Постанова від 19.10.2015 по справі 822/5901/15

Копія

Справа № 822/5901/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 жовтня 2015 року м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1

при секретаріОСОБА_2

за участі:представників позивача ОСОБА_3, ОСОБА_4 представника відповідача ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, про визнання незаконним та скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

7 жовтня 2015 року Славутське управління водопровідно-каналізаційного господарства звернулося до суду з позовною заявою №453 від 01.10.2015 року до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області в якій, посилаючись на порушення вимог Закону України № 71-VIII від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" та його прав, просить визнати незаконним та скасувати припис Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області №12/02 від 31.08.2015 року.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, покликаючись на ті ж докази, що у позовній заяві. Додатково пояснили, що вказані в оскаржуваному приписі порушення та недоліки дійсно допущені підприємством, однак проведена відповідачем перевірка є незаконною з підстави заборони законом на проведення перевірок підприємств, які відповідають певним критеріям, яким відповідає Славутське управління водопровідно-каналізаційного господарства, а тому припис підлягає скасуванню.

Представник відповідача позов не визнав, про що надав письмові заперечення №2592/07 від 19.10.2015 року які підтвердив у суді.

Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідачем з 19.08.2015 року по 31.08.2015 року, проведено перевірку позивача і складено ОСОБА_1 № 12/02 від 31.08.2015 року перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, яким встановлено недоліки та порушення природоохоронного законодавства (далі - ОСОБА_1 № 12/02 від 31.08.2015 року) ( стор. 8 - 17 справи ).

Згідно припису № 12/02 від 31.08.2015 року (далі - Припис № 12/02 від 31.08.2015) з метою усунення виявлених недоліків та порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час планової перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, зобов'язано усунути порушення та направити інформацію про хід виконання припису не пізніше 3-х днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту (6-ть) припису до Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області ( стор. 18 справи ).

Відповідно до вимог ч.3 ст.72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності визнання. З урахуванням цього і визнання сторонами факту наявності порушень вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, викладених в Приписі № 12/02 від 31.08.2015 року, суд перевіривши докази щодо цього вважає, що ця обставина не підлягає доказуванню у цій справі, як і відповідність позивача вимогам Закону України № 71-VIII від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі - Закон № 71-VIII).

Законом № 71-VIII вирішено установити, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється:

з 1 січня 2015 року на перевірки суб'єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість;

з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Доказу надання КМ України дозволу на проведення перевірки позивача суду не надано і такого не має, а також не має заявки суб'єкта господарювання щодо його перевірки чи рішення суду або проведення перевірки, згідно з вимогами КПК України, однак позивач допустив відповідача до перевірки. Тобто, позивач не реалізував своє право не допуску контролюючого органу до перевірки у випадку наявності законних підстав щодо цього, що відповідно не спростовує законність реагування відповідача на виявлені порушення у формі припису і не спричиняє не законність цього заходу реагування тільки з підстави обмеження проведення перевірок, які визначені Законом № 71-VIII. Цей висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду України, викладеній у постанові № 21-25а10 від 24 грудня 2010 року, що суд враховує у цій справі, відповідно до вимог ст.244-2 КАС України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначено Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон).

Відповідно ч.1 ст.5 Закону, планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому. Протягом одного року проведення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання не допускається. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинен містити конкретні календарні дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення. План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.

Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку (ч.8 ст.7 Закону).

Частиною 1 ст.71 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень не дотримався вимог Закону № 71-VIII, але позивач допустив відповідача до перевірки, який встановив порушення, а тому не має законних підстав скасовувати Припис № 12/02 від 31.08.2015 року, який у цьому випадку потрібно виконати, усунувши зафіксовані в ньому порушення Закону.

На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" і ст.ст. 4-15, 70-71, 86, 122, 158-163, 167, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Славутського управління водопровідно-каналізаційного господарства №453 від 01.10.2015 року, про визнання незаконним та скасування припису залишити без задоволення.

Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 23.10.2015 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Постанова не набрала законної сили.

Суддя/підпис/ОСОБА_1

"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1