ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
м. Київ
17 серпня 2011 року№ 2а-11302/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Дегтярьова О.В., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості у розмірі 14 832, 76 грн., -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ДПІ у Деснянському районі м. Києва з позовом до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 14 832, 76 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 серпня 2011 року позовну заяву ДПІ у Деснянському районі м. Києва було залишено без руху з тієї підстави, що до позовної заяви не було додано належний доказ надсилання відповідачу копій позовної заяви та доданих до неї документів, не було надано доказів надсилання та отримання відповідачем копії акта перевірки та встановлено позивачу строку для усунення недоліків до 16 серпня 2011 року.
17 серпня 2011 року, позивачем, тобто з пропуском строку, встановленого судом, було подано через канцелярію суду на виконання ухвали суду пояснення, в якому він зазначив про те, що до позовної заяви був доданий належний доказ направлення позовної заяви, а саме: фіскальний чек. При цьому позивач посилався на інформаційний лист Вищого господарського суду України від 13.04.2009р. № 01-08/208.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання відповідачу копії позовної заяви та доданих до неї документів, направленням яких забезпечується право відповідача знати про підстави та предмет заявленого позову, а також про докази, якими обґрунтовуються висунуті до нього вимоги, що, в свою чергу надає відповідачу можливість належним чином та своєчасно реалізувати своє право на підготовку до справи, вироблення своєї позиції у справі та захист проти висунутих до нього вимог.
Таке тлумачення обов'язку позивача, щодо направлення копії позову та доданих до нього документів, відповідає завданню адміністративної юстиції, яким є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України) та принципам адміністративного судочинства, зокрема, принципу змагальності та рівності учасників адміністративного процесу (п. 3, 4 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України), останній з яких означає наділення сторін рівними правами та обов'язками, надання їм рівних можливостей щодо участі у процесі та відстоюванні своєї позиції.
В адміністративному судочинстві обов'язок направлення копії позовної заяви та доданих до неї матеріалів покладений саме на суб'єкта владних повноважень (ч. 3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України), що має забезпечити рівні процесуальні можливості захисту прав, свобод та інтересів фізичної та юридичної особи у справі за позовом суб'єкта владних повноважень.
Виходячи з принципів та завдань адміністративного судочинства, належними доказами направлення копії позовної заяви та доданих матеріалів є документи, які містять інформацію щодо переліку направлених відповідачу документів, а також щодо адреси, за якою направлені документи. При цьому, правила щодо належності доказів спрямовані на досягнення процесуальної економії через усунення перешкод для розгляду і вирішення адміністративної справи протягом розумного строку
Фіскальний чек № 7006 від 04 серпня 2011 року, доданий позивачем до позовної заяви, не містить інформації щодо переліку документів, надісланих поштовим відправленням та адреси, за якою надіслані зазначені документи, а отже не є належним доказом виконання обов'язків позивача як суб'єкта владних повноважень щодо направлення копії позовної заяви відповідачу.
В той же час, вказана інформація викладається в описі вкладення до поштового відправлення, який вимагався від позивача ухвалою суду, що також підтверджується практикою Київського апеляційного адміністративного суду, зокрема ухвалою від 24 травні 2011 року по справі 2а-19312/10/2670.
Вищий адміністративний суд України в ухвалі від 01 квітня 2010 року по справі № К-50566/09 зазначив, що внаслідок ненадання до фіскального чеку опису вкладення, неможливо ідентифікувати, які саме документи було направлено рекомендованим листом.
Водночас, посилання позивача в заяві про усунення недоліків ухвали на лист Вищого господарського суду України суд вважає некоректним, оскільки лист Вищого господарського суду України має не обов'язковий, а рекомендаційний характер для господарських суддів.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 101 Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії.
Згідно з ч 1 ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Клопотання чи заяви про продовження процесуального строку, встановленого судом, або про неможливість виконати ухвалу суду із обгрунтуванням поважних причин до суду не надходило.
Ухвала Окружного адміністративного суду м. Києва від 09 серпня 2011 року про залишення позовної заяви без руху позивачем в апеляційному порядку не оскаржувалась та набрала законної сили, а відтак в силу ч. 1 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України підлягала виконанню.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачу, якщо він не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
З урахуванням вищевикладеного, позовна заява ДПІ у Деснянському районі м. Києва підлягає поверненню позивачу.
Водночас, позивач не позбавлений права на повторне звернення до суду в порядку встановленому законом.
Керуючись п. 1 ч. 3 ст. 108, ст. 160, ст. 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву Державної податкової інспекції у Деснянському у районі міста Києва повернути позивачу.
2. Копію ухвали про повернення позовної заяви невідкладно надіслати особі, яка її подала.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть повернуті йому супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про повернення позовної заяви.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріали будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
5. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена у порядку, встановленому в ст. 254 та ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя О.В. Дегтярьова