Постанова від 08.07.2015 по справі 210/7641/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 липня 2015 рокусправа № 210/7641/13-а(2а/210/38/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Дурасової Ю.В. Туркіної Л.П.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу від 03.04.2014р. у справі №210/7641/13-а(2а/210/38/14)

за позовом ОСОБА_1

до Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, з урахуванням уточнень, про скасування рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради (далі по тексту - відповідач) № 199 від 12.06.2013року про затвердження акту комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власниками землі та землекористувача за №4 від 06.06.2013р. стосовно ОСОБА_1 та зобов'язання виконавчого комітету Криворізької міської ради здійснити перерахунок розміру заборгованості за фактичне користування земельною ділянкою площею 241 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та на праві приватної власності належить ОСОБА_2 з урахування рішення Криворізької міської ради №3884 від 14.05.2010р. "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки міста Кривого Рогу", де коефіцієнт індексації станом на 01.01.2013р. складає 150 грн./кв.м.

На обґрунтування позовних вимог зазначалось, що Рішення відповідача №199 від 12.06.2013 року неправомірне, оскільки позивач сплачував земельний податок за користування земельною ділянкою, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (гараж площею 125,3 кв.м. та склад 62,4 кв.м.) згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно серія СВЕ № 336104 від 04.01.2005 року, відповідно до законодавства.

Постановою суду першої інстанції в задоволені позову відмовлено. При цьому суд зазначив, що факт використання позивачем земельної ділянки певної площі без належних правоустановчих документів встановлено Державною інспекцією сільського господарства у Дніпропетровській області та підтверджено в результаті перевірки прокурора з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, позивач оскаржує постанову суду в апеляційному порядку. Апелянт вважає судове рішення незаконним, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги. На обґрунтування апеляційних вимог зазначається, що приймаючи постанову, суд першої інстанції не встановив та не дослідив належним чином фактичні обставини, невірно застосував норми матеріального та процесуального права.

Відповідач заперечує проти задоволення апеляційної скарги, судове рішення вважає законним та обґрунтованим, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08.07.2015р. прийнято відмову ОСОБА_1 від частини позовних вимог та закрито провадження у справі №210/7641/13-а (2а/210/38/14) в частині зобов'язання виконавчого комітету Криворізької міської ради здійснити перерахунок розміру заборгованості за фактичне користування земельною ділянкою площею 241 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яка на праві приватної власності належить позивачу, ОСОБА_1 з урахування рішення Криворізької міської ради №3884 від 14.05.2010 року "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки міста Кривого Рогу", де коефіцієнт індексації станом на 01.01.2013 року складає - 150 грн./кв.м.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, 31 липня 2006 року між ОСОБА_1 та відповідачем укладено тимчасову угоду за №798/3 про сплату за фактичне користування земельною ділянкою площею 241 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до даної угоди позивач зобов'язаний сплачувати до місцевого бюджету суму, що відповідає розміру земельного податку, а саме: 1% (від нормативної грошової оцінку земельної ділянки), що становить 99,55 грн. Строк дії угоди встановлено з 31.07.2006р. по 24.07.2007р. (а.с.50).

05.03.2013 р. за № 27 прокурором з нагляду за додержанням законів у транспортній сфері м.Кривого Рогу, радником юстиції Дарудою В.В. винесено постанову про проведення перевірки у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів на земельній ділянці ВАТ «АТП - 14136», площею 79926 кв.м., яка розташована в Жовтневому районі м.Кривого Рогу (а.с.12).

За даними прокуратури Дніпропетровської області в результаті обстеження земельної ділянки колишнього ВАТ «АТП - 14136» встановлено факти використання рядом суб'єктів господарювання нерухомого майна на цій території без оформлення правовстановлюючих документів на землю.

Відповідно до припису 27.03.2013 № 27/04 Державної інспекції сільського господарства в Дніпропетровській області позивача було зобов'язано оформити правовстановлюючі документи на користування земельною ділянкою площею 0,3791га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у термін до 25.04.2013р.(а.с.120).

24.05.2013р. Державною інспекцією сільського господарства в Дніпропетровській області складено припис №114/27 про зобов'язання позивача зареєструвати правовстановлюючі документи на користування земельної ділянки площею 0,3791га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у термін до 22.03.2013р. (а.с.127)

24.05.2013р. Державною інспекцією сільського господарства в Дніпропетровській області складено протокол №24/05 про адміністративне правопорушення, в якому зазначено, що позивачем не виконано умови припису №27/04.

06.06.2013 року відповідачем складено акт №4 з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, в якому зазначено, що в результаті використання ОСОБА_1 земельної ділянки без належних правових підстав з 01.06.2010 року по 31.05.2013 року територіальною громадою міста як власником земельної ділянки не одержано доходу до міського бюджету у вигляді орендної плати, що спричинило заподіяння збитків у розмірі 273 812 грн. (а.с.8-9).

12 червня 2013 року відповідачем прийнято рішення про затвердження акту комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам, складеного 06.06.2013 року за № 4 (а.с.7).

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.

За приписами ст. 19 Конституції України та ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України. Кабінет) Міністрів України.

Відповідно до ст.24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Згідно зі ст. 80 Земельного кодексу України територіальна громада є суб'єктом права власності на землі комунальної власності та реалізує це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

За нормами ст. 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Аналогічну норму містять ст.ст.16, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Статтею 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міста належить розпорядження землями територіальної громади.

Відповідно до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель приватної власності здійснюється за згодою орендодавця та особи, яка згідно із законом вправі набувати право оренди на таку земельну ділянку.

Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.

Укладення договору оренди земельної ділянки може бути здійснено на підставі цивільно-правового договору або в порядку спадкування.

Згідно зі ст.125 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки виникає моменту державної реєстрації цього права.

Стаття 35 Закону України «Про оренду землі» визначає, що спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

Відповідно до положень статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Згідно з Розділом 13 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати.

Статтею 274.1 Податкового кодексу України встановлено ставку податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено - у розмірі одного відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до п.288.5 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.

За визначенням ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За нормами ч.5 ст.126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону, або договором оренди землі та договором відчуження права оренди землі, зареєстрованими відповідно до закону.

У відповідності до ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Зазначена норма кореспондується із ст. 13 Закону України "Про оренду землі" та ст. 792 ЦК України.

Обов'язок землекористувачів своєчасно здійснювати оплату за користування земельними ділянками в формі відповідного податку або орендної плати визначений ч. 1 ст. 96 Земельного кодексу України та розділом 13 Податкового кодексу України.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї та до його державної реєстрації.

Відповідно до ст. 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки. Згідно з ст.157 Земельного кодексу України відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів.

Постановою КМУ №284 від 19.04.1993р. затверджено Порядок визначення відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (далі - Постанова №284), відповідно до якого визначення збитків здійснюється відповідною комісією.

Така комісія була створена рішенням виконкому Криворізької міської ради № 346 від 12.10.2011 року.

Згідно з п.2 Постанови №284 до складу комісії включаються представники районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад, власники землі або землекористувачі, яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадян, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів, фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад, на територіях яких знаходяться земельні ділянки.

Разом з тим, як свідчать матеріали справи, позивач до складу комісії включений не був.

Проте, сторони не сперечаються щодо обставин придбання позивачем на підставі договору купівлі-продажу споруд ВВВ № 647983, зареєстрований в реєстрі за № 712, від 26.03.2004 року, укладеного з ліквідатором ВАТ «АТП - 14136» Горбенко B.C., а саме: складу легкозаймистих речовин та гаражу, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.101-107).

Як свідчать матеріали справи, згідно з витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно серії СВЕ № 336104 від 04.01.2005 року ОСОБА_1 є власником комплексу споруд, а саме: гаражу площею 125,3 кв.м та склад 62,4 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. (а.с.35).

31 липня 2006 року ОСОБА_1 та Криворізька міська рада в особі секретар міської ради Задорожного В'ячеслава Казимировича уклали тимчасовий договір за № 798/3 про сплату за фактичне користування земельною ділянкою площею 241 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Відповідно до даної угоди позивач зобов'язався сплачувати до місцевого бюджету суму, що відповідає розмір земельного податку, а саме: 1% (від нормативної грошової оцінку земельної ділянки), що становить - 99,55 грн.

В 2008 році спеціалістами відділу земельних ресурсів Криворізької міської ради позивачу було запропоновано написати заяви для виготовлення нового проект поділу території з посиланням на зміни в законодавстві.

Таким чином, вищезазначеним майном, що розташовано на спірній земельній ділянці, позивач користується на праві приватної власності та сплачує щомісяця плату за землю. Так за 2009 рік ним сплачено орендної плати за землю у сумі 353,68 грн., за 2010 р. - 4153,68 гри., за 2011 р,- 6249 грн., 2012 р. - 6540 грн. та за 8 місяців 2013 року - 4380 грн. Загальна сума сплати становить - 21676,36 грн. Проте, комісією та відповідачем не було враховано факт сплати вищевказаної суми за користування даною земельною ділянкою, що також не врахував і суд першої інстанції.

18.04.2013року, отримавши попередній договір щодо укладання договору оренди земельної ділянки в майбутньому, позивач звернувся з письмовою заявою про офіційне роз'яснення та законність підстав стягнення за даним договором орендної плати за 1 кв.м. земельної ділянки у розмірі - 854,44 грн. з посиланням на норми законодавства та рішення Криворізької міської ради №3884 від 14.05.2010р. «Про затвердження технічно документації з нормативної грошової оцінки міста Кривого Рогу», де в п.2 зазначено, що з 01 червня 2010 року впроваджений перший етап встановлення базової вартості земель міста, яка з урахуванням коефіцієнту індексації станом на 01.01.2013 рік складає -150 грн./кв.м.

08.05.2013р. за вих. №1006 позивачу надійшла відповідь, в якій зазначалось, що згідно зі ст.206 Земельного кодексу України та ст.ст. 287.6, 288.1 Податкового кодексу Україні орендна плата справляється у трикратному розмірі земельного податку, а надання пільг зі спати за землю окремим суб'єктом господарювання у зв'язку зі скрутним фінансовим становищем чи економічною кризою в країні не передбачено.

Таким чином, матеріали справи підтверджують, що земельна ділянка використовується позивачем під розміщення будівель та споруд, власником яких він є, тобто будь-яка інша особа, окрім позивача фактично позбавлена можливості використовувати цю земельну ділянку.

Колегія суддів також приймає до уваги факти, встановлені судовим рішенням у іншій справі відносно позивача, а саме: в постанові Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.02.2015р. у справі №904/6478/13.

Отже, оскільки відповідачем не доведено факту самовільного використання позивачем земельної ділянки та вини останнього в неукладенні договору оренди, тим більше, за умови сплати сум орендної плати, слід визначитись щодо відсутності усіх елементів складу правопорушення, необхідних для нарахування збитків у відповідності до Постанови №284.

Вищевказані обставини судом першої інстанції не враховані, що призвело до прийняття необґрунтованого рішення, що, в свою чергу, є підставою для скасування постанови суду.

За встановлених обставин п.1 рішення №199 від 12.06.2013року «Про затвердження актів комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власниками землі та землекористувачам» Виконавчого комітету Криворізької міської ради Дніпропетровської області в частині затвердження акту комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власниками землі та землекористувача за №4 від 06.06.2013р., стосовно ОСОБА_1 слід визнати протиправним та скасувати.

Апеляційна скарга позивача на постанову суду у даній справі обґрунтована і підлягає задоволенню. Постанову суду слід скасувати, позов задовольнити, визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради № 199 від 12.06.2013року про затвердження актів комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власниками землі та землекористувачам в частині п.1 - щодо затвердження акту комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власниками землі та землекористувачам за №4 від 06.06.2013 року стосовно ОСОБА_1.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу від 03.04.2014р. у справі №210/7641/13-а (2а/210/38/14) задовольнити.

Постанову Дзержинського районного суду м.Кривого Рогу від 03.04.2014р. у справі №210/7641/13-а (2а/210/38/14) скасувати.

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради № 199 від 12.06.2013 року про затвердження актів комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власниками землі та землекористувачам п.1 в частині затвердження акту комісії з визначення розміру збитків, заподіяних власниками землі та землекористувачам за №4 від 06.06.2013 року стосовно підприємця ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили у відповідності до ст.254 КАС України та може бути оскаржена згідно зі ст.212 КАС України.

Головуючий: О.А. Проценко

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: Л.П. Туркіна