Справа № 383/1124/15-а
10 листопада 2015 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області в складі :
головуючого-судді Бевз О.Ю.,
при секретарі - Одінцової Н.Г.,
з участю:
представника позивача ОСОБА_1 - Пономарьова О.В.,
представника відповідача УПФ в Бобринецькому районі - Потапчук Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області справу №383/1124/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі на неправомірні дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Бобринецького районного суду Кіровоградської області з зазначеним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аврії на Чорнобильській АЕС викладену у листі від 23.04.2015 року №1/м-3. Зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 в пенсійний стаж роботу за повний робочий день з 20.10.1986 року по 13.01.1987 року протягом яких він був безпосередньо зайнятий та виконував роботи, пов'язані з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС, призначивши пільгову пенсію з моменту виникнення права на неї, тобто з 23.02.2015 року. В обгрунтування позову зазначив, що 16 квітня 2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області із заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України зі зниженням пенсійного віку на 10 років. 23.04.2015 року листом управління ПФУ в Бобринецькому районі Кіровоградської області позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком з посиланням на відсутність у довідці Галузевого архіву Міноборони України вказівки днів, за які необхідно проводити нарахування заробітної плати в кратному обчисленні. Позивач вважає дану відмову неправомірною, в зв'язку з чим змушений звернутися до суду за захистом порушеного права.
Відповідач представник УПФ в Бобринецькому районі - Потапчук Н.М. заперечила проти задоволення позову, пояснивши, що позивач ОСОБА_1 звернувшись до Управління ПФУ в Бобринецькому районі не надав необхідних документів для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку, згідно ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 року №796-ХІІ, які перелічені у Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме в абзаці 6 п.п.5 п.2.1 розділу ІІ. В архівній довідці Галузевого архіву Міністерства оборони України від 20.01.2000 №51/1/738, зазначено період участі у ліквідації аварії на ЧАЕС, але не зазначено дні виїзду в зону (об'єкт), доза опромінення не відображена, а тому відповідач вважає, що з боку Управління правомірно, у відповідності до чинного законодавства, відмовлено позивачу ОСОБА_1 у призначені пенсії із зниженням пенсійного віку.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи приходить до слідуючого.
Як вбачається із листа управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі, наданого на заяву від 14.08.2015 року, відповідно до заяви поданої до Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі від 16.04.2015 року, відповідачем була проведена робота, щодо аналізу наданих позивачем документів та визначення права на пенсію як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС. (а.с. 14)
Зі змісту відповіді на заяву позивача від 16.04.2015 року, вбачається, що для призначення пенсії за віком надаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та довідка про періоди участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затверджених постановою Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первині документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Із наданих ОСОБА_1 документів, не має інформації про дні, за які необхідно проводити нарахування заробітної плати в кратному обчисленні, а тому на підставі наданих документів відповідач не вбачає підстав для зменшення пенсійного віку позивачу відповідно до ст. 55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 13.06.2005 року (а.с.13). Карткою обліку доз радіоактивного опромінення ОСОБА_1 з 20.10.1986 року по 13.01.1987 року отримав двадцять два рентгена п'ятсот мілірентгена (а.с.5 на звороті).
Згідно військового квитка серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 в 1986 року по 1987 року перебував у військовій частині № НОМЕР_3 . З 20.10.1986 по 13.01.1987 виконував роботи по ліквідації аварії в 30 - кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. Має право на пільги у відповідності з постановою СМ СССР і ВУСПС від 05.06.86 №665-195. (а.с.5).
Згідно довідки №54 від 13 січня 1987 року, виданої військовою частиною № НОМЕР_3 , ОСОБА_1 виконував урядове завдання по ліквідації аварії в 30 - кілометрової зони Чорнобильської АЕС без вихідних і святкових днів з 20 жовтня по 13 січня 1987 року. У відповідності з директивою Д-055 і Постановами С М СССР і ВЦСПС №665-195 від 05 травня 1986 року робота у вихідні та святкові дні належать до оплати подвійному розмірі. (а.с.7).
Згідно довідки , виданої міністерством військової частини від 13 січня 1987 року. ОСОБА_1 20.10.1986 року по 13.01.1987 року приймав участь по роботам по ліквідації аварії на ЧАЕС. (а.с.6).
Згідно довідки від 27.09.2004 року, ДГ “Червоний землероб” ОСОБА_1 , дійсно нараховувалась заробітна плата, як учаснику ліквідації на ЧАЕС в 1986 році. Фактично нарахована за 86 днів в трьохкратному розмірі така сума 652 крб. 46 коп. Даний факт підтверджується довідкою (а.с.9).
Відповідно до наказу №157к по колективному господарству “Червоний землероб” ОСОБА_1 звільнено строком на шість місяців, в зв'язку з призовом на учбові збори, з виплатою середнього заробітку за півмісяця збору.
Згідно архівної довідки від 20.01.2000 №51/1/738 №103 від 01.10.04, за архівними документами військової частини № НОМЕР_3 встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 20.10.1986 (наказ №165) по 13.01.1987 рік. Дні виїзду в зони не відображені, отримання доз опромінення не відображені. Місце дислокації частини за вказаний період с. Оране. Журнал обліку доз опромінення знищено.
Згідно листа Начальника управління соціального розвитку (а.с.10) вбачається, що факт особистої участі громадянина ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі військової частини НОМЕР_3 в період з 20.10.1986 по 13.01.1987 підтверджується:
довідкою Галузевого державного архіву МО України від 25.03.05 №10708;
відповідним записом у його військовому квитку;
фінансовою довідкою Державного підприємства дослідного господарства “Червоний землероб” від 05.03.05 №53.
Підтвердити факт виконання обов'язків військової служби громадянином ОСОБА_1 . У зоні відчуження довідкою ГДА МО України можливості немає.
Проте, у фінансовій довідці зазначено, що заробітна плата гр. ОСОБА_1 за період участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС нараховано з урахуванням коефіцієнта кратності 2 та 3.
Згідно витягу з протоколу №6 комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства праці та соціальної політики України від 28.04.2005 року, ОСОБА_1 на підставі представлених останнім документів підтверджено статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії. Як такому, що виконував службові обов'язки більше 5 календарних днів у другому півріччі 1986 р. в зоні відчуження. (а.с. 12).
Відмова управління ПФУ в Бобринецькому районі мотивована тим, що у документах наданих ОСОБА_1 не вказано дні, за які необхідно нарахувати заробітну плату в кратному розмірі.
16.04.2015 р. ОСОБА_1 надав заяву про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". До заяви надано посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 2 категорії; архівна довідка від 20.01.2000 року №51/1/738, видана галузевим архівом Міністерства Оборони України де зазначено дні виїзду в зону (об'єкту) не відображені. Доза опромінена не відображена; військовий квиток, в якому вказано період, протягом якого Мандрика приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, дні виїзду не зазначені; витяг з протоколу засідання Комісії з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, про те, що Мандриці підтверджено статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, які покладені суб'єктом владних повноважень в основу спірного рішення на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно до ст. 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч.3 ст.65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно ст.15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до положень підпункту "г" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління - Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 р. №122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Крім того, необхідно зазначити, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, згідно зі ст. 65 Закону, за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.
При цьому, суд зазначає, що позивачем надано, як до УПФУ так і до суду копію посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії серія №370493 (а.с. 13).
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.
З наданого позивачем паспорту серії ЕА019942 від 18.10.1995 р. вбачається, що він народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто ОСОБА_1 досяг 50-річного віку (а.с. 4).
Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 01.07.1986 р. - незалежно від кількості робочих днів;
- з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.
На підтвердження права на призначення пенсії зі зниження пенсійного віку на підставі ст. 55 Закону № 796-ХІІ, позивачем надано також окрім посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році додаткові документи, з яких вбачається, що за роботу в с.Оране Чорнобильської зони відчуження в період з 20.10.1986 року по 15.01.1987 року по відомості №12 від січня 1987 року виплачена заробітна плата в сумі 652 крб. 46 коп. з урахуванням коефіцієнта 2;3.
Отже, як вбачається з наданих документів позивач позбавлений можливості отримати довідку в якій було б зазначено дні за які потрібно проводити нарахування заробітної плати в кратному обчисленні.
Відповідно до додатку №1 (Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) до постанови Кабінету Міністрів Української РСР № 106 від 23.07.1996 "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи", вказані в даній довідці населений пункт с.Оране Іванківського району Київської області віднесений до зони радіоактивного забруднення, визначеної як "ЗОНА ГАРАНТОВАНОГО ДОБРОВІЛЬНОГО ВІДСЕЛЕННЯ".
Суд, також звертає увагу на те, що відповідно до постанови Державного комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року №122 основним документом, що визначає час виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження являється довідка ф №122 , яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії. У разі неможливості подання довідки за формою №122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження зокрема: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про період роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за періоди роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати.
Враховуючи те, що позивач, звернувшись до відповідача із заявою про призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", подав всі можливі документи, що передбачені Порядком подання та оформлення документів для призначення пенсій, а також те, що надані документи підтверджують особливий статус позивача, суд вважає що у позивача права на призначення йому пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", саме з часу звернення позивачса до відповідача із відповідною заявою.
Позивач звільнений від сплати судового збору, а тому вимоги ст. 94 КАС України не підлягають до застосування.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.2,94, 99, 100, 159, 161, 256 КАС України, ч. 2 ст. 19, ст. 124 Конституції України, ст. 12, 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення"", Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1,ч.1 ст.15, 55,65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Бобринецькому районі Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на Чорнобильській АЕС викладену у листі від 23.04.2015 року №1/м-3.
Зобов'язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 в пенсійний стаж роботу за повний робочий день з 20.10.1986 року по 13.01.1987 року протягом яких він був безпосередньо зайнятий та виконував роботи, пов'язані з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС, призначивши пільгову пенсію з моменту звернення ОСОБА_1 із заявою про призначення пенсії, тобто з 16.04.2015 року.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Бобринецький районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10- денний строк з моменту отримання копії постанови.
Постанова в повному обсязі виготовлена 12 листопада 2015 року.
Суддя О.Ю. Бевз