18 листопада 2015 року м. Житомир Справа № 806/5160/15
Категорія 11.5
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Семенюк М.М. , розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу Державної виконавчої служби Коростенскього міськрайонного управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 03.04.2014 р. ВП №42772846, -
Відповідно до частини 1 статті 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Згідно з частиною 4 статті 82 Закону України "Про виконавче провадження", рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами до суду, який видав виконавчий документ, а іншими учасниками виконавчого провадження та особами, які залучаються до проведення виконавчих дій, - до відповідного адміністративного суду в порядку, передбаченому законом.
Як вбачається із змісту позовної заяви і доданих до неї документів, позивач оскаржує постанову про відкриття виконавчого провадження від 03.04.2014 р. ВП №42772846 з виконання виконавчого листа, виданого Дніпровським районним судом м. Києва, по справі № 6/2604/8286/2012 за позовом ПАТ "Дельта Банк" до ОСОБА_1 про видачу виконавчого листа на підставі рішення Третейського суду, яка розглядалася у порядку цивільного судочинства.
Слід зазначити, що у даному випадку порядок судового оскарження вказаних дій та рішень державного виконавця встановлений Цивільним процесуальним кодексом України (далі - ЦПК України).
Зокрема, відповідно до статті 383 ЦПК України, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.
Згідно із частиною 1 статті 368 ЦПК України, питання, пов'язані із зверненням судового рішення до виконання, вирішує місцевий суд, який розглянув справу.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а тому суд відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі.
Разом з тим, суд роз'яснює позивачу, що дана позовна заява підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства судом який видав виконавчий документ, а саме - Дніпровським районним судом м. Києва.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 109, ч.1 с. 181 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строків апеляційного оскарження, якщо не було подано апеляційної скарги.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.М. Семенюк