Ухвала від 22.10.2015 по справі 2а-11787/12/2670

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2015 року м. Київ К/800/21172/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Чалого С.Я.

Гончар Л.Я.

Конюшка К.В.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-Карпати" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-Карпати" до Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації, третя особа - комунальне підприємство "Дарницьке лісопаркове господарство" за участю Київської прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері про скасування акту,-

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Київ-Карпати" звернулося до суду з позовом до Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації про визнання дій щодо проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства та скасування акту про проведення перевірки.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 листопада 2012 року залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року в позові відмовлено.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач оскаржив їх в касаційному порядку. У касаційній скарзі скаржник просить скасувати рішення судів з мотивів порушення норм матеріального права та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права і матеріали справи, судова колегія дійшла висновку про те, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Головним управлінням земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації проведена позапланова перевірка дотримання вимог земельного законодавства, об'єктом якої була земельна ділянка, що знаходиться за адресою: просп. Броварський (поблизу КПП ДАІ «Биківня») у Дніпровському районі м. Києва, облікові номера 66:455:020, 66:455:001 та використовується Малим підприємством «Київ-Карпати»(правонаступником якого являється ТОВ «Київ-Карпати»).

За результатами перевірки складено акт від 13.06.2012р. №275/04, відповідно до змісту та висновків якого земельна ділянка за обліковим номером 66:455:020 зайнята підприємством самовільно.

Як на підставу для скасування вказаного акту та визнання протиправними дій щодо проведення перевірки представник позивача вказував, що підприємство не було повідомлено про проведення перевірки, а сама перевірка проводилась без представників позивача.

Як встановлено судом, перевірка проводилась у відповідності до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель м. Києва, затвердженого рішенням сесії Київської міської ради від 25.09.2003р. № 16/890 (надалі - Порядок), ст. ст. 187, 189 Земельного кодексу України.

Відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України, самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.

У відповідності до повноважень, визначених Положенням про Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 19.12.2002 №182/342, на Головне управління земельних ресурсів, відповідно до повноважень, делегованих Київською міською радою, покладено здійснення самоврядного контролю за додержанням власниками землі та землекористувачами земельного законодавства, встановленого режиму використання земель усіх форм власності відповідно до їх цільового призначення та умов надання, виявлення земель, що використовуються не цільовим призначенням та з порушенням установлених законодавством вимог.

Відповідно до п. 2.1. Порядку забезпечення здійснення самоврядного контролю за додержанням вимог законодавства щодо раціонального використання та охорони земель також покладено на Головне управління земельних ресурсів.

Згідно п. 2.6. Порядку самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства шляхом перевірок здійснюється планово та позапланово.

Позапланова перевірка - це перевірка, не передбачена планами роботи Головного управління.

У разі неможливості своєчасного повідомлення юридичних чи фізичних осіб про проведення позапланової перевірки (обмежений термін на її проведення тощо) вона проводиться без попереднього повідомлення за наявності таких обставин: отримання доручення від Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, органів прокуратури та інших правоохоронних органів, Київської міської ради, виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Як вбачається з матеріалів справи, передумовою проведення перевірки став лист Київської прокуратури з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері від 30.05.2012р. № 25827 щодо необхідності проведення перевірки згаданої земельної ділянки.

Враховуючи те, що п. 2.6. Порядку не передбачено обов'язкового повідомлення особи про проведення перевірки та забезпечення її присутності, зважаючи на лист Прокурора від 30.05.2012р. № 25827, суд погоджує висновки судів попередніх інстанцій про відсутність порушень відповідачем вимог законодавства.

Відповідно до п. 3.2. Порядку, посадові особи Головного управління земельних ресурсів мають право: вимагати в усній чи письмовій формі від громадян і керівників юридичних осіб усунення порушень земельного законодавства, встановлювати терміни для усунення виявлених порушень; обстежувати земельні ділянки, в тому числі ті, що перебувають ; власності та користуванні юридичних чи фізичних осіб, перевіряв документи щодо використання та охорони земель; давати у межах своєї компетенції обов'язкові для виконай юридичними чи фізичними особами, в тому числі власниками землекористувачами, вказівки (попередження) з питань використання і охорони земель (дотримання вимог та усунення порушень земельного законодавства); складати акти перевірок дотримання вимог земельного законодавства та подавати в установленому порядку матеріали про результати перевірок до відповідних органів для притягнення винних осіб до відповідальності, а також подавати зібрані документи до Київської міської ради; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з порушеннями земельного законодавства України.

З наведеного вбачається, що посадові особи Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації уповноважені складати акти перевірок дотримання вимог земельного законодавства.

Таким чином, дії Головного управління земельних ресурсів Київської міської державної адміністрації щодо проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства та складанню відповідного акту є правомірними та такими, що передбачені діючим законодавством.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів погоджує висновки судів попередніх про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-Карпати".

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків судів не спростовують.

Згідно з частиною 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-Карпати" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235-244-2 КАС України.

Судді: