Копія
Справа № 822/5813/15
21 жовтня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Лабань Г.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії про визнання дій та бездіяльність протиправнми і зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду із позовом до Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії в якому просить визнати дії та бездіяльність Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії протиправними та зобов'язти Хмельницьку обласну медико-соціальну експертну комісію вирішити питання щодо забезпечення його автомобільним транспортом.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 15 червня 2015 року подав до Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії заяву для вирішення питання забезпечення його автомобільним транспортом. Разом із заявою відповідачу було надано направлення управління праці та соціального захисту населення. Проте, протягом трьох місяців жодної відповіді від відповідача він так і не отримав.
Зазначив, що в даному випадку має місце зухвале недотримання відповідачем вимог Законів України "Про статус ветеранів війни" та "Про звернення громадян", а також цинічне порушення відповідачем його прав як громадянина України.
З огляду на наведене, просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання згідно якого, справу просить слухати за його відсутності. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про дату, місце та час судового розгляду повідомлений належним чином.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року відкрито провадження по справі та зобов'язано Хмельницьку обласну медико-соціальну експертну комісію в судове засідання надати особову справу ОСОБА_1 та журнал реєстрації вхідних документів.
В судове засідання 12.10.2015 року та 21.10.2015 року представник Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії не з'явився та вимогу суду щодо надання вище вказаних документів не виконав.
Суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності сторін в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального пристрою не проводиться.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та надані докази у їх єдності, взаємному зв'язку та сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 є інвалідом 2 групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії С №126609 від 27 січня 2009 року.
15 червня 2015 року позивач подав головному лікарю Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_2 направлення управління праці та соціального захисту населення та заяву ОСОБА_1 про огляд його по місцю проживання задля забезпечення автомобільним транспортом.
На момент звернення із адміністративним позовом до суду жодної відповіді про результати розгляду вказаних документів від Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії не надходило.
Оцінюючи спірні правовідносини суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.5 "Положенння про медико-соціальну експертизу" органом, який здійснює медико-соціальну експертизу, є медико-соціальні експертні комісії (МСЕК), що організуються в самостійні центри, бюро при управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" медико-соціальні експертні комісії перебувають у віданні Міністерства охорони здоров'я України і проводять свою роботу за таким територіальним принципом:
- республіканська;
- Кримська, обласні, центральні міські (в містах Києві і Севастополі);
- міські, міжрайонні, районні.
Між тим, згідно ч.6 "Положенння про медико-соціальну експертизу" медико-соціальні експертні комісії у своїй роботі керуються законами України, постановами і розпорядженнями Кабінету Міністрів України, цим Положенням, актами Міністерства охорони здоров'я України та іншими нормативними актами.
До повноважень обласних, центральних міських медико-соціальних експертних комісій, згідно ч.19 Положення, відносяться:
а) здійснюють організаційно-методичне керівництво та контроль за діяльністю відповідно Кримської республіканської, обласних, центральних міських, районних, міжрайонних, міських медико-соціальних експертних комісій, перевіряють прийняті ними
рішення і в разі визнання їх безпідставними змінюють їх;
б) переоглядають осіб, які оскаржили рішення міських, міжрайонних чи районних медико-соціальних експертних комісій, та перевіряють якість розробки індивідуальних реабілітаційних програм;
в) проводять у складних випадках огляд хворих та інвалідів за направленнями відповідно Кримської республіканської, обласних, центральних міських, районних, міжрайонних, міських медико-соціальних експертних комісій;
г) визначають потреби інвалідів у автомобілях з ручним керуванням або мотоколясках;
д) надають консультативну допомогу лікарям медико-соціальних експертних комісій з питань медико-соціальної експертизи;
є) впроваджують у практику роботи медико-соціальної експертизи наукові принципи й методи, розроблені науково-дослідними інститутами, готують пропозиції щодо вдосконалення медико-соціальної експертизи, узагальнюють і поширюють передовий досвід роботи;
ж) розробляють комплексні заходи щодо профілактики та зниження рівня інвалідності, а також медико-соціальної реабілітації інвалідів;
з) здійснюють у межах своїх повноважень контроль за поліпшенням соціального стану інвалідів та наданням їм пільг;
і) аналізують рівень та динаміку інвалідності, стан медико-соціальної реабілітації інвалідів в Україні;
к) вживають заходів до підвищення кваліфікації фахівців медико-соціальних експертних комісій;
л) проводять разом з господарськими, профспілковими та іншими громадськими організаціями конференції, наради, семінари з питань профілактики інвалідності, медико-соціальної реабілітації та адаптації інвалідів.
Частиною 32 Положення визначено, що медико-соціальні експертні комісії видають особам, визнаним інвалідами, довідки МСЕК та індивідуальні реабілітаційні програми і в триденний строк надсилають копії цих документів управлінню праці та соціального захисту населення районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації та відповідному відділу, управлінню міської, районної у місті ради, на території якого проживає інвалід. Копія програми надсилається також підприємству, установі, організації, яка зобов'язана надавати соціальну допомогу і здійснювати реабілітацію інваліда.
Форми документів, що використовуються у роботі медико-соціальних експертних комісій, затверджуються Міністерством охорони здоров'я України.
Отже, Хмельницька обласна медико-соціальна експертна комісія є органом, до повноважень якого віднесено розгляд питання щодо забезпечення інвалідів автомобільним транспортом.
В той же час, згідно із ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналогічні вимоги Конституції України знайшли своє відображення в ч.3 ст.2 КАС України, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суду перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 20 Закону України "Про звернення громадян" встановлено, що звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
Згідно ч.2 ст.70 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд звертає увагу на те, що Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією на неодноразову вимогу не надано жодних доказів на спростування обставин зазначених в позовній заяві.
Отже суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині бездіяльності відповідача підтвердженні матеріалами справи, а відтак слід зобов'язати Хмельницьку обласну медико-соціальну експертну комісію в установленому законом порядку розглянути заяву щодо забезпечення його автомобільним транспортом та прийняти рішення. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.158-163 КАС України, суд-
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Хмельницьку обласну медико-соціальну експертну комісію в установленому порядку розглянути заяву ОСОБА_1 щодо забезпечення його автомобільним транспортом.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя/підпис/ОСОБА_3
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_3