Постанова від 11.11.2015 по справі 815/6050/15

Справа № 815/6050/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2015 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого по справі судді Бжассо Н.В.

за участю секретаря Музики І.О.

за участю сторін:

представника позивача ОСОБА_1 (згідно довіреності),

представника відповідача ОСОБА_2 (згідно довіреності),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ПАТ «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОСЕРВІС» до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправним та скасування наказу

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов адміністративний позов ПАТ «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОСЕРВІС», за результатом якого, після уточнення заявлених позовних вимог, позивач просить: визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря № 205 від 16.10.2015 року щодо проведення з 19 по 30 жовтня 2015 року планової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України ПАТ «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОВСЕРВІС».

Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 07.10.2015 року, ПАТ «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОСЕРВІС» отримало від Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря повідомлення № 2024/11 від 29.09.2015 року, відповідно до якого, на підставі ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та частини четвертої статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» у термін з 19.10.2015 року по 30.10.2015 року буде проведено планову перевірку додержання товариством вимог природоохоронного законодавства України у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», однією із обов'язкових підстав проведення планової перевірки суб'єкта господарювання є затверджений план заходів.

План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинен містити конкретні календарні дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб - сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.

Позивач зазначає, що офіційним сайтом Державної екологічної інспекції є Інтернет сайт за адресою: http://dei.gov.ua/. На зазначеному Інтернет-сайті, в розділі «Діяльність» міститься посилання на «плани перевірок» на рік та квартал року.

В зазначеному розділі за адресою: http://dei.gov.ua/menyu-3/2012-01-22-11-28-59/2015/4-kvartal-2015-r.html, міститься інформація, «План здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря на IV квартал 2015 року», яка оприлюднена 23 вересня 2015 року.

З урахуванням того, що четвертий квартал року розпочинається з 01 жовтня та триває по 31 грудня, позивач зазначає, що план перевірок було опубліковано на офіційній Інтернет-сторінці, з порушенням строків передбачених абзацом 3 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у зв'язку з чим, на думку позивача, План не набрав законної сили і є недійсним.

Позивач вказує на те, що відповідно до ч.1 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід та предмет перевірки.

З урахуванням викладеного, за доводами позивача, для проведення планової перевірки, відповідачем мав бути виданий відповідний наказ, разом з цим, товариству не було відомо, чи такий наказ взагалі видавався, його номер та дата, таким чином, позивач вважає, що рішення відповідача по проведенню планової перевірки товариства, на підставі незаконного плану, є протиправним та незаконним, що зумовило недопуск посадових осіб відповідача до проведення контрольного заходу.

В ході судового розгляду справи, представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.

Представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнав, в задоволенні їх просив відмовити, посилаючись на доводи, викладені в письмових запереченнях, долучених до матеріалів справи. Суду пояснив, що план здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря на 4 квартал 2015 року затверджений головою Державної екологічної інспекції України 23 вересня 2015 року, таким чином, Держекоінспекція мала всі законні підстави оформляти та направляти повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.09.2015 року за № 2024/11. Представник відповідача зазначив, що на виконання вимог Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, на підставі затвердженого плану перевірок на 4 квартал 2015 року, Держеконіспекцією оформлено та направлено на адресу позивача повідомлення про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 29.09.2015 року за № 2024/11, яке позивач отримав 07.10.2015 року, у зв'язку з чим, представник відповідача наполягав, що Держекоінспекція діяла в межах та у спосіб передбачений законодавством України.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши доказі в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Як встановлено в ході судового розгляду справи, Наказом Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 16.10.2015 року № 205, відповідно до п. 10 плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря на IV квартал 2015 року, затвердженого головою Державної екологічної інспекції України 23.09.2015 року, призначено проведення планової перевірки вимог природоохоронного законодавства України Публічного акціонерного товариства «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОСЕРВІС» з 19 по 30 жовтня 2015 року.

07.10.2015 року за вх. № 48, Публічним акціонерним товариством «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОСЕРВІС» зареєстровано повідомлення Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 29.09.2015 року № 2024/41 про проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Згідно зазначеного повідомлення, у термін з 19.10.2015 року по 30.10.2015 року, Державної екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря буде проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства України у сфері охорони навколишнього природного середовища Публічного акціонерного товариства «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОСЕРВІС».

Судом встановлено, що правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначені Законом України від 05.04.2007, № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положення про Міністерство охорони навколишнього природного середовища України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1524, Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 року № 464 затверджено Порядок організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.

План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинен містити конкретні календарні дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

План здійснення заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю) не пізніше ніж за 10 днів до початку відповідного планового періоду.

З урахуванням викладеного, судом встановлено, що план проведення квартального планового заходу, був затверджений Головою Державної екологічної інспекції України в межах строку передбаченого ч. 1 ст. 5 Закону України № 877-V. Разом з цим, Законом вимагається як затвердження планового заходу, так і його оприлюднення на офіційному веб-сайті органу державного нагляду (контролю).

Згідно представлених до суду скріншотів офіційної вебсторінки Державної екологічної інспекції за адресою: http://dei.gov.ua/, судом встановлено, що в розділі за адресою:http://dei.gov.ua/menyu-3/2012-01-22-11-28-59/2015/4-kvartal-2015-r.html,

міститься інформація, «План здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства Державної екологічної інспекції Північно - Західного регіону Чорного моря на IV квартал 2015 року», оприлюднена 23 вересня 2015 року.

З урахуванням початку 4 кварталу року з 01 жовтня, судом встановлено, що вимоги Закону про оприлюднення затвердженого планового заходу в межах встановленого строку, не виконані.

Відповідно до положень п. 2.2 Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008, № 464 "Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", для здійснення перевірки керівником відповідно органу Держекоінспекції або його заступником видається наказ про проведення перевірки, який має містити: найменування суб'єкта господарювання, підстава перевірки та предмет перевірки; період, за який буде здійснюватись перевірка; визначення виконавців перевірки із залученням, у разі потреби, спеціалістів інших органів виконавчої влади, підприємств, установ, організацій (за погодженням з їх керівниками).

Відповідно до вимог п.п. 3.2., 3.3 Наказу № 464, планова перевірка здійснюється відповідно до квартального плану діяльності органу Держекоінспекції і проводиться за наказом органу Держекоінспекції.

Орган Держекоінспекції не пізніше як за десять днів до початку проведення перевірки надсилає рекомендованим листом чи телефонограмою за рахунок коштів органу Держекоінспекції, або вручає особисто посадовій особі суб'єкта господарювання під розписку повідомлення про проведення планової перевірки (додаток 2).

У повідомленні про проведення планової перевірки зазначається дата початку та закінчення перевірки, найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється перевірка, найменування органу Держекоінспекції.

З урахуванням викладеного, Наказом № 464, передбачений певний порядок призначення планового контрольного заходу, згідно з яким після затвердження плану заходу, має видаватись наказ, на підставі якого суб'єкту господарювання надсилається повідомлення, а вже згодом направлення на проведення перевірки.

Судом, за результатом розгляду справи встановлено, що наказ виданий 16.10.2015 року, а повідомлення про проведення перевірки надіслано до позивача 29.09.2015 року, через шість днів з дня оприлюднення на офіційному сайті інформації про планові заходи, у зв'язку з чим судом встановлено не виконання Держекоінспекцією приписів Наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008, № 464 "Про затвердження Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства", а також вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Стаття 3 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», передбачає основні принципи державного нагляду (контролю), серед яких: гарантування прав суб'єкту господарювання; здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом; відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю).

Визначення на рівні законодавства строків доведення до відома суб'єкта господарювання інформації про запланований контрольний захід, забезпечує баланс інтересів учасників правовідносин, попереджає дискримінацію суб'єкту господарювання та можливість негативних наслідків для нього.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

На підставі встановлених в ході судового розгляду справи обставин, суд приходить до висновку, що позивач довів суду ті обставини на які посилався в обґрунтування заявлених позовних вимог, тому вони підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 17, 19, 70, 71, 86, 159-164, КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Задовольнити адміністративний позов ПАТ «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОСЕРВІС» до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання протиправним та скасування наказу.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря № 205 від 16.10.2015 року щодо проведення з 19 по 30 жовтня 2015 року планової перевірки додержання вимог природоохоронного законодавства України ПАТ «Ізмаїльський річковий порт «ДУНАЙСУДНОВСЕРВІС».

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Н.В. Бжассо

.