Ухвала від 21.11.2011 по справі 2а-16515/11/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

м. Київ

21 листопада 2011 року№ 2а-16515/11/2670

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Дегтярьова О.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами

Державної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

про припинення підприємницької діяльності, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ДПІ у Солом'янському районі м. Києва з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 листопада 2011 року позовну заяву ДПІ у Солом'янському районі м. Києва було залишено без руху з тієї підстави, що до позовної заяви не було додано належний доказ надсилання відповідачу копій позовної заяви та доданих до неї документів, не додано доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог та встановлено позивачу строку для усунення недоліків до 17 листопада 2011 року.

17 листопада 2011 року позивачем було надано до суду на виконання вимог ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 листопада 2011 року заяву про усунення недоліків, в якій він зазначив про те, що до позовної заяви був доданий належний доказ направлення позовної заяви, а саме: реєстр поштових відправлень та фіскальний чек. При цьому позивач посилався на інформаційний лист Вищого господарського суду України від 13.04.2009р. № 01-08/2008.

Крім того, до суду на усунення вимог ухвали, було також надано копію особової картки платника, копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, та копію фіскального чеку від 03 листопада 2011 року № 5908 та реєстру поштових відправлень, які вже були долучені при подані позовної заяви.

Однак, визначені в ухвалі суду від 11 листопада 2011 року недоліки не були усунуті позивачем в повному обсязі.

Водночас, позивачем не було надано належного доказу надсилання відповідачу копій позовної заяви та доданих до неї документів.

Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, направленням яких забезпечується право відповідача знати про підстави та предмет заявленого позову, а також про докази, якими обґрунтовуються висунуті до нього вимоги, що, в свою чергу надає відповідачу можливість належним чином та своєчасно реалізувати своє право на підготовку до справи, вироблення своєї позиції у справі та захист проти висунутих до нього вимог.

Таке тлумачення обов'язку позивача, щодо направлення копії позову та доданих до нього документів, відповідає завданню адміністративної юстиції, яким є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України) та принципам адміністративного судочинства, зокрема, принципу змагальності та рівності учасників адміністративного процесу (п. 3, 4 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України), останній з яких означає наділення сторін рівними правами та обов'язками, надання їм рівних можливостей щодо участі у процесі та відстоюванні своєї позиції.

В адміністративному судочинстві обов'язок направлення копії позовної заяви та доданих до неї матеріалів покладений саме на суб'єкта владних повноважень (ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України), що має забезпечити рівні процесуальні можливості захисту прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи у справі за позовом суб'єкта владних повноважень.

Виходячи з принципів та завдань адміністративного судочинства, належними доказами направлення копії позовної заяви та доданих матеріалів є документи, які містять інформацію щодо переліку направлених відповідачу документів, а також щодо адреси, за якою направлені документи.

При цьому, правила щодо належності доказів спрямовані на досягнення процесуальної економії через усунення перешкод для розгляду і вирішення адміністративної справи протягом розумного строку.

Наданий позивачем в якості доказу надсилання відповідачу копій позовної заяви та доданих до неї документів реєстр поштових відправлень рекомендованих листів від 01 листопада 2011 року не може бути визнаний належним доказом, оскільки з даного реєстру випливає лише, те що на адресу місця проживання ОСОБА_2 був надісланий рекомендований лист.

Порядок надання послуг поштового зв'язку, права та обов'язки операторів поштового зв'язку і користувачів послуг поштового зв'язку визначено Правилами надання послуг поштового зв'язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року № 270 (надалі -Правила).

Відповідно до пункту 2 Правил розрахунковий документ -це документ встановленої відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»форми та змісту (касовий чек, розрахункова квитанція тощо), що підтверджує надання послуг поштового зв'язку.

Враховуючи вищевикладене, фіскальний чек № 5908 від 03 листопада 2011 року, наданий позивачем разом з вищезазначеним реєстром, лише підтверджує факт надання йому послуг відділенням поштового зв'язку, однак не містять інформації щодо того, який саме перелік документів направлявся цим поштовим відправленням відповідачу, а отже поданий позивачем реєстр поштових відправлень та фіскальний чек разом та окремо не є належним доказом виконання обов'язків позивача як суб'єкта владних повноважень, щодо направлення копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідачу.

В той же час, вказана інформація може викладатися в описі вкладення до поштового відправлення, який позивачем не доданий до позовної заяви та вимагався ухвалою суду.

Ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 листопада 2011 року про залишення позовної заяви без руху позивачем в апеляційному порядку не оскаржувалась та набрала законної сили, а відтак в силу ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України підлягала виконанню.

Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 01 квітня 2010 року по справі № К-50566/09 зазначив, що внаслідок ненадання до фіскального чеку опису вкладення, неможливо ідентифікувати, які саме документи було направлено рекомендованим листом.

Крім того, посилання позивача в заяві про усунення недоліків ухвали на лист Вищого господарського суду України суд вважає некоректним, оскільки лист Вищого господарського суду України має не обов'язковий, а рекомендаційний характер для господарських суддів.

Водночас, згідно ч. 1 ст. 56 Господарського процесуального кодексу України позивач, прокурор чи його заступник зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення, яка в силу ч. 7 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України може бути застосована адміністративним судом.

Крім того, позивачем не було надано на виконання вимог ухвали суду надано копій довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, довідки про взяття на облік (Форма № 4-ОПП), паспорта громадянина України, свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця, довідки про неподання звітності з певного періоду (із зазначенням якого) станом на момент звернення до суду, а також довідки про відсутність заборгованості станом на момент звернення до суду.

При цьому позивачем не було наведено поважних причин неможливості надати вказані документи.

Вказані недоліки позовної заяви не були усунуті позивачем, що унеможливлює відкриття скороченого провадження з урахуванням того, що вказана справа підпадає під вказану категорію.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачу, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

З урахуванням вищевикладеного, позовна заява ДПІ у Солом'янському районі м. Києва підлягає поверненню позивачу.

Керуючись п. 1 ч. 3 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву Державної податкової інспекції у Солом'янському у районі міста Києва повернути позивачу.

2. Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала.

3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть повернуті йому супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про повернення позовної заяви.

4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріали будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.

5. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена у порядку, встановленому в ст. 254 та ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.

Суддя О.В. Дегтярьова