Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
м.Харків
25 серпня 2011 р. №2а- 3799/11/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного сільськогосподарського підприємства "Вікторія-Плюс" до Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про скасування розпорядження, -
Позивач, ОСОБА_2 сільськогосподарське підприємство "Вікторія-Плюс", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області, в якому просить суд скасувати розпорядження голови Куп'янської РДА Харківської області №67 від 06.04.2011 року "Про втрату чинності розпорядження голови райдержадміністрації від 04.01.2008 року". В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що комісією з вирішення питань щодо розпорядження землями за межами населених пунктів Куп'янського району Куп'янської районної державної адміністрації 09.10.2006 року ПСП "Вікторія-Плюс" надано дозвіл на встановлення меж земельних ділянок загальною площею 241,1 га, з яких 53,0 га із земель внутрігосподарського резерву, 14,3 га із земель запасу, 173,8 га із земель не витребуваних земельних часток (паїв), які знаходяться за межами населених пунктів Нечволодівської сільської ради для ведення сільськогосподарського виробництва. Дані обставини підтверджуються витягом із протоколу №5 засідання комісії з вирішення питань щодо розпорядження землями за межами населених пунктів Куп'янського району. На виконання даного рішення ПСП "Вікторія-Плюс" уклало договір №2/627 від 26.12.2007 року, згідно якого ПП "Геомастер" прийняв на себе зобов'язання по розробці технічної документації по встановленню меж земельних ділянок площею 241,1 га. Позивач вказав, що всі свої зобов'язання по вказаному договору ПСП "Вікторія-Плюс" виконало в повній мірі, надало всі документи необхідні для виготовлення технічної документації та сплатило кошти по даному договору. 04.01.2008 року Куп'янська районна державна адміністрація Харківської області видала розпорядження №8, в якому надала дозвіл ПСП "Вікторія-Плюс" на розробку технічної документації. На даний час, як зазначає позивач, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та складання документів, що посвідчують право оренди ПСП "Вікторія-Плюс", для ведення товарного сільськогосподарського виробництва із земель не витребуваних (нерозподілених) земельних ділянок, земель запасу та внутрігосподарського резервного фонду, розташованих на території Нечволодівської сільської ради Куп'янського району Харківської області, знаходиться у Харківській регіональній філії Центру Державного земельного кадастру при Держкомземі України по внесенню інформації до державної бази даних в електронному вигляді, що підтверджується листами ПП "Геомастер" №142, №41 від 17.04.2009 року, №6 від 24.01.2011 року, №11 від 15.03.2011 року, №15 від 06.04.2011 року. 06.04.2011 року відповідачем винесено оскаржуване розпорядження №67 про втрату чинності розпорядження №8 від 04.01.2008 року. Позивач не погоджується із вказаними висновками, просить скасувати розпорядження №67 від 06.04.2011 року посилаючись на ч.2 ст.19 Конституції України.
Представник позивача - ОСОБА_1 в судовому засіданні просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позові. Представник позивача зазначила, що технічна документація знаходиться на державній реєстрації в Центрі Державного земельного кадастру при Держкомземі України. Технічна документація не затверджена РДА, у зв'язку з чим і виник спір по зазначеній справі. Також представник позивача повідомила, що між сторонами по справі не укладено договір оренди землі, оскільки не врегульовано питання щодо набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах.
Представник відповідача ОСОБА_3 у судовому засіданні 12.05.2011 року заперечував проти позову, зазначивши, що розпорядження голови райдержадміністрації від 04.01.2008 року про надання дозволу позивачу на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок було видано з урахуванням того, що в подальшому буде вирішено на законодавчому рівні питання щодо проведення аукціону на набуття права оренди земельної ділянки на конкурентних засадах, порядок проведення якого не врегульовано на законодавчому рівні до теперішнього часу. Відповідачем не було укладено договір оренди землі з позивачем, тому ніяких правових наслідків розпорядження райдержадміністрації від 04.01.2008 року не мало, через що іншим розпорядженням райдержадміністрації від 06.04.2011 року №67 було визнано нечинним.
Представник відповідача - ОСОБА_4 в судовому засіданні 30.06.2011 року заперечувала проти задоволення позовних вимог, вказала, що позивачем не виконано п.2.1 та п. 2.2 розпорядження від 04.01.2008 року щодо замовлення та виготовлення технічної документації. Відповідач не вправі скасовувати відповідні розпорядження, але вправі їх визнавати нечинними. До відповідача не надходило інформації про те, що позивач замовив технічну документацію у місячний термін. На теперішній час технічна документація не виготовлена та не затверджена РДА.
Представник відповідача в судове засідання 25.08.2011 року не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не відомі.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Позивач ОСОБА_2 сільськогосподарське підприємство "Вікторія-Плюс" (далі - ПСП "Вікторія-Плюс") зареєстровано Куп'янською районної державною адміністрацією Харківської області (далі -Куп'янської РДА) 10.01.2004 р. №14651050001000209 (а.с.31). Згідно з п.2.1 Статуту ПСП "Вікторія-Плюс", головною метою діяльності підприємства є отримання прибутку шляхом виробництва сільськогосподарської продукції, її переробки, реалізації та здійснення інших видів діяльності (а.с.32).
Як вбачається з витягу з протоколу №5 засідання комісії з вирішення питань щодо розпорядження землями за межами населених пунктів Куп'янського району Куп'янської РДА від 09.10.2006 року (а.с. 142), ПСП "Вікторія-Плюс" надано дозвіл на встановлення меж земельних ділянок загальною площею 241,1 га, з яких 53,0 га із земель внутрігосподарського резерву, 14,3 га із земель запасу, 173,8 га із земель не витребуваних земельних часток (паїв) які знаходяться за межами населених пунктів Нечволодівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Розпорядженням Куп'янської РДА від 04.01.2008 року №8 (а.с. 10) ПСП "Вікторія-Плюс" надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок сільськогосподарського призначення в натурі (на місцевості), які розташовані за межами населених пунктів Нечволодівської сільської ради загальною площею 241,1 га ріллі (за обліковими даними, з яких 53,0 га із земель внутрігосподарського резервного фонду, 14,3 га із земель запасу, 173,8 га із земель не витребуваних громадянами сертифікатів, для ведення сільськогосподарського виробництва.
Пунктами 2.1 та 2.2 зазначеного розпорядження встановлено, що ПСП "Вікторія-Плюс" зобов'язано в місячний термін замовити землевпорядній організації відповідну технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену технічну документацію із землеустрою погодити з органом по земельних ресурсах та органом архітектури і в шестимісячний термін подати на розгляд та затвердження до районної державної адміністрації.
З витягу з протоколу №5 засідання комісії з вирішення питань щодо розпорядження землями за межами населених пунктів району Куп'янської РДА від 14.07.2009 року (а.с.16) вбачається, що розгляд питання про надання в оренду земельної ділянки ПСП "Вікторія-Плюс" загальною площею 281,9 га із земель резервного фонду, яка знаходиться за межами населених пунктів Нечволодівської сільської ради відкладено у зв'язку з неврегульованими законодавчими актами України з питань, що визначають порядок проведення аукціону на набуття права оренди земельної ділянки на конкурсних засадах.
Розпорядженням Куп'янської РДА від 06.04.2011 року №67 на підставі ст.ст. 6, 13, 39, 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", ст.ст. 17, 22, 116, 118, 121, п.12 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", розпорядження від 04.01.2008 року № 8 визнано таким, що втратило чинність (а.с. 11).
Як вбачається із матеріалів справи, 26.12.2007 року ПСП "Вікторія-Плюс" уклало договір розробки технічної документації по встановленню меж земельних ділянок площею 241,1 га з ПП "Геомастер" (а.с. 6).
Згідно листа ПП "Геомастер" (а.с. 17) від 17.04.2011 року № 41, ПП "Геомастер" декілька разів доопрацьовувало технічну документацію, станом на дату направлення листа, технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі та складання документів, що посвідчують право оренди для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів Нечволодівської сільської ради Куп'янського району Харківської області знаходяться на державній реєстрації у Харківській регіональній філії ДП «Центру державного земельного кадастру»для внесення інформації до державної бази даних.
З пояснень представника позивача, наданих у судовому засіданні, встановлено, що станом на час розгляду справи технічна документація із землеустрою ще перебуває на державній реєстрації у Харківській регіональній філії ДП «Центру державного земельного кадастру».
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.
Як вбачається із ст. 1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 9 квітня 1999 року N 586-XIV виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Стаття 17 Земельного кодексу України передбачає, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить:
а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом;
б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель;
в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель;
г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом;
д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст;
е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок;
є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів;
ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно п. 12 розділу X Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Системний аналіз положень Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеві державні адміністрації", свідчить, що місцеві державні адміністрації при вирішенні питань у галузі земельних відносин, віднесених Конституцією України та законами України до їхньої компетенції, є суб'єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції. Як суб'єкти владних повноважень місцеві державні адміністрації вирішують в межах закону питання в галузі земельних відносин.
Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Частиною 2 ст. 124 ЗК встановлено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Згідно п. б) ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України, землі сільськогосподарського призначення надаються у користування сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідно до ч. 4 ст. 22 кодексу, земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.
Статтею 123 ЗК визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.
Згідно з ч. 3 ст. 123 ЗК (у редакції, із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 11.07.2003 р. N 1119-IV, яка діяла станом на 04.01.2008 року), юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної державної адміністрації. Відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки. (ч. 5 ст.123 ЗК).
Як вбачається зі змісту розпорядження Куп'янської РДА від 04.01.2008 року № 8, зазначене розпорядження прийнято за наслідками розгляду заяви голови ПСП «Вікторія-Плюс»про передачу в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Оскільки ч. 2 ст. 124 ЗК передбачено передачу юридичним особам в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній власності, за результатами проведення земельних торгів, порядок проведення яких на час надання Куп'янською РДА 04.01.2008 року дозволу на розробку технічної документації із землеустрою, а також на даний час не врегульовано на законодавчому рівні, суд зазначає, що у Куп'янської РДА фактично були відсутні підстави для надання такого дозволу розпорядженням від 04.01.2008 року №8 .
Згідно ч.1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Стаття 122 Земельного кодексу України визначає повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування. Частиною 3 зазначеної статті визначено, що районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для сільськогосподарського використання.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», до повноважень місцевих державних адміністрацій в галузі використання та охорони земель, природних ресурсів і охорони довкілля відносяться зокрема, розпорядження землями державної власності відповідно до закону. У п. "б" ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено право органів виконавчої влади на приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель, тобто право змінити власні акти. Відповідно до статті 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Конституційний Суд України у рішенні від 16.04.2009 року (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) прийшов до висновку, що в аспекті конституційного подання положення ч.2 ст.19, ст.144 Конституції України ст. 25, ч.1, ч.10 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" стосовно права органу місцевого самоврядування скасовувати свої раніше прийняті рішення та вносити до них зміни необхідно розуміти так, що орган місцевого самоврядування має право приймати рішення, вносити до них зміни та/чи скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. При цьому, в абзаці 5 п.5 вказаного рішення Конституційний Суд України зазначив, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них змін, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Отже, системний аналіз правових актів та вказаного рішення Конституційного Суду України дає підстави вважати, що за органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень, якщо відповідно до приписів цих рішень не виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Таким чином, для розгляду зазначеної справи має правове значення встановлення факту виникнення правовідносин, які пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів.
Оскільки станом на час розгляду справи технічна документація із землеустрою - проект землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок сільськогосподарського призначення в натурі перебуває на державній реєстрації у Харківській регіональній філії ДП «Центру державного земельного кадастру», її не затверджено районною державною адміністрацією, договір оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення між позивачем та Купянською РДА не укладено, суд зазначає, що розпорядження Купянської РДА від 04.01.2008 року №8, яке є ненормативним правовим актом одноразового застосування, не вичерпало свою дію фактом його використання.
З огляду на зазначене, судом встановлено, що у ПСП "Вікторія-Плюс" не виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, оскільки на час прийняття головою Куп'янської РДА оскаржуваного розпорядження №67 від 06.04.2011 року "Про втрату чинності розпорядження голови райдержадміністрації від 04.01.2008 року", ПСП "Вікторія-Плюс" фактично не реалізовано розпорядження голови райдержадміністрації від 04.01.2008 року.
При цьому суд не бере до уваги доводи позивача щодо використання ПСП "Вікторія-Плюс" земельних ділянок, плати за користування земельними ділянками та подачі податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, оскільки відповідно до п. 2.3 розпорядження Куп'янської РДА від 04.01.2008 року №8 позивач був вправі приступати до використання земельної ділянки лише після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Враховуючи те, що договір оренди земельної ділянки не укладався, позивач, використовуючи земельні ділянки, діяв на свій власний розсуд, безпідставно та всупереч розпорядженню Куп'янської РДА від 04.01.2011 року № 8.
Таким чином, виходячи з положень статей 116, 122, 123, 124 Земельного кодексу України, суд дійшов до висновку про те, що голова Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області, приймаючи розпорядження від 06.04.2011 року №67 "Про втрату чинності розпорядження голови райдержадміністрації від 04.01.2008 року №8", діяв у межах своєї компетенції, на підставі та у спосіб, що передбачені законами України, оскільки зазначеним розпорядженням від 06.04.2011 року №67 прийняте раніше розпорядження голови райдержадміністрації від 04.01.2008 року №8 з питань регулювання земельних відносин, використання та охорони земель фактично приведено у відповідність із законодавством, на підставі ст.ст. 6, 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», п. "б" ст.6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель".
Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. п. 1, 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що розпорядження від 06.04.2011 року №67 "Про втрату чинності розпорядження голови райдержадміністрації від 04.01.2008 року №8" є таким, що видано головою Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області на виконання своїх повноважень, у межах компетенції місцевого органу виконавчої влади, з дотриманням вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, є правомірним та не підлягає скасуванню, через що у задоволенні позову ПСП "Вікторія-Плюс" належить відмовити у повному обсязі.
Згідно ст. 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати з відповідача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 72, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Приватного сільськогосподарського підприємства "Вікторія-Плюс" до Куп'янської районної державної адміністрації Харківської області про скасування розпорядження голови Куп'янської РДА Харківської області №67 від 06.04.2011 року "Про втрату чинності розпорядження голови райдержадміністрації від 04.01.2008 року" - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду у повному обсязі виготовлена 30.08.2011 року.
Суддя Л.М. Мар'єнко