Справа № 2а-373/1718/09
1 квітня 2009 року Сарненський районний суд Рівненської області в складі :
головуючого судді - ТОВСТИКИ І.В.
при секретарі - ПОЛУПАН Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сарни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ Сарненської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови у виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги як одинокій матері ,-
ОСОБА_1 звернулась із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА про визнання протиправною відмови у виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги як одинокій матері.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що є матір»ю трьох неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, які мають статус дітей, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи.
Позивач вказує, що є непрацюючою, а тому не є застрахованою в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Сарненської РДА і отримує на сина ОСОБА_6 допомогу як одинокій матері, однак вважає, що протягом 2007-2008 років недоотримує дану допомогу, так її розмір, який визначений згідно ст.18-3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", не відповідає ст.46 Конституції України і порушує принцип справедливості, а тому просить стягнути з відповідача 10 608 грн. 51 коп. державної допомоги на дитину одинокій матері; при народженні доньки ОСОБА_5, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 року, отримала допомогу відповідно до ст.12 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", однак у меншому розмірі, який визначений Законом і діяв на підставі рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року, в зв»язку з чим просить стягнути недоплачену допомогу при народженні дитини в сумі 1 308 грн. 40 коп.
ОСОБА_1 в обґрунтування позовних вимог про визнання протиправними дій щодо відмови у виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку посилається на те, що згідно положень рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, визначеному ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", однак з вини відповідача отримувала даний вид допомоги у меншому розмірі, що порушує конституційні права матері та дітей; крім того, рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року були відновлені положення абзацу 3 пункту 10 ч.1 ст.30 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» щодо виплати у подвійному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; в зв»язку з чим просить стягнути з відповідача 34 957 грн. 86 коп. недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; також просить зобов»язати Управління праці та соціального захисту Сарненської РДА в подальшому виплачувати їй щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі не менше прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років і в подвійному розмірі, допомогу на дитину одинокій матері у розмірі, який відповідає прожитковому мінімуму, встановленому для дітей віком від шести років до вісімнадцяти років.
Позивач ОСОБА_1 підтримала позовні вимоги у повному обсязі і дала пояснення згідно заяви.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА позов не визнав, про що подав заперечення, в яких вказує, що позивач пропустила строк звернення до адміністративного суду щодо призначення і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, допомоги при народженні дитини за 2007 рік, щодо виплати допомоги на дитину одинокій матері, то ст.18-3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" є чинною і позивачу нараховувалась та виплачувалась дана допомога у визначеному законом розмірі; крім того, вказує, що в 2008 році державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не виплачувалась у подвійному розмірі, як дитині, яка має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи, оскільки даний вид допомоги не фінансувався за рахунок коштів Державного бюджету України; просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Суд заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові заперечення відповідача, докази по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення зі слідуючих підстав.
Згідно оглянутих свідоцтв про народження ОСОБА_1 є матір»ю дітей: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_3, які відповідно до долучених копій посвідчень мають статус дитини, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи.
На даний час позивач є непрацюючою, а тому не є застрахованою в системі загальнообов»язкого державного соціального страхування.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції станом на 09.07.2007р.), громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми як, зокрема, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно із ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (в редакції станом на 09.07.2007р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених (усиновлених, взятих під опіку) дітей у сім'ї, по догляду за якими надається допомога.
Зі змісту ст. 5 вказаного закону вбачається, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновителів, опікуна, піклувальника).
Матеріалами справи підтверджується, що позивач відповідно до положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" має право на пільги відповідно до вимог цього Закону, а саме на отримання щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що у 2007 році щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка виплачується відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно із довідок Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації від 29.01.2009 року, 3.02.2009 року
(а.с.15,20) позивачу у цій справі, починаючи з 9 липня 2007 року щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачувалася в розмірі, передбаченому Законом України "Про державний бюджет на 2007 рік".
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення ст.56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", за якою щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, який дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Положення статті 56 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За таких обставин, відповідач повинен нарахувати та виплатити позивачу щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленому законом для прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, починаючи з 09.07.2007 року.
Крім того, відповідно до положень Рішення Конституційного Суду України від 9.07.2007 року та ст.12 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» позивач має право на отримання допомоги при народженні дитини, яка була недоплачена відповідачем в сумі 1 308,44 коп.
Однак, відповідач Управління праці та соціального захисту населення Сарненської РДА наполягає на застосуванні наслідків пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду.
Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Про порушення своїх прав позивач могла дізнатися з дати опублікування Рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року, яке було опубліковано 27.07.2007 року та з дати отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а відтак позивач повинна була дізнатися про порушення своїх прав з вказаної дати.
До суду позивач звернулась 10.02.2009 року і судом не встановлені поважні причини пропуску строку звернення до суду із позовними вимогами про нарахування та виплату недоплаченої допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в період з 9.07. по 31.12.2007 року, в зв»язку з чим необхідно відмовити у задоволенні даних позовних вимог у зв»язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
Згідно положень ст.18-3 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та п.34 абзац 1 Порядку призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми допомога на дітей надається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, і відповідно до довідок (а.с.17,18) ОСОБА_1 отримувала даний вид допомоги у встановленому законом розмірі, в зв»язку з чим судом не встановлені докази протиправності дій відповідача щодо нарахування та виплати допомоги на дитину одинокій матері.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку та державну допомогу на дитину одинокій матері надалі, то вказана вимога не підлягає до задоволення, оскільки відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто є неможливим зобов»язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення соціальних прав позивача в майбутньому.
Відповідно до положень Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року та абзацу 3 п.10 ч.1 ст.30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" позивач має право на отримання недоодержаної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у подвійному розмірі за період з 22.05. по 31.12.2008 року, яка з урахуванням розрахунків, наданих позивачем, складає 1 951,19 грн.
Позивач від сплати судових витрат звільнений у встановленому ДКМУ "Про державне мито" порядку (стаття 4).
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до УПРАВЛІННЯ ПРАЦІ ТА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ Сарненської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови у виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги як одинокій матері задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги на підставі абзацу 3 п.10 ч.1 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - у подвійному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22.05. по 31.12.2008 року.
Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Сарненської районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячної допомоги на підставі абзацу 3 п.10 ч.1 ст.30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - у подвійному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 22.05. по 31.12.2008 року в розмірі 1 951 грн. 19 коп.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови у виплаті державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року, про перерахунок розміру призначеної допомоги при народженні дитини відмовити за пропуском строку звернення до адміністративного суду.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про нарахування і стягнення недоплаченої суми державної допомоги на дитину одинокій матері відмовити за безпідставністю позовних вимог.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова відповідно до ч.1 ст.254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10-ти днів з дня складення постанови в повному обсязі; апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ : підпис Копія вірна
РАЙОННОГО СУДУ ТОВСТИКА І.В.