про залишення позовної заяви без руху
м. Вінниця
12 листопада 2015 р. Справа № 802/3894/15-а
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Поліщук Ірина Миколаївна, розглянувши матеріали позовної заяви:
за позовом: громадської організації "Джуринська вода"
до: головного управління Дерземагентства у Вінницькій області
про: визнання протиправними дій (бездіяльності), зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява громадської організації "Джуринська вода" до головного управління Дерземагентства у Вінницькій області про визнання протиправними дій (бездіяльності), зобов'язання вчинити дії.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими матеріалами, вважаю, що зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до статті 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Адміністративний позов подається до адміністративного суду у формі письмової позовної заяви, яка повинна відповідати загальним вимогам, що встановлені статтею 106 КАС України.
Норми статті 106 КАС України не містять виключень і поширюються на всі випадки звернення до суду з позовною заявою, у зв'язку з чим недотримання положень статті свідчить про невідповідність позовної заяви вимогам Закону.
Пунктом 2 частини першої статті 106 КАС України передбачено, що у позовній заяві зазначається ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є
В той же час, позивачем, в розумінні п. 8 ч. 1 ст. 3 КАС України, є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем в адміністративному позові визначено громадську організацію "Джуринська вода".
Разом з тим, з адміністративного позову не вбачається які саме права, свободи чи інтереси громадської організації "Джуринська вода" були порушені відповідачем та яким саме рішенням чи бездіяльністю відповідача.
Крім того, з прохальної частини позовної заяви видно, що позивач просить суд визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача вчинені не щодо позивача, а щодо інших (третіх) осіб - ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3
Щодо доводів позивача про звернення з адміністративним позовом в інтересах третіх осіб, необхідно зазначити наступне.
Так, перелік осіб та органів, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, визначений ст. 60 КАС України.
В даному випадку, звернення громадської організації "Джуринська вода" до адміністративного суду з даним позовом на захист прав та інтересів членів громадської організації на підставі статуту громадської організації не ґрунтується на нормах закону.
Так, позивач у позовній заяві посилається на п.5.1.1 статуту громадської організації "Джуринська вода" як на підставу для звернення до суду з даним позовом.
Відповідно до п.5.1.1 зазначеного статуту громадська організація "Джуринська вода" має право представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів у державних органах та в неурядових організаціях.
Разом з тим, згідно статуту головною метою та основним завданням громадської організації "Джуринська вода" є:
- сприяння культурно-економічного розвитку села та відновленню водопостачання питною водою членів Організації та жителів с. Джурин;
- сприяння відновленню водопостачання якісною питною водою членів організації та жителів села Джурин, у тому числі, через залучення членів організації до заходів зі створення чи вдосконалення системи водопостачання;
- сприяння реконструкції існуючої системи водопостачання та її розширення;
- сприяння контролю екологічної чистоти питної води джерел с. Джурин (п. 2.1 - 2.2.3 Статуту).
Така ж мета громадського об'єднання зазначена і в свідоцтві про реєстрацію громадського об'єднання № 1399440 від 01.04.2013 року.
Таким чином, громадська організація може захищати в державних органах законні інтереси членів організації, які пов'язані саме з діяльністю організації та випливають з мети та завдань організації.
Разом з тим, як видно з долучених до позовної заяви матеріалів, громадяни ОСОБА_1, ОСОБА_1в. та ОСОБА_3 звертались до відповідача не як члени громадської організації "Джуринська вода", а як приватні особи щодо надання їм дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, яке не пов'язане з діяльністю громадської організації "Джуринська вода".
Отже, позивачу слід зазначити в адміністративному позові, яким саме чином оскаржувані дії (бездіяльність) відповідача щодо ненадання громадянам ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 дозволу на розроблення проекту землеустрою порушують права, свободи чи інтереси громадської організації "Джуринська вода", виходячи з мети її діяльності та статутних завдань.
Крім того, частиною третьою статті 106 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України № 3674-VI судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Як визначено абз. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України №3674-VI, судовий збір справляється зокрема, за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України № 3674-VI передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлює ставка судового збору 1 розмір мінімальної заробітної плати, а для фізичної особи встановлюється ставка судового збору 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
В даному випадку, адміністративний позов подано громадською організацією "Джуринська вода" яка є юридичною особою.
Згідно зі статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2015 становить 1218 грн. 00 коп.
Тобто, юридична особа при зверненні до суду з позовною вимогою немайнового характеру повинна сплачувати судовий збір в розмірі 1218,00 грн. (1 х 1218,00 грн.).
В той же час, абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як слідує з прохальної частини позовної заяви позивач просить суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо розгляду заяв та надання дозволу на розроблення проекту землеустрою;
- зобов'язати відповідача розглянути заяви щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою;
- зобов'язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою;
- зобов'язати відповідача подати звіт.
Отже, даний адміністративний позов містить чотири вимоги немайнового характеру, а тому розмір судового збору за його подання повинен становити 4872,00 грн. (1218,00 грн. + 1218,00 грн. + 1218,00 грн. + 1218,00 грн.).
Разом з тим, позивачем зазначеної вимоги закону не дотримано, судовий збір не сплачено.
При цьому, позивач посилається, як на підставу для звільнення від сплати судового збору, на п.7 ст. 5 Закону України " Про судовий збір".
Щодо наведеного, варто зауважити, що відповідно до п.7 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", в редакції від 01.09.2015, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються, зокрема, громадяни, які у випадках, передбачених законодавством, звернулися із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб.
Таким чином, новою редакцією Закону України "Про судовий збір" виключено з числа осіб, які звільняються від сплати судового збору, крім інших, і громадські організації.
Виходячи з вищенаведеного вважаю, що позивач не підпадає під дію п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України " Про судовий збір", а тому пільги, передбачені даною нормою, щодо сплати судового збору на позивача не розповсюджуються.
Таким чином, подана позовна заява немайнового характеру не оплачена судовим збором у належному розмірі, а отже не відповідає вимогам, передбаченим статтею 106 КАС України.
Згідно із частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладене вважаю, що позовну заяву громадської організації "Джуринська вода" необхідно залишити без руху, надавши особі, яка її подала, строк для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 106, 108, 160, 165, 186, 254 КАС України суд, -
1. Позовну заяву громадської організації "Джуринська вода" до головного управління Дерземагентства у Вінницькій області про визнання протиправними дій (бездіяльності), зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
2. Надати позивачу п'ятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали для усунення недоліків визначених в її мотивувальній частині.
3. Копію ухвали надіслати позивачу - для відома та виконання.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна