ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"12" листопада 2015 р. Справа № 809/4270/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Суддя Остап'юк С.В.,
за участю секретаря Котик Д.М.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_3 управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
03.11.2015 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську (далі - відповідач) про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивачем визначено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2015 відкрито провадження у даній адміністративній справі та одночасно залучено до справи ОСОБА_3 управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем в порушення вимог пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740, безпідставно відмовлено ОСОБА_1 у поверненні сплаченого нею збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 3 829, 90 гривень (1% від вартості придбаного житла). Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки нею вперше придбано житло - чотирикімнатну квартиру АДРЕСА_1, що є підставою для звільнення від сплати згаданого збору. У зв'язку з наведеним, просила суд зобов'язати відповідача повернути їй сплачений збір у розмірі 3 829, 90 гривень.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Просила позов повністю задовольнити.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську, позову не визнав, його представником суду подане письмове заперечення проти заявлених вимог, мотивоване тим, що в силу вимог пункту 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740, нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки сплата збору є обов'язковою умовою для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна, ОСОБА_1 не безпідставно сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі житла в розмірі 3 829, 90 гривень, а відтак підстави для його повернення відсутні. Просила у задоволенні позову відмовити.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, свого представника в судове засідання не направила.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши докази, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу квартири від 10.07.2015, укладеного із ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, придбано у власність чотирикімнатну квартиру за №24 у будинку за №28, що знаходиться на вулиці Мазепи Гетьмана у місті Івано-Франківську. Вказаний договір від 10.07.2015 посвідчений приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_7 та зареєстрований у реєстрі нотаріальних дій за №589 (а.с.13-14).
10.07.2015 року приватним нотаріусом Івано-Франківського міського нотаріального округу ОСОБА_7 прийнято рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права власності №22777983 за ОСОБА_1 на чотирикімнатну квартиру №24 загальною площею 72,1 кв.м., яка знаходиться за адресою: Івано-Франківська область, місто Івано-Франківськ, вулиця Мазепи Гетьмана, будинок 28, на підставі якого проведено державну реєстрацію права власності за ОСОБА_1 на вказане нерухоме майно шляхом внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запису про право власності №10371094 від 10.07.2015.
Позивачу видано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про державну реєстрацію права власності на придбане житло за №40469842 від 10.07.2015 (а.с.16).
У судовому засіданні з'ясовано, що до укладення договору купівлі-продажу квартири від 10.07.2015 ОСОБА_1 сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 3 829, 90 гривень (1% від вартості придбаного житла), що підтверджується квитанцією Івано-Франківської філії АТ "Ощадбанк" №215.92.1/35807 від 10.07.2015 (а.с.15).
10.07.2015 позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську із заявою про звільнення її від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, зазначивши підставу для такого звільнення - придбання нею житла вперше. До заяви додано копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.17).
Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську листом за №207/Ф-15 від 10.07.2015 відмовило позивачу у поверненні сплаченого нею збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 3 829, 90 гривень з підстав відсутності у відповідача інформації щодо громадян, які придбавають житло вперше (а.с.18).
Наведене і послужило підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування врегульовано Законом України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 9 статті 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше (абзац 1).
Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об'єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України (абзац 2).
Згідно пункту 10 статті 4 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктом 9 статті 1 цього Закону, ставка збору на обов'язкове державне пенсійне страхування становить 1 відсоток від об'єкта оподаткування, яким відповідно до пункту 8 статті 2 даного Закону є вартість нерухомого майна, зазначена в договорі купівлі-продажу такого майна.
Аналогічно пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України за №1740 від 03.11.1998, встановлено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше (абзац 1).
Наведене свідчить про те, що фізичні особи, які придбавають нерухоме майно є платниками збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за винятком громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.
Як уже встановлено судом, 10.07.2015 позивач сплатила збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% від вартості придбаної квартири, що становить 3 829, 90 гривень.
У судовому засіданні позивач вказала суду, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від 10.07.2015 нею придбано житло вперше.
Дана обставина підтверджується також копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 10.07.2015, який не містить відомостей про зареєстровані за позивачем речові права на будь-яке інше нерухоме майно, крім права власності на придбану чотирикімнатну квартиру за №24 у будинку за №28, що знаходиться на вулиці Мазепи Гетьмана у місті Івано-Франківську.
Відповідачем на виконання вимог частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України не подано суду доказів, які б свідчили про протилежне.
При цьому, суд звертає увагу на те, що статтею 2 Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень” визначено, що Державний реєстр речових прав на нерухоме майно - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що позивач під час придбання 10.07.2015 чотирикімнатної квартири за №24 у будинку за №28, що знаходиться на вулиці Мазепи Гетьмана у місті Івано-Франківську, в силу вимог пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" була звільнена від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, оскільки житло нею придбавалось вперше. А відтак, збір у розмірі 3 829, 90 гривень нею сплачено помилково.
За таких обставин, посилання відповідача на пункт 15-3 Порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740, за змістом якого сплата збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є обов'язковою умовою для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна, а отже позивач не безпідставно сплатила збір в розмірі 3 829, 90 гривень, є необґрунтованими.
Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженого указом Президента України за №460 від 13.04.2011, визначено, що казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету (підпункт 7 пункту 4).
Процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів врегульовано Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України за №787 від 03.09.2013, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182.
Згідно пункту 3 вказаного Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абзац 1).
Пунктом 5 даного Порядку встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою з найменуванням та ідентифікаційним кодом установи (у разі наявності), з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
Підпунктом 6 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №280 від 23.07.2014, встановлено, що Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо забезпечення надходжень від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших коштів, ведення обліку їх надходжень відповідно до законодавства.
Перелік податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету згідно з бюджетною класифікацією в розрізі органів, що контролюють справляння надходжень до бюджету, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 за №106, додатком до якої контроль за справлянням до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом бюджетної класифікації доходів 24140500 «Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) нерухомого майна» покладено на Пенсійний фонд України.
Відповідно до пункту 7.2 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 за №21-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.10.2010 за №988/18283, суми помилково сплачених платежів зараховуються в рахунок майбутніх платежів або повертаються платникам на підставі заяви.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що оскільки позивачем на підставі договору купівлі-продажу квартири від 10.07.2015 житло придбано вперше, відповідачем протиправною відмовлено ОСОБА_1 за її заявою від 10.07.2015 у поверненні сплаченого нею збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 3 829, 90 гривень.
Як наслідок, позовна вимога про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську повернути позивачу помилково сплачений нею збір у розмірі 3 829, 90 гривень підлягає до задоволення.
Відповідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (пункт 1); обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) пункт 3).
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
Щодо судових витрат, то в силу вимог частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську на користь позивача підлягає стягненню сплачений нею судовий збір у розмірі 974,40 гривень.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську у повернення ОСОБА_1 сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 3 829, 90 гривень.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895) повернути ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії СЕ №700481, виданий Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області 04.09.2014 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі житла вперше в розмірі 3 829 (три тисячі вісімсот двадцять дев'ять) гривень 90 копійок.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в місті Івано-Франківську (код ЄДРПОУ 20550895) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України серії СЕ №700481, виданий Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області 04.09.2014 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, адреса проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2), сплачений судовий збір у розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя: Остап'юк С.В.
Постанова складена в повному обсязі 17.11.2015 року.