Справа № 22-а-28612/08 р. Головуючий у першій інстанції: Сауляк Ю.В.
Доповідач: Саприкіна І.В.
16 вересня 2009 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Ізмайлової Т.Л., Шостака О.О.,
при секретарі: Пшегарницькій І.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01.07.2008 року у справі за його позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії,-
ОСОБА_1.звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Вінниці про перерахунок пенсії.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 01.07.2008 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, ОСОБА_1. подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на неповне з'ясування всіх обставин, що мають значення для вирішення справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, незаконність, необґрунтованість та необ'єктивність оскаржуваного рішення, що є підставою для його скасування.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, що з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що вона не підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Вінницький окружний адміністративний судв своєму рішенні прийшов до висновку про необхідність відмови в задоволенні позовних вимог.
Апеляційна інстанція повністю погоджується з такими доводами суду першої інстанції, з огляду на наступне:
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.10.2001 року ОСОБА_1. звернувся до управління Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Вінниці за призначенням пенсії за віком. Для розрахунку розміру пенсії позивача була використана заробітна плата з 01.01.1987 р. по 31.12.1991р. Розмір призначеної пенсії позивача по віку становив 117 гривень.
01.01.2004 набув чинності Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п. 2 ст. 43 якого передбачено, що для перерахунку пенсій, призначених до набрання чинності цим Законом, враховується заробітна плата (дохід), з якої було раніше обчислено пенсію, за документами наявними в пенсійній справі. При цьому заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається (відповідно до ч. 2 ст. 40 цього Закону) із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за 2002 рік.
Із введенням у дію з 01.01.2004 року Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за документами, наявними у пенсійній справі ОСОБА_1., був проведений перерахунок пенсії. При цьому, із витягів пенсійної справи позивача встановлено, що індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становив 2,02470, коефіцієнт страхового стажу - 0,38167.
Як вбачається з матеріалів пенсійної справи позивача, розмір пенсії з 01.01.2004 року становив 236,79 гривень.
У зв'язку із зверненням позивача до відповідача з заявою від 17.05.2006 року про проведення перерахунку пенсії, а 15.06.2006 року проведено перерахунок з дотриманням вимог ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в результаті, якого коефіцієнт заробітної плати становив 1,67859, а коефіцієнт страхового стажу - 0,39750.
Згідно з вимогами ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії.
Відповідно ч. 2 ст. 69 КАС України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).
У відповідності ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніше, ніж через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенси.
Згідно з абзацом 2 ч. 4 ст. 42 Закону в разі, якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше, як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Необхідно врахувати, що частина 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачає таку умову перерахунку пенсії, як наявність стажу роботи не менше, ніж два роки. Вона містить умову, що перерахунок пенсії провадиться не раніше, ніж через два роки після останнього перерахунку.
Згідно із ч. 1 ст. 43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Тобто, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу станом на 01.01.2008 року було враховано відповідні коефіцієнти на 2006 рік та відповідні зміни чинного законодавства, а саме до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» та ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому відповідач діяв правомірно при здійсненні перерахунку пенсії.
Таким чином, апеляційна інстанція приходить до висновку, що суд першої інстанції правомірно не задовольнив позовні вимоги.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Проаналізувавши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права.
За таких підстав, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196,198, 200, 205, 206 КАС України, судова колегія, -
В задоволенні апеляційної скарги ОСОБА_1 - відмовити.
Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 01.07.2008 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом одного місяця шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді: