Ухвала від 21.10.2015 по справі 826/14553/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2015 року м. Київ К/800/10744/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Амєліна С.Є. - головуючого,

Іваненко Я.Л.,

Пасічник С.С.,

секретар судового засідання Борілло Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2014 року в справі за позовом ОСОБА_5 до Конституційного Суду України про визнання відмови протиправною, зобов'язання надати копії декларацій суддів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2011-2012 роки,

ВСТАНОВИЛА:

У вересні 2013 року представник позивача звернулася в суд з адміністративним позовом, в якому зазначала, що 30 червня 2013 року позивач звернувся до відповідача із запитом про отримання публічної інформації відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме завірених копій декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2011 та 2012 роки суддів Конституційного Суду України ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8, у задоволенні якого було відмовлено.

Посилаючись на неправомірність такої відмови, просила суд визнати протиправною відмову у наданні інформації та зобов'язати відповідача надати запитувану інформацію.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 жовтня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2014 року, у задоволенні позову відмовлено.

У касаційній скарзі, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, представник позивача просила скасувати судові рішення та ухвалити нове про задоволення позовних вимог.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 30 червня 2013 року ОСОБА_5 звернувся до Конституційного Суду України з запитом та просив відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» надати завірені копії декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2011 та 2012 роки суддів Конституційного Суду України ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8

Листом від 04 липня 2013 року керівник Секретаріату Конституційного Суду України повідомив позивача про неможливість задоволення запиту, оскільки декларація містить відомості, що належать до персональних даних, які відповідно до абзацу другого частини другої статті 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають. Також відповідно до Порядку зберігання документів і використання відомостей, зазначених у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, та відомостей щодо відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2012 року №16,декларації зберігаються в особових справах суддів Конституційного Суду України (пункт 2), які віднесені до документів, що містять службову інформацію (Розпорядження Голови Конституційного Суду України від 30 серпня 2011 року № 57/2011).

Також судами встановлено, що з урахуванням обмежень щодо поширення персональних даних, у «Віснику Конституційного Суду України» за 2012 та 2013 роки оприлюднені відомості з декларацій суддів і вони є у відкритому доступі.

Перевіривши правильність застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права колегія суддів приходить до висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначено у Законі України «Про доступ до публічної інформації».

Публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом (стаття 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом (пункт 1 частини третьої статті 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Відповідно до статті 5 цього Закону доступ до публічної інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на інформаційних стендах, будь-яким іншим способом; надання інформації за запитами на інформацію.

Таким чином запит на інформацію є одним із видів забезпечення доступу до публічної інформації. Запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні (частина перша статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).

Скориставшись наданим статтею 19 Закону правом позивач звернувся до відповідача з запитом.

У статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» зазначено, що відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.

Під визначенням «загальнодоступні джерела інформації», зокрема розуміються довідники, адресні книги, реєстри, списки, друковані засоби масової інформації, засоби телерадіомовлення та інші подібні джерела інформації.

Здійснення розпорядником інформації заходів, спрямованих на забезпечення прозорості та відкритості своєї діяльності шляхом оприлюднення інформації, яка є у його володінні, і посилання на неї у відповідях на запит, не може вважатися неправомірною відмовою у наданні інформації.

Аналогічна правова позиція висловлена колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховним Судом України у постанові від 26 травня 2015 року по справі №21-102а15.

Відповідно до частини другої статті 12 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік, зокрема, Голови та суддів Конституційного Суду України підлягають оприлюдненню протягом 30 днів з дня їх подання шляхом розміщення на офіційних веб-сайтах або опублікування в офіційних друкованих виданнях відповідних державних органів та органів місцевого самоврядування. Відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, а також реєстрації місця проживання, дати народження декларанта, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають.

На виконання вимог Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції» щорічно на офіційному сайті Конституційного Суду України та друкованому виданні опубліковуються відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, Голови та суддів Конституційного Суду України.

Таким чином, відповідачем як розпорядником інформації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру суддів здійснені заходи, спрямовані на забезпечення прозорості та відкритості своєї діяльності шляхом оприлюднення інформації, яка є у його володінні й суди прийшли до правильного висновку про необґрунтованість позовних вимог.

Судові рішення ухвалено з додержанням норм процесуального та матеріального права, передбачених статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для їх скасування та ухвалення нового рішення не вбачається.

Керуючись статтями 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 в інтересах ОСОБА_5 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 жовтня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2014 року - без змін.

Ухала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді:С.Є. Амєлін Я.Л. Іваненко С.С. Пасічник