Постанова від 10.01.2011 по справі 2а-3241/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" січня 2011 р. cправа № 2a-3241/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Чуприни О.В.

за участю секретаря судового засідання Галімурки Т.Є.

представника позивача: товариства з обмеженою відповідальністю ''Машинобудівний завод ''Автоливмаш''-не з'явилася

представника відповідача: Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю ''Машинобудівний завод ''Автоливмаш''до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську про визнання нечинними і скасування податкових повідомлень-рішень за №0008071503 від 26.07.2010 року, за №0008071503/2 від 21.09.2010 року та зобов'язання утриматися від вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

14.09.2010 року товариство з обмеженою відповідальністю ''Машинобудівний завод ''Автоливмаш''(надалі -позивач) звернулося до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську (далі - відповідач) про визнання нечинними і скасування податкових повідомлень-рішень за №0008071503 від 26.07.2010 року, за №0008071503/2 від 21.09.2010 року та зобов'язання утриматися від вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог абзацу 8 статті 1, частини 1 статті 7 Закону України ''Про систему оподаткування''оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями протиправно визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 260 486,67 грн., оскільки висновки викладені в акті перевірки, на підставі яких винесено вказані рішення, сформовані виходячи із пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», положення якого визнані у судовому порядку незаконними. Зокрема, позивачем в 2009 році та 2010 році за використання комунальних земель Івано-Франківської міської ради подано до відповідача відповідні податкові розрахунки земельного податку, розмір якого, визначений з урахуванням діючої нормативної грошової оцінки землі, та сплачений в повному обсязі до бюджету. Перевіряючими, за умови визнання в судовому порядку незаконним рішення міської ради про введення в середині бюджетного року нової нормативної грошової оцінки землі, безпідставно, в порушення вказаних вимог Закону, за наслідками перевірки дотримання позивачем законодавства про оплату земельного податку зроблено висновок про заниження позивачем розміру земельного податку належного до сплати у 2009 році та 2010 році на 288 529 грн., тобто на суму різниці між попередньою і новою нормативною грошовою оцінкою землі м. Івано-Франківська.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві та пояснила, що на час розгляду адміністративної справи нова нормативна грошова оцінки землі на території Івано-Франківської міської ради є недіючою, у зв'язку із тим, що положення рішення міської ради від 10 липня 2008 року, якою вона затверджена, визнанні незаконними. А тому, податкові повідомлення-рішення за №0008071503 від 26.07.2010 року та за №0008071503/2 від 21.09.2010 року, по яких визначено податкове зобов'язання за новою грошовою оцінкою землі, є протиправним і підлягає скасуванню. В подальшому, подала суду заяву про розгляд справи без її участі.

Відповідач подав письмове заперечення проти позову, яким обґрунтовує безпідставність позовних вимог і пояснив, що пунктом 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська»введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, яка вступила в силу з дати прийняття цього рішення. Враховую те, що на час проведення відповідачем перевірки дотримання позивачем вимог податкового законодавства при сплаті земельного податку, положення рішення міської ради були чинні, а тому нова нормативна грошова оцінка діяла, і Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську актом перевірки за №11792/15-3 від 13.07.2010 року встановлено факт заниження позивачем податкового зобов'язання по земельному податку за 2009-2010 роки в сумі 173 657,78 грн. та застосовано штрафну санкцію в розмірі 86 828,89 грн. Вказав, що відповідно до статей 15, 18 Закону України ''Про оцінку землі''відповідні ради вправі не рідше одного разу на 5-7 років проводити нормативну грошову оцінку земель в межах населеного пункту. Спростовуючи доводи позивача про порушення вимог статті 1, 7 Закону України ''Про систему оподаткування'', зауважив, що даними нормами Закону заборонено змінювати ставки податків і зборів, а Івано-Франківська міська рада, прийнявши вищевказана рішення, затвердила базу оподаткування земель, не змінюючи при цьому ставку земельного податку.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши і оцінивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з таких мотивів.

Судом встановлено, що відповідач використовує землі комунальної власності Хриплинської та Микитинецької сільських рад Івано-Франківської міської ради та у відповідності до статті 2 Закону України ''Про плату за землю''являється платником земельного податку (а.с. 71, 71).

Позивачем 30.01.2009 року, 21.01.2010 року та 29.01.2010 року у відповідності до статті 14 Закону України ''Про плату за землю''подано відповідачу податковий розрахунок земельного податку за 2009 рік та 2010 рік відповідно, де ним розраховано суми вказаних зобов'язань в розмірі 64 109,88 грн. на 2009 рік та в загальному розмірі 204 122,04 грн. на 2010 рік (а.с. 51, 54, 57). Дані самостійно задекларовані зобов'язання відповідач станом на день подання позову в повному обсязі сплатив (а.с. 11).

13.07.2010 року Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську проведено невиїзну документальну перевірку платника земельного податку товариства з обмеженою відповідальністю ''Машинобудівний завод ''Автоливмаш''за період 2009-2010 років, за результатами якої складено акт за №11792/15-3 від 13.07.2010 року (а.с. 84-85).

Проведеною перевіркою встановлено порушення позивачем статті 14 Закону України ''Про плату за землю'', пункту 5 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку та підпункту «а»підпункту 4.1.4. пункту 4 статті 4 Закону України ''Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами''внаслідок чого занижено земельний податок на 2009 рік на 91 606,66 грн. та на 2010 рік на 196 922,62 грн., всього на 288 529,28 грн.

Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківську 26.07.2010 року по результатах перевірки позивача, із урахуванням переплати останнім земельного податку за вказаний період, прийнято податкове повідомлення-рішення за №0008071503, згідно якого позивачу визначено суму податкового зобов'язання з земельного податку в розмірі 260 486,67 грн., в тому числі 173 657,78 грн. за основним платежем та 86 828,89 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (а.с. 5).

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржене позивачем до Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, яке залишено без змін листом останньої від 20.08.2010 року, 22.09.2010 року та позивачу винесено остаточне податкове повідомлення-рішення за №0008071503/2 від 21.09.2010 року, яким визначено аналогічну суму податкового зобов'язання з земельного податку (а.с. 73-76).

В судовому засіданні з'ясовано, що пунктом 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська»введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, яка вступила в силу з дати прийняття цього рішення. На підставі вказаного рішення міської ради відповідачем 13.07.2010 року проведено перевірки дотримання позивачем вимог податкового законодавства при сплаті земельного податку. У зв'язку із тим, що рішенням Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель міста Івано-Франківська, яка не врахована позивачем при розрахунку розміру земельного податку на 2009 та 2010 роки, Державною податковою інспекцією в м. Івано-Франківська актом перевірки за №11792/15-3 встановлено заниження позивачем земельного податку на 2009 рік та на 2010 рік (а.с. 84).

Як встановлено судом постановою Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року у справі №2а-1965/2009 за позовом відкритого акціонерного товариства ''Родон'', відкритого акціонерного товариства ''Полімер'', відкритого акціонерного товариства ''Промприлад'', відкритого акціонерного товариства ''Будівельні матеріали'', відкритого акціонерного товариства ''Залізобетон'', відкритого акціонерного товариства ''Індуктор''до Івано-Франківської міської ради, треті особи без самостійних вимог на стороні позивача - Державне підприємство Міністерства оборони України ''63 котельно-зварювальний завод'', відкрите акціонерне товариство ''Івано-Франківський локомотиворемонтний завод'', закрите акціонерне товариство ''Солід'', третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Державна податкова інспекція м. Івано-Франківська, визнано незаконним пункт 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська».

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року у справі №2а-1965/09/0907 апеляційну скаргу Івано-Франківської міської ради задоволено, постанова суду першої інстанції скасована та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року у справі №-35155/10, №-35475/10 постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.10.2010 року скасовано, а постанову Івано-Франківського міського суду від 14.12.2009 року залишено в силі (а.с. 118-119).

Частиною 5 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Відповідно до вимог статей 72, 255 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22.12.2010 року у справі №-35155/10, №-35475/10, постановленої за участю тих самих сторін, що беруть участь у даній адміністративній справі, встановлено, що рішенням Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська»затверджено матеріали нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська станом на 01.07.2007 року, виконані Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Діпромісто».

Пунктом 2 цього рішення вказану нормативну грошову оцінку земель міста введено в дію з дати прийняття даного рішення та визнано такою, що втратила чинність нормативна грошова оцінка, затверджена рішенням сесії міської ради від 12.03.1999 року.

Частиною 1 статті 2 Закону України ''Про плату за землю''встановлено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Згідно частини 3 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.

Отже, нормативна грошова оцінка земель прямо впливає на розмір плати за землю.

Відповідно до приписів статей 14, 17, 20 Закону України ''Про плату за землю''платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності громадянами сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.

Платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Згідно частини 3 статті 27 Бюджетного кодексу України Закони України, які впливають на формування доходної чи видаткової частини бюджетів, повинні бути офіційно оприлюднені до 15 серпня року, що передує плановому. В іншому разі норми відповідних законів, що впливають на формування доходної та/або видаткової частини бюджетів, застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, наступного за плановим.

Статтею 4 цього Кодексу встановлено, що нормативно-правовими актами, що регулюють бюджетні відносини в Україні, є, зокрема, рішення органів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування. При здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та закону про Державний бюджет України.

Таким чином, оскільки грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, який вноситься до держбюджету та формує його доходну частину, тому суд касаційної інстанції прийшов до переконливого висновку про неправомірність рішення відповідача в частині введення в дію нової грошової оцінки в середині бюджетного року.

З урахуванням наведеного вище, та тим, що на момент розгляду даної адміністративної справи положення пункту 2 рішення Івано-Франківської міської ради від 10 липня 2008 року «Про затвердження матеріалів нормативної грошової оцінки земель міста Івано-Франківська», яким введено в дію на території Івано-Франківської міської ради нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок, визнанні незаконними, на підставі яких відповідачем в акті перевірки за №11792/15-3 зроблено висновок про заниження позивачем земельного податку на 2009 рік та на 2010 рік, і який був підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, суд дійшов висновку, що позивач правомірно визначив розмір земельного податку належного до сплати, а податкові повідомлення-рішення за №0008071503 від 26.07.2010 року та за №0008071503/2 від 21.09.2010 року є таким, що підлягають скасуванню.

Суд погоджується із доводами представника відповідача про те, що на час винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, рішення Івано-Франківської міської ради було чинним, у зв'язку із чим суд зазначає про відсутність протиправних дій зі сторони відповідача саме на час прийняття податкових повідомлень-рішень за №0008071503 від 26.07.2010 року та за №0008071503/2 від 21.09.2010 року.

Щодо позовних вимог про зобов'язання Державну податкову інспекцію в м. Івано-Франківську утриматися від вчинення протиправних дій, пов'язаних із донарахуванням земельного податку та безпідставного накладення штрафних санкцій, суд зазначає, що вони не підлягають задоволенню із наступних мотивів.

Суд вирішуючи даний публічно-правовий спір по суті дійшов висновку про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень за №0008071503 від 26.07.2010 року та за №0008071503/2 від 21.09.2010 року, які підлягають скасуванню. Скасовуючи оскаржувані рішення суд одночасно вирішує питання про безпідставність донарахування земельного податку та накладення штрафних санкцій вказаними вище рішеннями.

Порядок набрання судових рішень законної сили в адміністративних справах визначено статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства. А тому, без встановлення факту невиконання постанови суду, яка вступила в законну силу, не можливо вирішити питання про зобов'язання Державну податкову інспекцію в м. Івано-Франківську утриматися від вчинення протиправних дій, пов'язаних із донарахуванням земельного податку та безпідставного накладення штрафних санкцій.

Як встановлено судом, податкові повідомлення-рішення за №0008071503 від 26.07.2010 року та за №0008071503/2 від 21.09.2010 року прийняті відповідачем без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), а тому підлягає скасуванню.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську за №0008071503 від 26.07.2010 року та за №0008071503/2 від 21.09.2010 року про визначення товариству з обмеженою відповідальністю ''Машинобудівний завод ''Автоливмаш''(ідентифікаційний код 30858384) податкового зобов'язання в розмірі 173 657,78 грн. та застосування фінансових санкцій у розмірі 86 828,89 грн. по земельному податку.

В решта позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю ''Машинобудівний завод ''Автоливмаш'' (ідентифікаційний код 30858384) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3 (три) гривні 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя /підпис/ ОСОБА_2

Постанова в повному обсязі буде складена 14.01.2011 року.