення доходу військовим збором.

За змістом пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Відповідно до підпунктів 1.1-1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу. Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об'єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу. Платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.

Як встановлено судом першої інстанції, загальний розмір пенсії ОСОБА_4 станом на 01.04.2015 року становив 4368,59 грн., отже, перевищує 3654 грн., тому оподаткуванню підлягає пенсія в сумі 714,59 грн. (4368,59 грн. - 3654 грн.) за ставкою 15% і 1,5%. Відповідно розмір податку на доходи з фізичних осіб становить 107,19 грн. (714,59 грн. х 15%), розмір військового збору становить 10,72 грн. (714,59 грн. х 1,5%).

З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов вірних висновків, що нарахування, утримання та сплата податку на доходи з фізичних осіб та військового збору здійснювалась органом Пенсійного фонду відповідно до вищезазначених приписів Податкового кодексу України, отже, відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, діяв у межах своїх повноважень та у відповідності до чинного законодавства.

Всі інші позовні вимоги є похідними від вимоги визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо стягнення з пенсії ОСОБА_4 податку на доходи фізичних осіб та ставки військового збору, а тому обгрунтовано залишено судом першої інстанції без задоволення.

В обґрунтування адміністративного позову та апеляційної скарги позивач посилається на п. 23 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту", зміст якого, на думку останнього, звільняє його від сплати податків, зборів, мита всіх видів та земельного податку.

Проте, погодитися з такими висновками не можна, дійсно п. 23 ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" передбачено, що інвалідам війни та прирівняним до них особам надаються пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства. Однак, положення вказаної норми не передбачає звільнення інвалідів війни від сплати податків, а лише встановлює надання пільг таким особам з їх сплати.

Також, є безпідставним посилання позивача на те, що утримання з його пенсії військового збору та податку з доходів фізичних осіб суперечить положенням Конституції України та Законам України "Про пенсійне забезпечення", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії не визнані такими, що не відповідають Конституції України, а тому у відповідача були відсутні правові підстави не застосовувати чинну норму закону, яка не визнана неконституційною.

Згідно вимог чинного законодавства, питання конституційності законів та інших правових актів Верховної Ради України, належить до повноважень Конституційного Суду України відповідно до ст.13 Закону України "Про Конституційний Суд України", а не суду загальної юрисдикції, а тому суд першої інстанції обгрунтовано залишив без задоволення і вимогу позивача щодо визнання протиправним закону, на підставі якого Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відраховувало з частини його пенсії податки.

Окрім того, Законом України "Про внесення зміни до статті 164 Податкового кодексу України щодо оподаткування пенсій інвалідів війни та деяких інших категорій осіб", який набрав законної сили 01 вересня 2015 року, підпункт 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України доповнено абзацом другим такого змісту: "Положення цього підпункту не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій у період Другої світової війни, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", що позбавляє відповідачів права на проведення відрахувань із пенсії позивача.

Як встановлено під час розгляду справи з 01.09.2015 року відрахування з пенсії позивача не проводяться.

Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог, не містять фактів невірного застосування судом норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів не вбачає підстав, визначених ст. 202 КАС України, для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "29" вересня 2015 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.С. Котік

судді: А.В. Жизневська

Н.М. Малахова

Повний текст cудового рішення виготовлено "19" листопада 2015 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1,11500

3- відповідачу Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул. Ольжича,7,м.Житомир,10003

4 - відповідачу Управління державної казначейської служби України у м.Житомирі Житомирської області вул.1-го Травня,12/5,м.Житомир,10008

5 - відповідачу Житомирська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Житомирській області м-н Перемоги,2,м.Житомир,10014

6 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_2