про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
06 листопада 2015 року 810/5300/15
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Заступника начальника Управління Укртрансінспекції у Київській області ОСОБА_2 про визнання нечинною постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Заступника начальника Управління Укртрансінспекції у Київській області ОСОБА_2 про визнання нечинною постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи є немає підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі лише, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З матеріалів справи убачається, що предметом спору є визнання нечинною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, яке передбачає господарські відносини між сторонами спору і необхідність застосування матеріальних і процесуальних норм господарського права.
Згідно із пунктом 3 частини 3 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи про накладення адміністративних стягнень
Враховуючи те, що зі змісту позову суд не вбачає обставин, які б могли бути оцінені як публічно-правовий спір у зв'язку з виконанням відповідачами управлінських функцій, суд застосовує наслідки, передбачені статтею 109 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до статті 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
При цьому, суд враховує положення пункту 7 частини першої статті 12 Господарського процесуального кодексу України, відповідно до якого - господарським судам підвідомчі справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого порушено справу про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів, пов'язаних із визначенням та сплатою (стягненням) грошових зобов'язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також справ у спорах про визнання недійсними правочинів (договорів), якщо з відповідним позовом звертається на виконання своїх повноважень контролюючий орган, визначений Податковим кодексом України.
Таким чином спір у даній справі може бути розглянутий відповідним господарським судом за правилами Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись статтями 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Заступника начальника Управління Укртрансінспекції у Київській області ОСОБА_2 про визнання нечинною постанови.
2. Копію ухвали разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами, - надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Терлецька О.О.