ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"15" жовтня 2015 р. Справа № 809/4118/15
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кишинського М.І.
за участю секретаря судового засідання: Мельник О.Я.
позивача: ОСОБА_1,
відповідача: ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод"
до відповідача: Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №№0002952204,0002962204 від 09.09.2015 року,-
Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" (надалі-позивач) звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (надалі- відповідач) про про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002952204, №0002962204 від 09.09.2015 року.
Позовні вимоги мотивовані наступним.
Державною податковою інспекцією у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області була проведена позапланова виїзна документальна перевірка ПАТ «Івано-Франківський арматурний завод» з питань правильності визначення, повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарський операцій із ТОВ "Планум" та ТОВ "Полінтерком" за період з 01.08.2014 року по 30.09.2014 року.
За результатами перевірки складено акт №3376/09-15-22-02/00218271 від 27.08.2015 року, яким встановлено заниження суми ПДВ, що підлягає сплаті в бюджет за вересень 2014 року на 158748,00 грн., завищення залишку від'ємного значення ПДВ за вереснь 2014 року на 108164,00 грн. та завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду за вересень 2014 року на 194294,00 грн.
Проте, Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" не погодилось з висновками Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську, які викладені в акті проведеної перевірки та подало заперечення на акт перевірки.
На підставі проведеної перевірки ДПІ у м.Івано-Франківську прийнято податкове повідомлення-рішення форми "Р" №0002952204 від 09.09.2015 року, яким нараховано суму грошового зобов'язання в розмірі 239122,00 грн., з яких 158748,00 грн. основного платежу, 79374,00 грн. штрафних санкцій та податкове повідомлення-рішення форми "В4" №0002962204 від 09.09.2015 року, яким частина від'ємного значення податку на додану вартість в розмірі 108164,00 грн., яка була врахована у погашення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові періоди).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з обставин викладених в адміністративному позові підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявленого позову заперечив, надавши суду письмове заперечення, просили в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву та заперечення, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив наступне.
Своїм листом від 07.09.2015 року Вих. №19677/10/09-15-22-02/5133 ДПІ у м.Івано-Франківську було повідомлено про те, що висновки викладені в акті перевірки зроблені вірно. Зокрема зазначено, що згідно п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України, зустрічноюзвіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюєтьсяконтролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснюється між ними для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками. Проведеною перевіркою ДПІ у м.Івано-Франківську, ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" з питань правильності визначення, повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських операцій із ТОВ "Планум" та ТОВ "Полінтерком" за період з 01.08.2014 року по 30.09.2014 року встановлено юридичну дефектність документів, а саме: накладна від 26.08.2014р. №737 та від 29.08.2014р. №738, від 27.08.2014р. №142 та від 28.08.2014р. №143.
Однак, Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківський арматурний завод" не погоджується з висновками Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську, які викладені останнім в Акті проведеної перевірки від №3376/09-15-22-02/00218271 від 27.08.2015 року та прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, вважає, що висновки податкового інспектора необгрунтовані та суперечні.
Відповідно до пункту 198.1 статті 198 Податкового кодексу України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з:
а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;
б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);
в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України;
г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України передбачено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг.
Пункт 198.3. Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 розділу І цього Кодексу, та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього розділу, протягом такого звітного періоду у зв 'язку придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ "Планум"(постачальник) та ПАТ "ІФАЗ" уклали Договір №258 від 25.08.2014 року. Відповідно до умов договору ТОВ "Планум" виписано (оформлено) накладні (акти виконаних тощо) №142 від 27.08.2014 р., №143 від 28.08.2014 року та податкові накладні на поставку товарів (робіт, послуг) №142 від 27.08.2014 р., №143 від 28.08.2014р. в яких зазначена сума ПДВ 251498,00 грн. Вказана сума ПДВ за зазначеними податковими накладними була включена до податкового кредиту в Декларації за вересень 2014р., яка відображена згідно даних реєстру податкових накладних. За умовами договору поставки №258 від 25.08.2014р. поставка здійснювалася за рахунок та власними силами продавця (ТОВ "Планум") на склад. Підтвердженням факту поставки є товарно-транспортна накладна №Р76 від 27.08.2014р. та товарно-транспортна накладна ;Р77 від 28.08.2014р.
Перевіркою також встановлено, що між ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" (Поклажодавець) та ТОВ "Енергокомплекс" (Зберігач) 30.07.2010р. укладено договір зберігання. Згідно накладних №32-зб від 28.08.2014р. та №33-зб від 28.08.2014р. ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" передав, а ТОВ "Енергокомплекс" прийняв на зберігання продукцію.
Між ТОВ "Полінтерком" та ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" 14.08.2014р. укладено договір №1408-3, відповідно до умов якого виписано (оформлено) накладні, актьи виконаних робіт №737 від 26.08.2014р., №738 від 29.08.2014р. та податкові накладні на поставку товарів (робіт, послуг) №282 від 26.08.2014р., №283 від 29.08.2014р., в яких зазначена сума ПДВ - 209708,00 грн. Вказана сума ПДВ була включена до податкового кредиту в Декларації за вересень 2014р., яка відображена згідно даних реєстру податкових накладних. За умовами Договору поставки №1408-3 від 14.08.2014р., поставка здійснювалася за рахунок та силами продавця (ТОВ "Полінтерком") на склад. Підтвердженням факту поставки є товарно-транспортна накладна №Р87 від 26.08.2014р. та товарно-транспортна накладна №Р88 від 29.08.2014р.
Крім того, між ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" (Поклажодавець) та ТОВ "Енергокомплекс" (Зберігач) 30.07.2010р. укладено договір зберігання. Згідно накладних №34-зб від 29.08.2014р. №31-зб від 26.08.2014р. ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" передав, а ТОВ "Енергокомплекс" прийняв на зберігання продукцію.
Статтею 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше; а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а у разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 202.1 ст.202 ПК України визначено поняття звітного (податкового) періоду одатку на додану вартість, зокрема звертається увага на те, що звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом. Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 Кодексу).
Отже, виходячи з приписів зазначених правових норм вбачається, що інших документів які б підтверджували право платника податків на податковий кредит законодавством не вимагається.
Слід зазначити, що досліджені контролюючим органом документи бухгалтерського та податкового обліку, податкові накладні, складені у відповідності до вимог ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" №996-Х1У від 16.07.1999 року, зокрема містять обов'язкові реквізити: назву документа (форми), дату і місце складання, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис, тобто є такими, що не кають сумнівів щодо їх юридичної сили та доказовості та підтверджують фактичне здійснення господарських операцій. Перевіркою не встановлено порушень щодо порядку виписки та реєстрації податкових накладних у встановленому порядку в ЄРПН.
Зважаючи на вищевикладене на формування податкового кредиту впливає лише дотримання чи недотримання вимог, передбачених п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 p. № 2755-VI та відповідними нормативно-правовими актами (Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.01.2014 р. № 10 та Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246), також відповідність чи невідповідність інформації, зазначеної у податкових накладних, суті здійснених господарських операцій.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що висновки перевірки є безпідставними, та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства, а прийняте податковим органом податкове повідомлення-рішення №0002952204, №0002962204 від 09.09.2015 року підлягають скасуванню.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, від 09.09.2015 року №0002952204 прийняте на підставі Акту перевірки №3376/09-15-22-02/002182871 від 27.08.2015 року.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області, від 09.09.2015 року №0002962204 прийняте на підставі Акту перевірки №3376/09-15-22-02/002182871 від 27.08.2015 року.
Повернути з Державного бюджету України (ГУ ДКСУ в Івано-Франківській області код банку 836014) на користь позивача ПАТ "Івано-Франківський арматурний завод" судовий збір в сумі 3571,00 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ ОСОБА_4
Постанова складена в повному обсязі 22.10.2015 року.