Постанова від 05.11.2015 по справі 820/10371/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

05 листопада 2015 р. Справа № 820/10371/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Нуруллаєва І.С.,

при секретарі судового засідання - Король Д.О.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Борівського комунального водопровідно-каналізаційного підприємства до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Борівське комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати податкові повідомлення-рішення Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області від 14.07.2015 року на загальну суму 116307,04 грн, а саме: №0000022005 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 111553,63 грн; №0000012005 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 4753,41 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що погашення заборгованості позивача по податку на додану вартість відбулося за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетами для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах, як-то було передбачено Законами України "Про державний бюджет України на 2012 рік.", "Про державний бюджет України на 2013 рік.", "Про державний бюджет України на 2014 рік," згідно порядку, встановленому Постановою КМУ №517 від 11.06.2012р., Постановою Кабінету Міністрів від 20.03.2013р. № 167, Постановою Кабінету Міністрів від 29.01.2014р. №30 із застосуванням механізму, визначеного Законом України від 26.06.2005р. № 2711 "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

З огляду на те, що, розрахунок позивача з бюджетом здійснювався на підставі Договорів про проведення взаєморозрахунку відповідно до механізму погашення податкової заборгованості за рахунок субвенції з бюджету, обставини щодо вини позивача, на його думку, не підтверджуються, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податкового зобов'язання з ПДВ.

Відповідачем надано заперечення на адміністративний позов, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та їх винесення на підставі та на виконання норм податкового законодавства за результатами перевірки позивача, просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити адміністративний позов з підстав та мотивів, викладених в ньому.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений відповідно до вимог процесуального законодавства, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Борівське комунальне водопровідно-каналізаційне підприємство зареєстроване як юридична особа 19.02.2003 року, види діяльності: забір, очищення та постачання води (основний), каналізація, відведення й очищення стічних вод, надання інших допоміжних комерційних послуг (а.с.12-13).

Відповідно до Статуту (дата реєстрації 29.03.2013 року, №14511050016000084) підприємство є самостійним суб'єктом господарювання та створене з метою добування підземних вод, забезпечення питною водою споживачів, приймання стічних вод до комунальної каналізації, очищення нечистот (а.с.14-20).

Фахівцями Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області проведено камеральну перевірку Борівського комунального водопровідно-каналізаційного підприємства з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань по податку на додану вартість за період з жовтня 2012 р. по листопад 2014 р.

За результатами вказаної перевірки складено акт від 24.06.2015 р. № 29/1501/30039194 (далі за текстом - акт перевірки, а.с.23-30), в якому зазначено про встановлення в ході перевірки порушення п.57.1 ст.57, п.203.2 ст.203 Податкового Кодексу України, а саме несвоєчасно перераховано узгоджене податкове зобов'язання по ПДВ в сумі 564446,24 грн., внаслідок чого було зроблено висновок про застосування до комунального підприємства штрафних санкцій відповідно п. 126.1 ст.126 цього Кодексу.

На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 14.07.2015 року на загальну суму 116307,04 грн, а саме: №0000022005 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 111553,63 грн; №0000012005 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 4753,41 грн (а.с.21-22).

Судом встановлено, що взаєморозрахунки з державним бюджетом в частині погашення податкового боргу по податку на додану вартість здійснювалися на підставі таких документів:

- у 2012 році відповідно до довідки відповідача №5 станом на 01.10.2012 р. про податкову заборгованість по ПДВ, погашення якої передбачено відповідно до вимог статті 23 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" на суму 920521,25 грн та відповідно договору №46/21 від 05.12.2012 р. про організацію взаєморозрахунку, на підставі платіжного доручення від 21 грудня 2012р. №35, яким було погашено борг в сумі 920521,25 грн. за призначенням платежу "ст.23 Закону України "Про державний бюджет України на 2012р., Постанови КМУ №517 від 11.06.2012р." розрахунки по договору № 46/21 від 05.12.2012 р.;

- у 2013 році - відповідно до довідки відповідача №1 станом на 20.03.2013р. про податкову заборгованість по ПДВ, погашення якої передбачено відповідно до вимог статті 14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" на суму 286991,00 грн та відповідно договору №9/21 від 27.05.2013р. про організацію взаєморозрахунку, на підставі платіжного доручення від 27 червня 2013р. №8, яким було погашено борг в сумі 286991,00 грн. за призначенням платежу "ст.14 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 р., Постанови КМУ №167 від 20.03.2013р." розрахунки по договору № 9/21 від 27.05.2013 р.; відповідно до довідки відповідача №6 станом на 10.10.2013 р. про податкову заборгованість по ПДВ, погашення якої передбачено відповідно до вимог статті 14 3акону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" на суму 148264,00 грн та відповідно договору №24/21 від 23.10.2013р. про організацію взаєморозрахунку, на підставі платіжного доручення від 27 грудня 2013 р. №18, яким було погашено борг в сумі 148264,00грн. за призначенням платежу "ст.14 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 р., Постанови КМУ №167 від 20.03.2013р." розрахунки по договору № 24/21 від 23.10.2013р.

- у 2014 році відповідно до довідки відповідача №5 станом на 01.06.2014р. про податкову заборгованість по ПДВ, погашення якої передбачено відповідно до вимог п.14-17статті 11, п.24 ст.14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" на суму 198805,93 грн та відповідно договору №47/21 від 20.06.2014 р. про організацію взаєморозрахунку, на підставі платіжного доручення від 02 липня 2014 р. №28, яким було погашено борг в сумі 198805,93грн. за призначенням платежу "п. 14-17ст. 11, п.24ст.14 3акону України "Про Державний бюджет України на 2014р., Постанови КМУ №30 від 29.01.2014р." розрахунки по договору № 47/21 від 20.06.2014 р.; відповідно до довідки відповідача №7 станом на 15.08.2014 р. про податкову заборгованість по ПДВ, погашення якої передбачено відповідно до вимог п.14-17статті 11, п.24 ст.14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" на суму 52269,03 грн та відповідно договору №68/21 від 01.09.2014 р. про організацію взаєморозрахунку, на підставі платіжного доручення від 23 вересня 2014 р. №28, яким було погашено борг в сумі 52269,03 грн. за призначенням платежу " п. 14-17ст. 11, п.24 ст.14 3акону України "Про державний бюджет України на 2014р., Постанови КМУ №30 від 29.01.2014р." розрахунки по договору №68/21 від 01.09.2014 р.; відповідно до довідки відповідача №12 станом на 01.12.2014 р. про податкову заборгованість по ПДВ, погашення якої передбачено відповідно до вимог п.14-17ст. 11, п.24 ст.14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" на суму 87078,69 грн та відповідно договору №117/21 від 09.12.2014р. про організацію взаєморозрахунку, на підставі платіжного доручення від 26 грудня 2014 р. №30, яким було погашено борг в сумі 87078,69грн. за призначенням платежу " п. 14-17ст. 11,п.24ст.143акону України "Про державний бюджет України на 2014р., Постанови КМУ №30 від 29.01.2014р." розрахунки по договору №117/21 від 09.12.2014 р. (а.с.50-73).

Відповідно до довідок, виданих відповідачем, підтверджено та не заперечується сторонами по справі, станом на 01.10.2012р. №5 підтверджується заборгованість позивача по ПДВ в сумі 920521,25 грн., станом на 20.03.2013р. №1 підтверджується заборгованість по ПДВ в сумі 286991,00 грн., станом на 10.10.2013р. №6 підтверджується заборгованість по ПДВ в сумі 148264,00 грн., станом на 01.06.2014р. №5 підтверджується заборгованість по ПДВ в сумі 198805,93 грн., станом на 15.08.2014р. №7 підтверджується заборгованість по ПДВ в сумі 52269,03 грн., станом на 01.12.2014р. №12 підтверджується заборгованість по ПДВ в сумі 87078,69 грн.(а.с.44-49).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами законодавства, чинного на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до п. 126.1 ст.126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У 2012 році статтею 23 Закону України "Про державний бюджет України на 2012рік" передбачено порядок погашення податкового боргу по ПДВ за рахунок субвенції з державного бюджету, яка надавалася в рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню. На виконання ст. 23 Закону України " Про Державний бюджет України на 2012 рік" Постановою Кабінету Міністрів від 11.06.2012 р. № 517 було затверджено Порядок перерахування у 2012 році субвенції державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги водопостачання і водовідведення.

У 2013 році статтею 14 Закону України "Про державний бюджет України на 2013 рік" передбачено порядок погашення податкового боргу по ПДВ за рахунок субвенції з державного бюджету, яка надавалася в рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення, що постачалися населенню. На виконання ст. 14 Закону України " Про Державний бюджет України на 2013 рік" Постановою Кабінету Міністрів від 20.03.2013р. № 167 було затверджено Порядок перерахування у 2013 році субвенції державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги водопостачання і водовідведення.

У 2014 році статтями 14,24 Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" передбачено порядок погашення податкового боргу по ПДВ за рахунок субвенції з державного бюджету, яка надавалася в рахунок погашення заборгованості місцевих бюджетів з різниці в тарифах на теплову енергію, що постачалися населенню. На виконання Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" Постановою Кабінету Міністрів від 29.01.2014р. №30 було затверджено Порядок перерахування у 2014 році субвенції державного бюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергії, послуги водопостачання і водовідведення.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу" визначено, що саме цей Закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу; дія цього закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також на інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

Згідно з підпунктом 7.1.1 пункту 7.1, абз.4 п.7.4 статті 7 вищезазначеного Закону у разі наявності рівних сум заборгованості, що підтверджені за встановленим порядком, дозволяється проведення взаєморозрахунків на умовах, визначених цим законом за участю бюджетів усіх рівнів лише на суму заборгованості, що виникла з причин невиконання зобов'язань з оплати енергоносіїв державними та комунальними підприємствами, у тому числі через невідповідність тарифів на електричну, теплову енергію та газ, що спожиті такими підприємствами, вартості товарів, робіт, послуг, які вони реалізовували, виконували або надавали в межах своєї господарської діяльності, за умовами, що величина такої вартості визначалася або встановлювалася органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.

Таким чином, погашення заборгованості позивача по податку на додану вартість відбулося за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетами для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах, як передбачено Законами України "Про державний бюджет України на 2012 рік.", "Про державний бюджет України на 2013 рік.", "Про державний бюджет України на 2014 рік," згідно порядку, встановленому Постановою КМУ №517 від 11.06.2012р., Постановою Кабінету Міністрів від 20.03.2013р. № 167, Постановою Кабінету Міністрів від 29.01.2014р. №30 із застосуванням механізму, визначеного Законом України від 26.06.2005р. № 2711 "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу".

Аналізуючи наведені правові норми, суд приходить до висновку, що проведення взаєморозрахунків з погашення заборгованості можливо лише на підставі договору та шляхом послідовного виконання зобов'язань учасниками розрахунків.

Наявними в матеріалах справи копіями договорів про проведення взаєморозрахунків та платіжних доручень №35 від 21.12.2012р. на суму 920521,25 грн., №8 від 27.06.2013 р. на суму 286991,00 грн., №18 від 27.12.2013 р. на суму 148264,00 грн., №28 від 02.07.2014 р. на суму 198805,93грн., №28 від 23.09.2014 р. на суму 52269,03 грн., №30 від 26.12.2012 р. на суму 87078,69 грн. (а.с.68-73) підтверджено факт здійснення взаєморозрахунків позивача з бюджетом за рахунок субвенцій.

Підпунктом 4.1.4 п.4.1 ст.4 ПК України встановлена презумпція правомірності рішень платника податку у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, внаслідок чого рішення приймається на користь платника податків.

Судом встановлено, що позивачем погашено заборгованість зі сплати ПДВ на підставі Договорів про проведення взаєморозрахунку відповідно до механізму погашення податкової заборгованості за рахунок субвенції з бюджету, а тому відсутні підстави для застосування до позивача вимог ст.57 та ст.126 ПК України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). За приписами ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог щодо скасування податкових повідомлень-рішень Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 14.07.2015 року на загальну суму 116307,04 грн, а саме: №0000022005 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 111553,63 грн; №0000012005 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 4753,41 грн, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ч.1 ст.94 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 69-72, 86, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Борівського комунального водопровідно-каналізаційного підприємства до Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.

Скасувати податкові повідомлення-рішення Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 14.07.2015 року на загальну суму 116307,04 грн, а саме: №0000022005 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 111553,63 грн; №0000012005 про зобов'язання сплатити штраф в сумі 4753,41 грн.

Стягнути на користь Борівського комунального водопровідно-каналізаційного підприємства (код ЄДРПОУ - 30039194) сплачений при поданні позову судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Ізюмської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області (код ЄДРПОУ - 39799097).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови виготовлено 11 листопада 2015 року.

Суддя Нуруллаєв І.С.