Постанова від 08.09.2010 по справі 2а-1821/10/0970

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" вересня 2010 р. Справа № 2a-1821/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Тимощука О.Л.

при секретарі Богусевич А.С.

за участю: представника позивача: ОСОБА_1

представника відповідача:ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Державного підприємства "Івано-Франківський військовий лісопромкомбінат", вул. Л. Ребета, 6, м. Івано-Франківськ, 76000

до відповідача: Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області, вул. Львівська, 42, м. Яворів, Львівська область, 81000

про скасування податкових повідомленнь-рішень № 0025241700/0 від 21.12.2009р. та №0008871700/0 від 23.06.10 р.,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Яворівському районі Львівської області про скасування податкового повідомлення-рішення №0025241700/0 від 21.12.2009р. Заявою від 30.06.2010р. позивач збільшив позовні вимоги та просив скасувати податкові повідомлення-рішення № 0025241700/0 від 21.12.2009р. та №0008871700/0 від 23.06.2010р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами виїзних перевірок Старицького військового лісгоспу -структурного підрозділу Державного підприємства "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" (надалі -позивач) ДПІ в Яворівському районі (надалі -відповідач) складено акт від 21.12.2009 року за №2455/1700/24977923, згідно із яким винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення за №0025241700/0 від 21.12.2009р., про застосування штрафу в сумі 17740,44грн., та складено акт від 23.06.2010 року за №1067/1700/24977923, згідно із яким винесене оскаржуване податкове повідомлення-рішення за №0008871700/0 від 23.06.2010р., про застосування штрафу в сумі 8282,34грн. за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем «податок з підприємств і організацій -власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів». Вказані штрафні санкції, на думку позивача, застосовані неправомірно, оскільки прострочення граничних строків сплати податку з власників транспортних засобів виникло внаслідок самовільного зарахування відповідачем поточних платежів узгодженої суми податкового зобов'язання на погашення податкового боргу попередній періодів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, викладених в адміністративному позові, просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила, пояснивши суду, що за позивачем обліковується заборгованість за платежем -податок з підприємств і організацій - власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, у зв'язку із тим, що програмне забезпечення, яке використовується відповідачем не дозволяє розстрочити податковий борг попередніх періодів, розстрочений ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області, а тому зараховує поточні платежі позивача по мірі їх поступлення на погашення розстроченої заборгованості попередніх періодів, що призводить до виникнення заборгованості по платежах з призначенням - «податок з підприємств і організацій -власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

Просила в задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши надані суду письмові докази та інші матеріали справи, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»створений Наказом Міністра оборони України №104 від 20.05.1993 року, зареєстрований 22.06.1993 року виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради, має статус юридичної особи та взятий на облік в органах ДПІ.

Старицький військовий лісгосп є структурним підрозділом ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», діє на підставі Положення про підрозділ і не є юридичною особою.

За результатами перевірки позивача за період з 14.04.2008р. по 13.07.2009р. щодо дотримання вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачем складено акт від 21.12.2009р. №2455/1700/24977923, на підставі якого було прийняте податкове повідомлення-рішення від 21.12.2009р., за №0025241700/0 про застосування штрафу в сумі 17740,44грн., у зв'язку із виявленою затримкою на 275 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем - «податок з підприємств і організацій -власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

За результатами перевірки позивача за період з 14.04.2009р. по 27.05.2010р. щодо дотримання вимог п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відповідачем складено акт від 23.06.2010р. за №1067/1700/24977923, на підставі якого було прийняте податкове повідомлення-рішення за №0008871700/0 від 23.06.2010р. про застосування штрафу в сумі 8282,34грн., у зв'язку із виявленою затримкою на 273 календарних дні граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем - «податок з підприємств і організацій -власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів».

Відповідно до п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000р. №2181, із змінами та доповненнями, (надалі -Закон) платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу. Із вищенаведеного вбачається, що повноваження щодо визначення черговості та обсягів погашення зобов'язань, в тому числі податкових, законодавчо покладені на платника податків.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що згідно із ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 12.04.2007р. у справі №А-5/88 позивачу було розстрочене виконання постанови від 19.09.2006 року про стягнення на користь ДПІ в Яворівському районі Львівської області податкового боргу в сумі 1 111 735,13грн. строком на чотири роки, з розрахунку 23161грн. щомісяця (а.с.21).

Згідно із статтею 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів»від 11.12.1991р. №1963-ХІІ, із змінами та доповненнями, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується: юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем відповідно до розрахунків суми податку з власників транспортних засобів на 2008-2009р.р. у встановлені строки та в повному обсязі щоквартально сплачувався податок з власників транспортних засобів, а саме:

· за 1 квартал 2008 року -08.04.2008р. сплачено 7359,00грн.;

· за 2 квартал 2008 року -14.07.2008р. сплачено 7359,00грн.;

· за 3 квартал 2008 року -09.10.2008р. сплачено 7359,00грн.;

· за 4 квартал 2008 року -14.01.2009р. сплачено 7362,00грн.;

· за 1 квартал 2009 року -13.04.2009р. сплачено 8390,00грн.;

· за 2 квартал 2009 року -13.07.2009р. сплачено 6800,00грн.;

· за 3 квартал 2009 року -12.10.2009р. сплачено 6800,00грн.;

· за 4 квартал 2009 року -12.01.2010р. сплачено 6200,00грн.

При проведенні зазначених платежів в платіжних дорученнях позивачем вказувались призначення платежу -«податок з власників транспортних засобів», відповідний період та термін сплати, проте відповідач зараховував сплачені кошти в рахунок погашення розстроченої заборгованості згідно із вищевказаною ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області.

Відповідно до пункту 3.8 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.2004р. №22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004р. за N377/8976 реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.

Пунктом 1.7. цієї Інструкції передбачено, що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції.

Згідно із п.п.16.5.2 п.16.5. ст.16 Закону днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.

Із системного аналізу наведених норм чинного законодавства України вбачається, що право визначати призначення платежу належить виключно платнику і не може бути змінене третіми особами, за винятком випадків примусового списання коштів на підставі виконавчих документів за рішенням суду, а також, так званого, договірного списання у відповідності до укладених договорів при наданні банківських послуг.

Таким чином у відповідача було відсутнє право самостійно змінювати призначення платежу, визначене позивачем при його сплаті, з метою погашення податкового боргу. Позивач, самостійно визначивши та перерахувавши суми податку з власників транспортних засобів, виконав свої зобов'язання протягом граничних строків, що виключало застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п.п.17.1.7. п.17.1 ст.17 вищевказаного Закону.

Така ж правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 01.12.2009р. за позовом Комунального підприємства «Тепломережа»до ДПІ Куйбишевського району м. Донецька, а також в листі Вищого адміністративного суду України за №845/11/13-10 від 10.06.2010р.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За огляду на вищевказане суд дійшов висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті неправомірно, а позовні вимоги є підставними і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0025241700/0 від 21.12.2009р. про застосування до Старицького військового лісгоспу в особі ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" штрафу в розмірі 17740 ( Сімнадцять тисяч сімсот сорок гривень) 44 коп.

Скасувати податкове повідомлення-рішення №0008871700/0 від 23.06.10 р. про застосування до Старицького військового лісгоспу в особі ДП "Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат" штрафу в розмірі 8282 (вісім тисяч двісті вісімдесят дві гривні) 34 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: /підпис/ ОСОБА_3

Постанова складена в повному обсязі 13.09.2010 року.