Постанова від 09.11.2015 по справі 154/3361/15

154/3361/15

2-а/154/47/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2015 року м. Володимир-Волинський

Володимир-Волинський міський суд Волинської області в складі:

головуючої: судді Пікули Н.В.

за участю секретаря: Ваврисевич О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Володимир-Волинський справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі про перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі про перерахунок та виплату їй пенсії як державному службовцю.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що 16.10.2015 року звернулася до управління Пенсійного Фонду України в м. Володимир-Волинський щодо перерахування пенсії державного службовця з урахуванням сум виплат на матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових проблем, матеріальну допомогу на оздоровлення, а також виплату щомісячних індексацій, які не були враховані при нарахуванні пенсії, але значилися в графі «Інші виплати», з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, проте листом від 22.10.2015 року отримала відмову.

Вважає, що відповідачем порушено вимоги закону в частині розрахунку розміру пенсії з врахуванням зазначених сум та вважає такі дії відповідача неправомірними, що суперечать нормам діючого законодавства, та просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати їй пенсію державного службовця, з моменту призначення, з урахуванням сурахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням фактично отриманих сум.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з'явилась, подала суду заяву, згідно якої позов підтримала, просить його задовольнити з підстав, зазначених у ньому та слухати справу у її відсутність.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилась, подала суду заяву про розгляд сприви у її відсутність, а також подала письмові заперечення відносно позову в яких зазначила, що позивач дійсно, перебуває на обліку в управлінні як одержувач пенсії за віком на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» і пенсія їй обчислена відповідно до наданої довідки. Вважає, що з врахуванням положень ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», підстав для проведення перерахунку пенсії немає. З цих підстав просить у задоволенні позову відмовити.

Дослідивши зібрані матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом, позивач дійсно, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

16 жовтня 2015 року позивач звернулась до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії, долучивши до заяви довідку про складові заробітної плати державного службовця № 86 від 13.10.2015 року із зазначенням виплат, які не були включені в раніше видані довідки.

22.10.2015 року позивач отримала повідомлення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.

Статтею 37 - 1 Закону "Про державну службу" передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Частиною 2 статті 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця встановлений постановами КМ України від 31.05.2000 р. № 865 та від 23.04. 2003 р. № 581.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.

Постановою КМ України від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входила до системи оплати праці державного службовця.

Також, суд зазначає , що положення Законів України «Про державну службу» та «;Про оплату праці» є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Що стосується включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд зазначає наступне.

Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» включаються для обчислення пенсії.

Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням фактично отриманих сум, згідно з поданою довідкою про заробітну плату є підставними.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду будь - яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є повністю необґрунтовані.

Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає, що для його відновлення необхідно і достатньо зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії як державному службовцю в межах строків позовної давності починаючи з 27 квітня 2015 року, з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум як складових заробітної плати з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства.

В решті позову слід відмовити за пропуском строку позовної давності.

Керуючись ст. ст. 11, 71, 86, 94, ч. 2 ст. 99, 159 - 163, 183-2, 186, 254 КАС України, ст. ст. 33, 37, 37 - 1 Закону України "Про державну службу", ст. ст. 40, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Володимирі-Волинському та Володимир-Волинському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю, починаючи з 27 квітня 2015 року з розрахунку 80 відсотоків від суми заробітної плати з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески (єдиний внесок), включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням фактично отриманих сум.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Володимир-Волинський міський суд Волинської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуюча /-/ підпис

Згідно з оригіналом

Суддя Н.В. Пікула