ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"25" червня 2010 р. Справа № 2a-1688/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
судді Тимощука О.Л.,
при секретарі Дущак С.М.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом КП “Івано-Франківськліфт”
до Управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську
про визнання незаконними та скасування рішень № 813, 814 від 16.04.2010р. про накладення штрафних санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків, -
встановив:
05.05.2010 року колективне підприємство “Івано-Франківськліфт” (надалі -позивач) звернулось до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську (надалі - відповідач) про визнання незаконними та скасування рішень № 813, 814 від 16.04.2010р. про накладення штрафних санкцій за несвоєчасну сплату страхових внесків. Вимоги в позовній заяві обґрунтовує тим, що відповідачем дані рішення прийняті з порушенням порядку застосування штрафних санкцій, а тому вони є незаконними.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, суду пояснив, що до КП “Івано-Франківськліфт” були винесені рішення про застосування штрафних санкцій та нараховано пеню за несвоєчасну сплату внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування. Визнав, що позивачем невчасно сплачувались страхові внески з порушенням порядку їх застосування, проте зазначив, що відповідач на суми несплачених страхових внесків нарахував подвійну пеню та штрафні санкції, оскільки період з 20.01.2009р. по 14.04.2010р. враховується як в рішенні № 813 від 16.04.2010р., так і в рішенні № 814 від 16.04.2010р., що суперечить чинному законодавству. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти позову заперечив, вказав на те, що страхові внески позивачем вчасно не сплачувалися, у зв'язку із чим, рішенням № 813 від 16.04.2010р. до нього застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 20.01.2009р. по 14.04.2010р. з сум фактичних витрат на оплату праці, а рішенням № 814 від 16.04.2010р., застосовані штрафні санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 21.04.2009р. по 14.04.2010р. з сум доходу у вигляді заробітної плати, а тому рішення винесені правомірно. Зазначив, що посилання представника позивача на протиправність того, що рішенням № 814 про застосування штрафних санкцій охоплюється період вказаний в рішенні № 813 є необґрунтованими, з тих підстав, що вказаними рішеннями до відповідача застосовувались штрафні санкції за несвоєчасну сплату різних страхових внесків.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, а тому в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що КП “Івано-Франківськліфт” є юридичною особою, яка зареєстрована згідно діючого законодавства в податковій службі, відповідно в фондах України, має рахунки в установах банку та відповідно до ч.3 ст.15 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003р. (далі Закон) набула статусу платника страхових внесків до Пенсійного фонду України і в період з 20.01.2009р. по 14.04.2010р. допустила заборгованість по сплаті страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 6 ст. 20 даного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 17 Закону страхувальники зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду України у строки, в порядку та за формою, встановлені Пенсійним фондом України.
Пунктом 6 статті 19 Закону передбачено, що страхові внески страхувальниками нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після нарахування їх до сплати.
Відповідно до ч. 1 ст. 106 Закону у разі виявлення своєчасно несплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
В силу ч.2 ст. 106 Закону суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Підпунктом 2 чистини 9 статті 106 Закону передбачені фінансові санкції, а саме штраф та пеня за несвоєчасне перерахування страхових внесків.
Відповідно до п. 2.1 п.2 «Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів із збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.01.2002р. № 2-4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.03.2002р. за № 212/6500 (далі Порядок) документами, на підставі яких здійснюється нарахування платежів шляхом занесення інформації про зобов'язання платника до бази платника є - за зобов'язаннями, які самостійно визначаються платником - розрахунки, у тому числі нові розрахунки, що містять виправлені показники, та інші документи, які подаються платниками до органів Пенсійного фонду України в порядку та терміни, що встановлені законодавством, на підставі яких здійснюється нарахування платежів. Згідно п.п. 4.2.1. п. 4.2 п. 4 зазначеного Порядку зобов'язання самостійно визначені платником, нараховуються в особових рахунках шляхом автоматичного перенесення даних з електронної бази звітності. Нарахування зобов'язань, що самостійно визначені платником, проводяться у графах «Належить до сплати» згідно з даними розрахунку зобов'язання зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В судовому засіданні встановлено, що комунальне підприємство “Івано-Франківськліфт” за спірний період (з 20.01.2009р. по 14.04.2010р.) надавало розрахунки сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в яких самостійно нараховувало суму страхових внесків, яка вносилася управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську до карток особового рахунку позивача.
Як вбачається з розрахунків фінансових санкцій та пені по особовому рахунку позивача згідно рішення № 814 (розділ № 1 -1-5%) та згідно рішення № 813 (розділ № 2 -4%, 32%, 42%), визначені в розрахунках та нараховані страхові внески за період з 20.01.2009р. по 14.04.2010р. сплачувались комунальним підприємством “Івано-Франківськліфт” з порушенням строку, встановленого п. 6 ст. 20 вищевказаного Закону. Позивач в позовній заяві не заперечує того, що підприємством неодноразово допускалося прострочення сплати страхових внесків.
Відповідно до пп. 5.1.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 (далі Інструкції) нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банкових рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати, на суми яких нараховуються страхові внески.
Згідно п.п.9.3.2 Інструкції розрахунок фінансової санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками самостійно або органом Пенсійного фонду здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
Так, у зв'язку із несвоєчасною сплатою внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування в період з 20.01.2009р. по 14.04.2010р., згідно із рішенням № 813 від 16.04.2010р. за несвоєчасну сплату страхових внесків з сум фактичних витрат на оплату праці до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 23197,77грн. та нарахована пеня в розмірі 52159,60грн., що в загальній сумі становить 75357,37грн. та в період з 21.04.2009р. по 14.04.2010р., згідно із рішенням № 814 від 16.04.2010р. за несвоєчасну сплату нарахованих страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до відповідача застосовані штрафні санкції в розмірі 571,55грн. та нарахована пеня в розмірі 1042,15грн., що в загальній сумі становить 1613,70грн.
Як свідчать матеріали справи та дані по особових рахунках позивача, останній не виконував належним чином свої зобов'язання по сплаті страхових внесків (несвоєчасно сплачував), що підтверджується розрахунками фінансових санкцій та пені по особовому рахунку страхувальника , а також іншими матеріалами справи.(а.с.8-11).
Відповідно до вимог ч.3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з вищенаведеного, управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську правомірно винесені рішення № 813 та № 814 від 16.04.2010р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахуваня) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду України до комунального підприємства “Івано-Франківськліфт”, а отже підстави для звільнення від відповідальності комунального підприємства “Івано-Франківськліфт” за несвоєчасну сплату страхових внесків до Пенсійного фонду відсутні.
З вищевикладеного, суд вважає вимоги позивача необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Тимощук О.Л.
Постанова в повному обсязі складена 30.06.2010р.