Справа № 2а-37/1718/09
14 квітня 2009 року Сарненський районний суд Рівненської області в складі :
головуючого судді - ТОВСТИКИ І.В.
при секретарі - ПОЛУПАН Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ Сарненської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо ненарахування та невиплати державної соціальної допомоги, стягнення заборгованості по невиплаченій державній допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дитину одинокій матері ,-
ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА про визнання протиправними дій щодо ненарахування та невиплати державної соціальної допомоги, стягнення заборгованості по невиплаченій державній допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дитину одинокій матері.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що є матір»ю малолітньої дитини: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка має статус дитини, які потерпіла від Чорнобильської катастрофи.
Позивач вказує, що є працюючою, а тому є застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, перебуває на обліку в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Сарненської РДА і отримує на дочку ОСОБА_3 допомогу як одинокій матері, однак вважає, що протягом 2007-2008 років недоотримує дану допомогу, так як її розмір, який визначений згідно ст.18-3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", не відповідає ст.46 Конституції України і порушує принцип справедливості, а тому просить стягнути з відповідача 8 257 грн. 68 коп. державної допомоги на дитину одинокій матері.
ОСОБА_1 в обґрунтування позовних вимог про визнання протиправними дій щодо ненарахування та невиплати державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку посилається на те, що згідно положень рішень Конституційного Суду України від 9.07.2007 року, 22.05.2008 року має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ст.43 Закону України "Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою стратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 року зі змінами та доповненнями чинними на даний час, однак з вини відповідача отримувала даний вид допомоги у меншому розмірі, що порушує конституційні права матері та дитини; крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року були відновлені положення абзацу 3 пункту 10 ч.1 ст.30 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо виплати у подвійному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; в зв»язку з чим просить стягнути з відповідача 8 601 грн грн. 84 коп. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007-2008 роки, 10 331 грн. 04 коп. допомоги по догляду за дитиною, яка має статус потерпілої від аварії на ЧАЕС; також просить зобов»язати Управління праці та соціального захисту Сарненської РДА в подальшому виплачувати їй щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років і в подвійному розмірі, допомогу на дитину одинокій матері у розмірі, який відповідає прожитковому мінімуму, встановленому для дітей віком від шести років до вісімнадцяти років.
Позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги у повному обсязі і дала пояснення згідно заяви.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА позов не визнав, про що подав заперечення, в яких вказує, що позивач пропустила строк звернення до адміністративного суду щодо призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, щодо виплати допомоги на дитину одинокій матері, то ст.18-3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є чинною і позивачу нараховувалась та виплачувалась дана допомога у визначеному законом розмірі; крім того, вказує, що в 2008 році державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, передбаченому ст.43 Закону України "Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою стратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" від 18.01.2001 року зі змінами та доповненнями чинними на даний час та допомога на дитину до досягнення трирічного віку у подвійному розмірі, як дитині, яка має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи не виплачувалась, оскільки даний вид допомоги не фінансувався за рахунок коштів Державного бюджету України; просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові заперечення відповідача, докази по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення зі слідуючих підстав.
Згідно оглянутого свідоцтава про народження ОСОБА_1 є матір»ю дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка відповідно до долученої копії посвідчення має статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи.
На даний час позивач знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 16.01.2007 року згідно виписки з наказу № 1 ПП ОСОБА_5 від 4.01.2007 року, а тому є застрахованою в системі загальнообов»язкого державного соціального страхування.
Відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” (в редакції, що діяла в 2007 році), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. Дію статті 43 зупинено на 2007 рік - згідно із Законом України від 19.12.2006 р. N 489-V “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56, пункту 7 статті 71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56, пункту 7 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, визначений ст. 56 Закону України “Про державний бюджет України на 2007 рік”, передбачений також Постановою КМ України від 11.01.2007 року №13 “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми”. Однак, вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України, у разі виникнення колізії між підзаконним нормативно-правовим актом та законом, застосуванню підлягають положення закону.
Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку для застрахованих осіб, застосовується розмір допомоги, визначений ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”.
Однак, Закон України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” при визначенні розміру допомоги не визначив, відповідно до якого прожиткового мінімуму визначається розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Зважаючи на обумовлене, суд, виходячи з положень ч. 7 ст. 9 КАС України, застосовує закон, що регулює подібні правовідносини, а саме ч.1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції, яка діяла до 01.01.2008 року), відповідно до якої розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Згідно довідок Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА від 9.12.2008 року, позивачу, починаючи з липня 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», що є значно меншим від розміру допомоги, визначеного ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
А відтак, дії Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА щодо ненарахування та невиплати позивачу щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, є протиправними, оскільки такі дії порушують права позивача, гарантовані названою статтею Закону, ст.ст. 21, 22, 46 Конституції України.
Однак, відповідач наполягає на застосуванні наслідків пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду за 2007 рік.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення своїх прав позивач могла дізнатися з дати опублікування Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року, яке було опубліковано 27.07.2007 року та з дати отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а відтак позивач повинна була дізнатися про порушення своїх прав з вказаної дати, що не заперечила в судовому засіданні, пояснивши, що знала про порушення своїх прав в 2007 році, так як отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в меншому розмірі, ніж встановлено законом.
До суду позивач звернулась 20.01.2009 року і судом не встановлені поважні причини пропуску строку звернення до суду із позовними вимогами про нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 9.07. по 31.12.2007 року, а тому необхідно відмовити у задоволенні даних позовних вимог у зв»язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Згідно положень ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та п.34 абзац 1 Порядку призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми допомога на дітей надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, і відповідно до довідок від 13.01.2009 року ОСОБА_1 отримувала даний вид допомоги у встановленому законом розмірі, в зв»язку з чим судом не встановлені докази протиправності дій відповідача щодо нарахування та виплати допомоги на дитину одинокій матері.
Що ж до позовних вимог за 2008 рік, то вони підлягають до задоволення частково.
Законом України 28.12.2007 р. N 107-VI (пп. 12 п. 25 розділу ІІ) було внесено зміни до Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, статтю 43 якого було виключено.
Однак, зміни, внесені підпунктом 12 пункту 25 розділу II Закону України від 28.12.2007 р. N 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. N 10-рп/2008.
Відповідно до п.п. 6, 7 вказаного рішення, Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнаних неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Таким чином, ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” відновила свою дію з 22 травня 2008 року та саме вказана норма закону повинна застосовуватися судами при вирішенні даного спору.
З довідки Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА від 9.12.2008 року вбачається, що позивачу у 2008 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася у розмірі, що передбачений ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції Закону, що діє в 2008 році).
Однак, в період з 1 червня по 31 грудня 2008 року позивач мала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, тобто не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Зважаючи, що зазначеним вище Законом не передбачено з якого саме розміру прожиткового мінімуму слід виходити при обрахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, суд, відповідно до п. 7 ст. 9 КАС України, виходить із конституційних принципів та загальних засад права (аналогія права), та застосовує прожитковий мінімум для дітей до 6 років, оскільки догляд здійснюється саме за такою дитиною та вказаний прожитковий мінімум є найменшим.
Статтею 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” передбачено, що прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років становить: з 1 квітня - 538 гривень, з 1 липня - 540 гривень, з 1 жовтня - 557 гривень.
Таким чином, загальна сума заборгованості по виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період 01 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно становить 2 820 грн. 30 коп.
Відповідно до положень Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та абзацу 3 п.10 ч.1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на отримання недоодержаної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у подвійному розмірі за період з 1.06 по 31.12.2008 року, яка з урахуванням розрахунків, наданих позивачем, складає 3 829,30 грн.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку та державну допомогу на дитину одинокій матері надалі, то вказана вимога не підлягає до задоволення, оскільки відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто є неможливим зобов»язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення соціальних прав позивача в майбутньому.
Позивач від сплати судових витрат звільнений у встановленому ДКМУ "Про державне мито" порядку (стаття 4).
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ Сарненської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій щодо ненарахування та невиплати державної соціальної допомоги, стягнення заборгованості по невиплаченій державній допомозі по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дитину одинокій матері задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 1 червня по 31 грудня 2008 року відповідно до ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги на підставі абзацу 3 п.10 ч.1 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - у подвійному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.06. по 31.12.2008 року.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 1 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року в сумі 2 820 ( дві тисячі вісімсот двадцять) грн. 30 коп.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну допомогу на підставі абзацу 3 п.10 ч.1 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - у подвійному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 1 червня 2008 року по 31 грудня 2008 року в розмірі 3 829 ( три тисячі вісімсот двадцять дев»ять) грн. 30 коп.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови у виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року відмовити за пропуском строку звернення до адміністративного суду.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про нарахування і стягнення недоплаченої суми державної допомоги на дитину одинокій матері відмовити за безпідставністю позовних вимог.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч.1 ст.254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10-ти днів з дня складення постанови в повному обсязі; апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ : підпис Копія вірна
Повний текст постанови складено 17.04.2009 року
РАЙОННОГО СУДУ ТОВСТИКА І.В.