Справа № 22-а-27896/08 Головуючий у І інстанції Щавінський В.Р.
Суддя-доповідач Коротких А.Ю.
16 вересня 2009 року Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого - судді Коротких А.Ю.,
суддів Глущенко Я.Б.,
Мельничука В.П.
при секретарі Дакал В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 08 липня 2008 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області про стягнення невиплаченого підвищення до пенсії як дитині війни, -
У січні 2008 року позивач звернулась до суду з зазначеним позовом про визнання дій відповідача по невиплаті їй підвищення до пенсії в розмірі 30 % як дитині війни неправомірними та стягнення з відповідача такого підвищення за 2007 рік, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 08 липня 2008 року позов задоволено частково. Стягнуто з відповідача на користь позивача заборгованість по виплаті надбавки до пенсії за період з липня по жовтень 2007 року в розмірі 493,58 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, проте постанову суду слід змінити з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 2, 201 ч. 1 п. 1 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити її, якщо суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачу підвищення до пенсії як дитині війни має розраховуватися з липня 2007 року відповідно до мінімальної пенсії, розмір якої встановлений Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
З таким висновком суду не можна не погодитися.
Колегією суддів встановлено, що позивач є дитиною війни, що підтверджується даними відповідного посвідчення (а. с. 5).
Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Однак, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з урахуванням ст. 111 цього Закону.
Обговорюючи питання про можливість застосування до спірних правовідносин Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», колегія суддів виходить з наступного.
Конституційний Суд України у рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) сформулював правову позицію, згідно з якою Законом України «Про Державний бюджет України», який має особливий предмет регулювання, не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України.
Оскільки предмет Закону України «Про Державний бюджет України» чітко визначений у Конституції України, Бюджетному кодексі України, Конституційний Суд України підкреслив, що цей закон не може скасовувати чи змінювати обсяг прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій, передбачених іншими законами України.
З урахуванням зазначеного, пункт 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким зупинено дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням статті 111 цього Закону, визнано Конституційним Судом України таким, що не відповідає Конституції України.
Проте, відповідно до п. 3 резолютивної частини вказаного рішення Конституційного Суду України, визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення цього рішення, тобто з 9 липня 2007 року.
Крім того, за загальновизнаним принципом права, закріпленим у ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, а тому до певної події або факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали.
З огляду на вищевикладене, суд першої інстанції, приймаючи рішення про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача виплатити позивачу з липня 2007 року підвищення до пенсії, правомірно керувався рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007. Проте судом першої інстанції невірно зазначено місяць до якого позивачу має бути виплачено підвишення до пенсії.
Колегія суддів вважає за потрібне вийти за межі апеляційної скарги, оскільки це необхідно для повного захисту прав та інтересів позивача. Тому, враховуючи те, що Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною радою України на період з 1 січня по 31 грудня відповідного року, судова колегія встановила наявність підстав для зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу надбавку до пенсії як дитині війни, починаючи з 09.07.2007 року по 31 грудня 2007 року, у зв'язку з чим рішення суду першої інстанції підлягає відповідній зміні з зазначенням кінцевої дати зобов'язання відповідача нарахувати позивачу вказану надбавку до пенсії.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку про зміну постанови суду першої інстанції.
Доводи апелянта спростовуються вищенаведеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області - залишити без задоволення.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 08 липня 2008 року змінити.
Пункт 2 резолютивної частини постанови викласти в наступній редакції:
«Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Новоград-Волинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячної державної соціальної 30-ти відсоткової надбавки до пенсії як дитині війни, у відповідності до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року».
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст постанови виготовлений 21 вересня 2009 року.
Головуючий суддя
Судді: