19 листопада 2015 року Справа № 876/6373/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Авакс Проф» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.04.2015 року в справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Авакс Проф» до управління Укртрансінспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови,
У квітні 2013 року ТОВ «Авакс Проф» звернулося до суду з позовом до управління Укртрансінспекції у Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови.
Позивач просив визнати протиправною та скасувати постанову управління Укртрансінспекції у Тернопільській області № 030152 від 02.04.2013 року про застосування фінансових у розмірі 1700 грн.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.04.2015 року позивачу в задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило ТОВ «Авакс Проф», яке в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
Апелянт посилається на те, що суд першої інстанції, порушивши норми матеріального та процесуального права, не врахував, що по наявних матеріалах справи доказах неможливо встановити, яким саме обладнанням, на яке відповідачем надано сертифікат, здійснювався 02.04.2013 року ваговий контроль транспортного засобу позивача, оскільки такі дані відсутні в оскаржуваній постанові управління Укртрансінспекції у Тернопільській області та інших документах, які були складені за результатами вагового контролю.
Також безпідставними є посилання суду першої інстанції на те, що згідно Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» для законності використання обладнання передбачено наявність одного з документів - або результатів періодичної повірки або свідоцтва. Однак даний закон не містить таких положень.
Особи, які беруть участь в справі, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте в судове засідання не прибули, що є підставою для її розгляду в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.
У справі встановлено, що 07.02.2013 року посадовими особами управління Укртрансінспекції у Черкаській області проведено перевірку транспортного засобу марки MAN, д.н.з. НОМЕР_1, який належить ТОВ «Авакс Проф», та здійснено зважування даного ватажного автомобіля.
За наслідками зважування видрукувано контрольний чек (а. с. 30), на підставі якого начальником та оператором пересувного вагового комплексу складено акт № 5 від 07.02.2013 року про перевищення транспортними засобами встановлених обмежень загальної ваги та (або) осьових навантажень, яким встановлено, що при повній допустимій масі 40 тон, фактична становить - 47,5 тон (а.с.28).
Згідно акта проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 006127 від 07.02.2013 року зафіксовано перевезення вантажу з перевищенням вагових обмежень без відповідних документів, а саме: без наявності дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданим компетентними уповноваженими органами, під час здійснення перевезення вантажів фактичне навантаження на вісь вантажного автомобіля більше встановленої норми, що є порушенням вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» (а. с. 29).
Із даним актом перевірки водій автомобіля МАN ОСОБА_1 був ознайомлений. У письмових поясненнях водій зазначив, що про перевантаження автомобіля йому не було відомо. Акт підписано без зауважень та заперечень.
На підставі акта перевірки відповідачем було винесено постанову № 030152 від 02.04.2013 року та застосовано до ТОВ «Авакс Проф» фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. за порушення абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відмовляючи позивачу в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що постанова відповідача про застосування до ТОВ «Авакс Проф» про застосування фінансових санкцій є правомірною, оскільки транспортним засобом позивача було допущено порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі Закон №2344-ІІІ) визначено, що автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно ч. 1 ст. 47 Закону №2344-ІІІ, до внутрішніх перевезень вантажів відносяться перевезення вантажів між пунктами відправлення та призначення, розташованими в Україні, та комплекс допоміжних операцій, пов'язаних з цими перевезеннями, а також технологічні перевезення вантажів, що здійснюються в межах одного виробничого об'єкта без виїзду на автомобільні дороги загального користування.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 48 Закону №2344-ІІІ, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Згідно абзацу 3 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 22.1 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року (далі Правила дорожнього руху), маса вантажу, що перевозиться, і розподіл навантаження на осі не повинні перевищувати величин, визначених технічною характеристикою даного транспортного засобу.
Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху, нормативно допустима фактична загальна маса типу транспортного засобу, який належить ТОВ «Авакс Проф», становить не більше 40 тонн.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі Порядок № 879).
Відповідно до пп. 3 п. 2 розділу «Загальні питання» Порядку № 879, великовагові транспортні засоби - транспортні засоби, вагові параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Відповідно до п. 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами Міністерства внутрішніх справ, що забезпечую безпеку дорожнього руху.
Згідно п. 21 Порядку № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №221 «Про утворення відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія» Автомобільні дороги України» утворено відкрите акціонерне товариство «Державну акціонерну компанію «Автомобільні дороги України».
Наказом Державної служби автомобільних доріг України від 17.07.2007 року № 377 «Про організацію та забезпечення контролю за проїздом великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування», з метою збереження автомобільних доріг та штучних споруд на них від руйнувань при проїзді великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та на виконання постанови Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 року, передано ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» повноваження з організації та проведення габаритно-вагового контролю за проїздом автомобільними дорогами загального користування великогабаритних і великовагових транспортних засобів, крім великовагових транспортних засобів, загальна вага яких перевищує 60 тонн та (або) осьове навантаження перевищує 15 тон. Забезпечення організації та виконання робіт з проведення габаритно-вагового контролю за автомобільних дорогах покладено на Служби автомобільних доріг в областях та дочірні підприємства ПАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» спільно з підрозділами Державтоінспекції.
Відповідно до п. 15 Порядку №879, контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють відповідні підрозділи МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху, та територіальні органи Укртрансінспекції, які здійснюють габаритно-ваговий контроль.
Відповідно до частин 1, 2, 4, 5 і 10 пункту 4 спільного наказу Міністерства інфраструктури України та Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 року №1007/1207 «Про затвердження Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 4.02.2014 року № 215/24992 (далі Порядок №1007/1207), посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю:
визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування №879;
розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів;
видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1);
складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-311 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування №879;
у разі відсутності документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Результати вимірювання вагових параметрів транспортного засобу розраховуються автоматично за допомогою спеціального програмного забезпечення, записуються до бази даних вагового індикатору та роздруковуються.
У справі встановлено, що результати вимірювання вагових параметрів автомобіля марки MAN, д.н.з. НОМЕР_1, який належить ТОВ «Авакс Проф», було здійснено за допомогою пересувних автомобільних ваг CHEKLODE FREEWEIGH, заводський номер 008208.
Відповідачем на підтвердження правомірності використання вищевказаних ваг надано суду сертифікат серії А № 004666, який засвідчує, що на підставі позитивних результатів державних приймальних випробувань Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики затверджено тип засобів вимірювальної техніки «Ваги пересувні автомобільні CHEKLODE FREEWEIGH», та який зареєстровано в Державному реєстрі засобів вимірювальної техніки за номером У2570-07.
В матеріалах справи наявні документи, які засвідчують, що ваги, якими вимірювалися вагові параметри транспортного засобу позивача, проходили періодичну повірку один раз в рік (а.с. 149 - 151).
Доводи апелянта щодо неможливості встановити, яким саме обладнанням здійснювалось зважування транспортного засобу позивача та щодо незаконності використання CHEKLODE FREEWEIGH колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки у справі встановлено, що вимірювання вагових параметрів автомобіля MAN, д.н.з. НОМЕР_1 здійснювалося за допомогою пересувних автомобільних ваг CHEKLODE FREEWEIGH, які проходили періодичну повірку та мають відповідний сертифікат, який надає відповідачу право на їх використання.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», засоби вимірювальної техніки можуть застосовуватися, якщо вони відповідають вимогам щодо точності, встановленим для цих засобів, у певних умовах їх експлуатації.
Засоби вимірювальної техніки, на які поширюється державний метрологічний нагляд, дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та у продаж і видавати напрокат лише за умови, якщо вони пройшли повірку або державну метрологічну атестацію.
Застосування пересувних автомобільних ваг CHEKLODE FREEWEIGH також відповідає вимогам Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність».
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що постанова відповідача про застосування до ТОВ «Авакс Проф» фінансових санкцій у розмірі 1700 грн. прийнята правомірно, тому суд першої інстанції обґрунтовано відмовив в задоволенні позовних вимог.
Апелянт не спростовує факту перевищення нормативних вагових параметрів транспортного засобу, а лише посилається на недопустимість застосування пересувних автомобільних ваг CHEKLODE FREEWEIGH, правомірність використання яких відповідачем підтверджена матеріалами справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду першої інстанції без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Постанова суду першої інстанції про відмову ТОВ «Авакс Проф» в задоволенні позову прийнята на підставі повно встановлених обставин справи, належної оцінки доказів, правильно застосованих нормах матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, тому не можуть бути підставою для її задоволення.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Авакс Проф» залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.04.2015 року в справі № 819/1164/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
Д.М.Старунський