Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
про закриття провадження в адміністративній справі
03 листопада 2015 року Справа № П/811/3036/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області
до відповідача - Комунального підприємства “Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунального-побутового обслуговування”
про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,
До Кіровоградського окружного адміністративного суду звернулась Державна фінансова інспекція в Кіровоградській області (далі - позивач) з адміністративним позовом до Комунального підприємства “Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунального-побутового обслуговування” (далі - відповідач) з вимогами:
- зобов'язати Комунальне підприємство “Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунального-побутового обслуговування” усунути фінансові порушення на суму 271 130,72 грн., виявлені під час проведення ревізії, відображені в акті ревізії від 25 лютого 2015 року №06-09/1, пункті 4 Листа вимоги від 16 березня 2015 року №11-06-14-14/1421 та оприбуткувати по бухгалтерському обліку право власності на земельну ділянку на загальну суму 271130,72 грн.;
- стягнути з Комунального підприємства “Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунального-побутового обслуговування” в дохід держави кошти, отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства, в сумі 7203,85 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КП “Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунального-побутового обслуговування” за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2014 року. В ході ревізії виявлено ряд порушень чинного законодавства. З метою усунення виявлених порушень Державною фінансовою інспекцією в Кіровоградській області 25 лютого 2015 року сформовано та направлено на адресу КП “Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунального-побутового обслуговування” лист-вимогу №11-06-14-14/1421. Проте, пункти 1 та 4 листа-вимоги відповідач дотепер не виконав.
За таких обставин позивач звернувся до суду із відповідним позовом вважає в зв'язку з невиконанням в добровільному порядку пунктів вказаного листа-вимоги.
В судове засідання, призначене на 03 листопада 2015 року, представник позивача не прибув, до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі (а.с.31).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, надав до суду клопотання про залишення без розгляду позовної заяви, у зв'язку із пропущенням позивачем строків встановлених статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду з даним адміністративним позовом (а.с.30).
Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Крім того, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (частина шоста статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України).
Аналізуючи заявлені позивачем позовні вимоги, суд зазначає таке.
У відповідності до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постановах від 15 квітня 2014 року (справи №21-40а14, №21-63а14), від 13 травня 2014 року (справа №21-89а14), від 20 травня 2014 року (справа №21-93а14), яка в силу частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає врахуванню судами загальної юрисдикції, при виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Згідно з частинами першою, другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
При цьому, з огляду на пункт 7 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною другою статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
З аналізу вказаних норм у їх системному зв'язку вбачається, що адміністративними судами розглядається позовна вимога про відшкодування шкоди, якщо така шкода завдана суб'єктом владних повноважень, а також, якщо така вимога заявлена одночасно з публічно-правовою вимогою.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у постанові від 18 червня 2013 року у справі №21-204а13 (номер рішення в ЄДРСР 32532884).
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області стосуються стягнення збитків із Комунального підприємства “Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунального-побутового обслуговування”, яке не є суб'єктом владних повноважень у розумінні пункту 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України. Даний спір за своєю правовою природою підсудний суду господарської юрисдикції (стаття 2 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно пунктом 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись пунктом 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Державної фінансової інспекції в Кіровоградській області до Комунального підприємства “Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунального-побутового обслуговування” про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів.
Роз'яснити позивачу, що для вирішення даного спору йому належить звернутись в порядку господарського судочинства до місцевого господарського суду.
Попередити позивача, що повторне звернення з тією самою позовною заявою, не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в 5-денний строк з дня отримання цієї ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_1