Постанова від 03.09.2009 по справі 15911/08

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2009 року №22а-15911/08/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого-судді: Пліша М.А.,

суддів: Шавеля Р.М.,Стародуба О.П.,

при секретарі судового засідання: Романишин О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації на постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 15 липня 2008 р. у справі за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації про стягнення щорічної одноразової грошової допомоги, -

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації про стягнення недоплаченої разової щорічної допомоги як учаснику бойових дій за 2007-2008 роки у розмірі 3865 грн.30 коп.

Постановою Вижницького районного суду Чернівецької області від 15 липня 2008 р. позовні вимоги задоволено повністю, вирішено визнати неправомірними дії Головного управління соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації та управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації, стягнути з Головного управління соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації та управління соціального захисту населення Вижницької районної адміністрації на користь ОСОБА_1 недоплачену щорічну одноразову допомогу за 2007-2008 роки в сумі 3865 грн. 30 коп.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Головне управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації оскаржило його в апеляційному порядку, вважає постанову суду необгрунтованою, та прийнятою з порушенням норм матеріального права.

Апелянт в апеляційній скарзі зазначає, що при винесенні рішення судом не були враховані положення бюджетного законодавства України, зокрема те, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Згідно з частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Одночасно, статтею 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлений порядок щодо виплат разової грошової допомоги, зокрема, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання. Виплата зазначених сум проводиться Центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на основі поданих списків відповідних органів соціального захисту населення, Пенсійного фонду та установ, через головне управління Державного казначейства України у Чернівецькій області з спеціального рахунку для виплати зазначених допомог.

Статтею 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та відповідною статтею Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» встановлені абсолютні розміри одноразової грошової допомоги , передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Фінансове забезпечення областей для виплати одноразової допомоги до 5 травня проводиться відповідно до кількості облікованих отимувачів допоомги, їх статусу у розмірах, визначених Законом україни «про державний бюджет» на відповідний рік. Виплати проводяться відповідно до затверджених кошторисів видатків на бюджетний відповідний рік та паспортів бюджетної програми, затв. спільним наказом міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства фінансів України.

Таким чином, враховуючи те, що фінансові можливості Державного бюджету України у 2007-2008 роках не дозволяли здійснити виплати щорічної разової грошової допомоги у розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», то здійснення вказаних виплат проводилось у відповідності до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік».

Враховуючи вищезазначене, просить постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити в повному об'ємі.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач є учасником бойових дій, а відтак має право на встановлену ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну до 5 травня разову грошову допомогу у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та рішенням № 10-рп/2008 від 22.05.2008р. визнані неконституційними положення статей Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» та Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» якими встановлено виплату щорічної разової допомоги у розмірах менших ніж ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому виплата разової щорічної грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій повинна здійснюватись у розмірах, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Проте колегія суддів з такими висновками суду першої інстанції не погоджується.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач є учасником бойових дій, з врахуванням чого до 5 травня йому виплачувалась разова щорічна грошова допомога в розмірі відповідно до положень Закону України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки.

За наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах повинні застосовуватись положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

Щодо стягнення суми недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2007-2008 роки, то рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 було визнано неконституційними окремі положення Законів України про Державний бюджет України на 2007-2008 роки, якими було обмежено право на отримання допомог передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Тобто рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 мають перспективну дію та преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними та є обов'язковим до виконання на території України, є остаточними і не можуть бути оскаржені.

Крім того, відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. За цим конституційним приписом у разі якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата грошової допомоги для ветеранів війни, потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України.

Колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції помилково вирішено питання, щодо стягнення допомоги за 2007-2008 роки, оскільки на момент виникнення спірних відносин, а саме: на дату нарахування і виплати позивачу органами праці та соціального захисту населення відповідних коштів, положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік»були діючими, а відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином підстав для задоволення позовних вимог позивача щодо визнання дій Головного управління соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації та управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації неправомірними та виплати щорічної одноразової допомоги до 5 травня за 2007-2008 роки немає, оскільки управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З врахуванням вищенаведеного суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, оскільки така прийнята з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ч.3 ст. 160, п. 3 ч. 1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ст.205, ст.207, ст. 254 КАС України, колегія суддів,

ПОСТАНОВИЛА:

апеляційну скаргу Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації - задоволити, скасувати постанову Вижницького районного суду Чернівецької області від 15 липня 2008 р. у справі №2-а-21/08, в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.ї

Головуючий суддя : М.А.Пліш

Судді: О.П.Стародуб

Р.М.Шавель

Повний текст

постанови виготовлено 08.09.2009р.