29 жовтня 2015 року м. Київ К/800/23850/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів:Черпіцької Л.Т.
Розваляєвої Т.С.
Маслія В.І.
провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 20.02.2015р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015р. у справі № 712/10599/14-а за позовом ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Черкаської міської ради, третя особа Прокуратура м.Черкаси про визнання протиправним та скасування рішення, -
Позивач звернувся з позовом в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 11.07.2014 № 661 «Про дотримання вимог містобудівного законодавства та анулювання паспорта прив'язки від 14.05.2014 № НОМЕР_1».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення є таким, що порушує його права.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 20.02.2015р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015р., в задоволенні позовних вимог відмовлено.
На постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 20.02.2015р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015р. надійшла касаційна скарга фізичної особи-підприємця ОСОБА_4, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про їх скасування та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 20.05.2014 ОСОБА_4, як фізичній особі-підприємцю надавався паспорт прив'язки тимчасової споруди від 14.05.2014 № НОМЕР_1 на розміщення торгового павільйону загальною площею 30 кв.м. по бульв. Шевченка, в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» парна сторона.
06.06.2014 прокурор м. Черкаси звернувся з поданням за № 206-13081 вих 14 «Про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли».
11.07.2014 Виконавчим комітетом Черкаської міської ради було прийнято рішення за № 661 «Про дотримання вимог містобудівного законодавства та анулювання паспорта прив'язки від 14.05.2014 року № НОМЕР_1», згідно якого прийнято: анулювати паспорт прив'язки тимчасової споруди «Торговий павільйон, загальною площею 30 кв. м по бульв. Шевченка, в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» парна сторона» від 14.05.2014 року № НОМЕР_1, замовник: фізична особа-підприємець ОСОБА_4». Також, було зобов'язано фізичну особу-підприємця ОСОБА_4 у триденний термін з дати прийняття цього рішення демонтувати тимчасову споруду та відновити благоустрій у двотижневий термін.
Не погодившись з таким рішенням позивачі і звернувся з даним позовом.
Розглядаючи справу та відмовляючи в задоволенні позовних вимог суди попередніх інстанцій виходили з того, що дії відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення є такими, що відповідають вимогам чинного містобудівного законодавства.
Колегія суддів погоджується з судами попередніх інстанцій враховуючи наступне.
Підставами внесення подання прокурора міста Черкаси стали результати прокурорської перевірки в порядку нагляду за додержанням вимог чинного земельного та містобудівного законодавства під час оформлення та надання паспорту прив'язки тимчасової споруди (торговий павільйон) загальною площею 30 кв. м. по бульв. Шевченка в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» (парна сторона - навпроти будинку № 218 по бульв. Шевченка у м. Черкаси.
В ході проведення прокурорської перевірки було встановлено, що Департаментом архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради видано паспорт прив'язки на розміщення ТС (торговий павільйон) по бульв. Шевченка в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» (парна сторона - навпроти будинку № 218 по бульв. Шевченка у м. Черкаси без узгодження з КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради. Згідно даних КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради відстань від водопровідної мережі до ТС (торговий павільйон) по бульв. Шевченка в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» (парна сторона - навпроти будинку № 218 по бульв. Шевченка у м. Черкаси складає 1,0 м. Разом з тим, зазначено про порушення ФОП ОСОБА_4 при розміщенні тимчасової споруди за вказаною адресою вимог норм ДБН 360-92 ** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затвердженого наказом Держкоммістобудування № 44 від 17.04.1992 (не витримується охоронна зона вуличної водопровідної мережі - таблиця № 1 п. 1 додатку 8.1 водопровід і напірна каналізація відстань по горизонталі (у світлі) від підземних мереж до фундаментів будинків і споруд має становити 5 метрів).
Крім цього, перевіркою встановлено, що вказана ТС (торговий павільйон) розміщений в зоні створеного об'єкту природно-заповідного фонду відповідно до рішення Черкаської міської ради № 4-689 від 11.11.2008 «Про організацію об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території скверу «Юність» та скверу Обласної ради», де додатком № 1 (викопійовка з плану м. Черкаси) визначено земельну ділянку скверу «Юність», орієнтовною площею 1,3 га між вул. О. Дашкевича та бульв. Шевченка.
Відповідно до ч. 4 ст. 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Пунктом 2.6. Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244, передбачено, що для оформлення паспорта прив'язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із додатковою заявою щодо оформлення паспорта прив'язки ТС, до якої додає: схему розміщення ТС; ескізи фасадів ТС у кольорі М 1:50 (для стаціонарних ТС), які виготовляє суб'єкт господарювання, що має ліцензію на виконання проектних робіт, або архітектор, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат; схему благоустрою прилеглої території, складену замовником або суб'єктом підприємницької діяльності, який має відповідну ліцензію, архітектором, який має відповідний кваліфікаційний сертифікат, відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів України»; технічні умови щодо інженерного забезпечення (за наявності), отримані замовником у балансоутримувача відповідних інженерних мереж.
Відповідно до п. 5.13 Положення про розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності у м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради № 3-753 від 05 квітня 2012 року «Про затвердження схеми розміщення тимчасових споруд в м. Черкаси та внесення змін до рішень Черкаської міської ради», дія паспорта прив'язки тимчасових споруд анулюється за таких умов: 1) недотримання вимог паспорта прив'язки при її встановленні; 2) невстановлення тимчасових споруд протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив'язки; 3) складення трьох протоколів про адміністративне правопорушення за статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення; 4) надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 4.8. цього Положення, під час підготовки паспорта прив'язки тимчасових споруд.
Судами було встановлено, що 20 травня 2014 року ОСОБА_4 був виданий паспорт прив'язки тимчасових споруд реєстр № НОМЕР_1 на торговий павільйон загальною площею 30 кв.м. по бульв. Шевченка, в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» парна сторона, затверджені начальником управління планування та архітектури департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради ОСОБА_6
Відповідач вважає, що видача паспорту прив'язки на тимчасову споруду в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» (парна сторона - навпроти будинку № 218 по бульв. Шевченка у м. Черкаси відбулось з порушенням вимог абзаців 1, 2 ст.ст. 16, 38 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», а також з порушення ФОП ОСОБА_4 при розміщенні тимчасової споруди за вказаною адресою вимог норм ДБН 360-92 ** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затвердженого наказом Держкоммістобудування № 44 від 17.04.1992 та без узгодження з КП «Черкасиводоканал» Черкаської міської ради.
Однак, як вірно вказано судом першої інстанції, матеріали даної справи містять дві відповіді КП «Черксиводоканал», які суперечать одна одній. Перша датована 03.06.2014 за № 2531/ 04 в якій зазначено, що КП «Черкасиводоканал» не погоджував розміщення тимчасової споруди навпроти будинку № 218 по бульв. Шевченка у м. Черкаси. Крім того, наданий паспорт прив'язки порушує державні будівельні норми, а саме не витримується охоронна зона вуличної водопровідної мережі. Друга відповідь датована 12.06.2014 за № 2816/04, з якої вбачається, що КП «Черкасиводоканал» не заперечує щодо розміщення торгового павільйону по бульв. Шевченка в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» перед будинком № 218.
Таким чином, не узгодження документації з КП «Черкасиводоканал» та порушення ФОП ОСОБА_4 при розміщенні тимчасової споруди за вказаною адресою вимог норм ДБН 360-92 ** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень», затвердженого наказом Держкоммістобудування № 44 від 17.04.1992 (не витримується охоронна зона вуличної водопровідної мережі - таблиця № 1 п. 1 додатку 8.1 водопровід і напірна каналізація відстань по горизонталі (у світлі) від підземних мереж до фундаментів будинків і споруд має становити 5 метрів) не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи та не є підставою для анулювання паспорту прив'язки ТС.
Проте, відповідно до рішення Черкаської міської ради від 11.11.2008 № 4-689 та Черкаської обласної ради від 23.01.2009 № 25-3/У було визначено, як об'єкт природно-заповідного фонду місцевого значення Пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення «Сквер «Юність». Додатком № 1 (викопійовка з плану м. Черкаси) визначено земельну ділянку скверу «Юність», орієнтовною площею 1,3 га між вул. О. Дашкевича та бульв. Шевченка.
Таким чином, вказана ТС - торговий павільйон розміщений в зоні створеного об'єкту природно-заповідного фонду, відповідно до рішення Черкаської міської ради № 4-689 від 11.11.2008 «Про організацію об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території скверу «Юність» та скверу Обласної ради», а відтак, видача паспорту прив'язки на тимчасову споруду в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» (парна сторона - навпроти будинку № 218 по бульв. Шевченка у м. Черкаси відбулось з порушенням вимог абзаців 1, 2 ст. 16, ст. 38 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», якими заборонена господарська діяльність, що суперечить цільовому призначенню заповідника, в тому числі, ведення будівництва споруд не пов'язаних з його діяльністю, а також діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує їх збереженню.
Розміщення окресленої тимчасової споруди в комплексі з зупинкою громадського транспорту «Соборна площа» (парна сторона - навпроти будинку № 218 по бульв. Шевченка у м. Черкаси в місці її встановлення не сприяє збереженню парку - пам'ятки садово-паркового мистецтва скверу «Юність» та іде в розріз її цільового призначення, що підтверджується також висновком перевірки Державної екологічної інспекції у Черкаській області № 04-06/1954 від 05.06.2014.
Твердження позивача в частині не порушення ним положень Закону України «Про природно-заповідний фонд України», оскільки земельна ділянка по бульв. Шевченка, перед будинком № 218, не надана у власність або у постійне користування в межах населених пунктів, а також проект відведення земельної ділянки під розміщення скверу «Юність», як пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення з винесенням меж в натурі на місцевості, не розроблений, колегія суддів оцінює критично, оскільки межі Пам'ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення «Сквер «Юність» визначені рішенням Черкаської міської ради від 11.11.2008 року № 4-689 та Черкаської обласної ради від 23.01.2009 року № 25-3/У.
За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.
Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України
Касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 відхилити, а постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 20.02.2015р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 28.04.2015р. залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: