Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 2а-454/10
Провадження № -
"12" грудня 2010 р. Коростенський міськрайонний суд
Ж и то м и рс ь кої обл аст і
в складі: головуючої судді Куліченко М.В.
розглянувши в м. Коростені в письмовому провадженні цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Коростень про визнання дій неправомірними та стягнення невиплачених кошт, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“, суд, -
Позивачка звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача та стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Коростень недовиплачені кошти, які передбачені ст.39 ЗУ " Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ за періоди з 01.07.2007 року по 01.01.2008. з 01.06.2008 року по 01.12.2008 року, мотивуючи це тим, що являється потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3-ї категорії, проживає в зоні гарантованого добровільного иідселення, пенсіонерка. Позивачка вважає, що проведення виплат в твердих сумах, встановлених ОСОБА_2 КМУ № 836 від 26.07.19% року, а не в розмірах визначених ЗУ “ Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ порушує її права.
В судове засідання позивачка надала заяву, в якій просить розглянути справу в її відсутність, вимоги позову підтримує в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві, просить розглянути в письмовому провадженні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, в якому позовні вимоги не визнають, просять справу розглянути без них.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з слідуючих підстав. Судом встановлено.що позивачка проживає в зоні гарантованого добровільного виселення, яким є м Коростень (л.с.5,6,7) , є пенсіонеркою і не отримує кошт відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»..., яким встановлені компенсації та доплати громадянам, що проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, зоні гарантованого добровільного виселення, проводиться доплата в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат. Непрацюючі пенсіонери отримують доплату до пенсії в цих же розмірах.
Суд погоджується з доводами позову про те, що ці вимоги Закону "Про статус..." відповідачем порушувались, позивачка не отримувала зазначених кошт в відповідних розмірах , тому вимоги її позову є обгрунтованими , в межах строку позовної давності, визначеного ст. 99 КАС України. Крім того, згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2008 рік" дію статтей 37,39 ЗУ "Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " зупинено на період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, тому кошти за 2008 рік підлягають стягненню, починаючи з 22.05.2008 року. Позивачка звернулася до суду 15.04.2009 року, тому суд стягує кошти за період з 22.05.2008 року, а позов підлягає частковому задоволенню.
Вимоги позову про стягнення виплат, передбачених ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний захист населення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “, є частково обгрунтованими, бо суд встановив, що відповідно до Закону України "Про формування, порядок надходження і використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення" від 10 лютого 2000 року № 1445-І1І (далі -Закон № 1445-ІП) фінансуються за рахунок коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення (далі - Фонд) та інших джерел, визначених законодавством України.
Фонд утворюється у складі Державного бюджету України, кошти Фонду зараховуються на окремий рахунок Державного бюджету України, а розпорядником коштів Фонду є Міністерство України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ( далі - МИС України) - ст. ст. 1-3 Закону № 1445-ІП .
Порядок використання коштів Фонду визначався постановою Кабінету Міністрів України від 20 червня 2000 року № 987 "Про затвердження Порядку використання коштів Фонду для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення", яка втратила чинність у зв'язку з прийняттям постанови від 16 вересня 2005 року № 931 "Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи" та від 20 вересня 2005 року № 936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
ОСОБА_2 Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 року №
Порядку використання коштів державного бюджету
пов'язаних із соціальним захистом громадян, які
Чорнобильської катастрофи", якою скасовано
України від 20 червня 2000 року № 987,
виплати доплат за роботу в зоні відчуження, та виплата доплат за роботу в зоні забруднення
проводиться через управління соціального захисту населення населення місцевих органів виконавчої влади. З врахуванням наведеного, відповідно до Порядку використання коштів Державного бюджету України на виконання
програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катает затвердженого Наказом № 147 від 02.04.2004 року Міністерства праці та соціальної політики України , за я головним розпорядником бюджетних коштів, призначених для видатків на соціальний захист громадян, постраж внаслідок Чорнобильської катастрофи є Міністерство Праці та соціальної політики України, а на місцях відп Управління праці та соціального захисту населення та Управління Пенсійного фонду України.
Тому, УПФ України в м. Коростень, має нараховувати та сплачувати позивачці такі виплати. Відп до ч. З ст. 150 Конституції Украіни ,рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконай території України. Відтак, виходячи з наведених положень Конституції України та ріш Конституційного Суду України, а також враховуючи, що Законом «Про Державний бюджет України на 200 фактично змінено положення Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали вна Чорнобильської катастрофи», який діяв у часі раніше, пріорітетними в даному випадку є положення Закону V «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
Разом з тим, судом враховується, що положення пп 8, 9 пункту 28 розділу II Закону України Державний бюджет України на 2008 рік», якими фактично змінено на 2008 р дію Закону, в частині ви компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати - абз. 2,3,4 частини першої статей Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катасг рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано таким, що не відп Конституції України. Проте, зазначені положення втратили чиність з моменту ухвалення рішення Конституці Судом України, атому до вказаної дати відповідач правомірно здійснював виплати в розмірі передбаченому За України «Про Державний бюджет України на 2008 рік».
З урахуванням того, що Державний бюджет України затверджується щорічно Верховною радою Украї період з 1 січня по 31 грудня відповідного року, суд встановив наявність підстав для зобов'язання відпов провести перерахунок та виплату позивачці доплату до пенсії непрацюючим пенеюнерам, які проживаю гериторії радіоактивного забруднення (ст. 39), починаючи з 22.05.2008 року, застосовуючи норму ст..99 КАС Ук річний строк звернення до суду за захистом своїх прав, позов подано 22.05.2009 року.
З огляду на зазначене, позов слід задовольнити частково .визнати неправомірними дії Упра Пенсійного фонду України в м. Коростень Житомирської області по недоплаті позивачу щомісячної грог
внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 22.05.2008 року. Зобов'язати Управління Пенсійного України в м. Коростень нарахувати та виплатити на користь позивача доплату до пенсії, передбачену ст. 39 ЗУ статус...» за період з 22.05.2008 року.
Керуючись ст. ст. 99,100, 159 - 163 КАС України, ст.19 Конституції України, ст.39 ЗУ “ Прост соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “, ОСОБА_2? Міністрів України № 987 від 20.06.2000 року “Про затвердження порядку використання коштів фонду для здійс заходів щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та соціального захисту населення", суд . -
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Коростень, щодо виплати Б ОСОБА_3 в неповному обсязі кошт, передбачених ст.39 ЗУ “Про статус і соціальний захист грома; постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Коростень нарахувати та виплатити на к ОСОБА_1 кошти, передбачені ст. 39 Закону України “ Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “ за період з 22.05.2008 року. В решті по відмовити за необгрунтованістю.
ОСОБА_2 може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом двадцяти днів після подання зая апеляційне оскарження, яка може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
ОСОБА_2 набирає чинності: 1/ якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано - після закінчення подання заяви; 2\якщо заяву було подано, але не подано після цього протягом 20 днів апеляційної скарги після закі строку подання апеляційної скарги; 3\ в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, рішення не було скасовано.