Ухвала від 03.11.2015 по справі 809/2452/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 року м. Київ К/800/67176/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого Моторного О.А.,

Суддів Борисенко І.В.,

Кошіля В.В.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Геліконт"

на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2013

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2014

у справі № 809/2452/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Геліконт"

до Калуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Івано-Франківській області

про визнання дій протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2013, яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2014, в задоволенні позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що на підставі запиту Окружної державної податкової служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 30.05.2013 № 10438/7/41-218, у відповідності до статті 73 Податкового кодексу України, відповідачем проведено зустрічну звірку позивача з питань підтвердження відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» за період з 01.01.2011 по 31.12.2012.

Згідно описової частини розділу 3 довідки від 04.07.2013, перевіряючим під час перевірки використано письмові пояснення та копії первинних документів ТОВ «Геліконт», які надійшли до відповідача 02.07.2013 на вимогу Калуської ОДПІ, а також, акт попередньої перевірки позивача № 2209/22-0/35803413 від 23.10.2012 «Про результати позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Геліконт» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських операцій з ТОВ «ТД «ББМ-Київ» за період з 01.01.2011 по 31.07.2012».

За наслідками даної звірки, 04.07.2013 Калуською ОДПІ складено довідку № 87/22-1/35803413, де зазначено, що перевіркою ТОВ «Геліконт» встановлено розбіжність з відомостями, отриманими від ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України», яка мала правові відносини з платником податків.

Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про відмову в задоволенні позовних вимог, враховуючи наступне.

Відповідно до пп. 20.1.6 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) органи державної податкової служби мають право запитувати та вивчати під час проведення перевірок первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на органи державної податкової служби.

Згідно з п. 73.3 ст. 73 Податкового Кодексу України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Виключні підстави для надіслання письмового запиту визначені в абзаці 3 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України, а саме: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

У відповідності до п. 73.5 ст. 75 ПК України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Також, відповідно до абзацу 1 пункту 3 і пункту 4 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 27.12.2010 року (далі - Порядок), з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Отже, суди, аналізуючи наведені норми, вірно зазначили, що, Податковим кодексом України визначено, що однією із підстав для надіслання запиту є проведення зустрічної перевірки платника податку. У пункті 73.3 статті 73 цього Кодексу не встановлено будь-яких умов чи обмежень у надісланні письмово запиту під час проведення зустрічної перевірки. Підставою для проведення зустрічної перевірки, згідно вимог вказаного вище Порядку, є відповідний запит про проведення зустрічної звірки органу державної податкової служби (ініціатора), який надсилається органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, по якому необхідно здійснити зустрічну перевірку.

Також, пунктом 3.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України №236 від 22.04.2011, визначено, що обов'язок здійснення відповідних заходів з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження товарно-матеріальних цінностей (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому, обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку.

Як встановлено судами та підтверджено матеріалами справи, 30.05.2013 Калуська ОДПІ за вх. №637/7 отримала запит Окружної державної податкової служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 29.05.2013 № 10438/7/41-218, в якому зазначено, що у зв'язку з проведенням планової документальної виїзної перевірки з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» за період з 01.01.2011 по 31.12.2012, на підставі п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, необхідно провести зустрічну звірку ТОВ «Геліконт» за період з 01.01.2011 по 31.12.2012, яке перебувало у фінансово-господарських відносинах з ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» по першій ланці ланцюгу проходження товарно-матеріальних цінностей по 108 податкових накладних, виписаних позивачем в період з 30.09.2011 по 26.09.2012.

Матеріали справи свідчать, що на підставі цієї вимоги, відповідачем з питань, визначених Окружною державною податковою службою - Центральний офіс з обслуговування великих платників податків ДПС, 31.05.2013 підготовлений відповідний письмовий запит № 2648/10/22-1, який 05.06.2013 отримала уповноважена особа позивача.

Пунктом 3.1, абзацу 4 пункту 3.2, пунктами 4.1, 4.5 - 4.8 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, визначено, що з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання за допомогою Інформаційної системи «Зустрічні звірки».

У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою Запит про надання інформації та її документального підтвердження (додаток 2) суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку.

Зустрічні звірки проводяться органом ДПС - виконавцем або органом ДПС - ініціатором - у випадках, встановлених пунктом 3.1 Методичних рекомендацій.

При отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 Податкового кодексу України термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.

За результатами проведення зустрічної звірки складається Довідка про результати проведення зустрічної звірки (додаток 5) у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до пункту 3.2 або 4.5 Методичних рекомендацій.

Довідка підписується та вручається суб'єкту господарювання у порядку, передбаченому пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1232 "Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок", не пізніше наступного робочого дня від дати її складання.

У разі відмови суб'єкта господарювання (законного чи уповноваженого представника) від підписання Довідки (неявки для підписання) посадовими особами органу ДПС складається відповідний акт в довільній формі, що засвідчує факт такої відмови (неявки), та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів.

Як свідчать матеріали справи, 31.05.2013 відповідач отримав відповідний запит на проведення зустрічної звірки від органу ДПС - ініціатора, у визначений строк сформовано і вручено під розписку позивачу письмовий запит про надання інформації та документів на її підтвердження, в трьохденний строк з моменту отримання 02.07.2013 відповіді від позивача, 04.07.2013 складено довідку про результати зустрічної звірки. У зв'язку із відмовою посадових осіб позивача від підписання довідки, 04.07.2013 перевіряючими складено акт про відмову від підпису та отримання довідки.

В подальшому, 05.07.2013 довідка зустрічної звірки відповідачем скерована органу ДПС - ініціатору.

Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли вірного висновку, що у податкового органу були підстави для надіслання позивачу запиту та проведення зустрічної звірки, а порушення порядку оформлення результатів зустрічної звірки були відсутні.

Крім того, як вірно зазначено судами, діяльність із оформлення результатів зустрічних звірок є службовою діяльністю працівників контролюючого органу на виконання своїх посадових обов'язків із збирання інформації. Тобто, проведення зустрічних звірок є лише процедурним заходом зі збору податковим органом інформації. Тому, як довідка зустрічної звірки, так і дії посадових осіб контролюючого органу із складання цієї довідки, не створюють жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення будь-яких прав платника податків.

Враховуючи викладене, ні довідка зустрічної звірки, ні дії посадових осіб із включення до такої довідки певних висновків не породжують правових наслідків для платника податків, щодо якого проводиться така звірка, тобто, не змінюють стану його суб'єктивних прав та не створюють жодних додаткових обов'язків.

Отже, дії відповідача щодо проведення звірки та щодо викладення у довідці висновків, не впливають на коло прав, свобод, законних інтересів чи обов'язків позивача, а також, встановлених законом умов їх реалізації.

Таким чином, вірними є висновки судів першої та апеляційної інстанцій про відсутність підстав для задоволення позову.

Доводи, наведені скаржником в касаційній скарзі, колегією суддів відхиляються, оскільки вони не спростовують обставин, що на підставі належних та допустимих доказів встановлені судами попередніх інстанцій.

Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.

Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Геліконт"- відхилити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.12.2013 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2014 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: (підпис)О.А. Моторний

Судді(підпис)І.В. Борисенко

(підпис)В.В. Кошіль