28 жовтня 2015 р. Справа № 876/8096/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Онишкевича Т.В., Хобор Р.Б.,
за участю секретаря судового засідання Сідельник Г.М.,
представника відповідача Сущ О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 липня 2015 року про залишення позову без розгляду у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, управління МВС України у Волинській області, управління ДАІ УМВС України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
встановив:
30 квітня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до Луцького міськрайонного суду Волинської області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області, управління МВС України у Волинській області, управління ДАІ УМВС України у Волинській області про визнання протиправними дій відповідачів та зобов'язання вчинити дії, зокрема, здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2005 року.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 липня 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 залишений без розгляду на підставі ст. 100 КАС України.
Позивач ОСОБА_2 оскаржив ухвалу суду першої інстанції. Вважає, що вона винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм процесуального права, просить ухвалу суду скасувати і прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.
В апеляційній скарзі зазначає, що строк звернення до суду пропущений ним з поважних причин, оскільки про порушення своїх прав на належний розмір пенсії дізнався 03.04.2015 року з листа УДАІ УМВС України у Волинській області про відмову у врахуванні до грошового атестата на момент звільнення підвищення (надбавки) до посадового окладу, премію та доплату в нічний час. Крім того, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги те, що статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачені строки перерахунку пенсії, зокрема, якщо пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
В судовому засіданні представник Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області заперечила проти задоволення апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно зі ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з позовом 30.04.2015 року та просив визнати протиправною бездіяльність управління Державної автомобільної інспекції УМВС України у Волинській області щодо незазначення у грошовому атестаті ОСОБА_2 підвищення (надбавки) до посадового окладу за особливі умови служби в розмірі не менше 50%, доплати за роботу у нічний час в розмірі 35% та премії в розмірі 33,3%, дії щодо підготовки та подачі грошового атестата до УМВС України у Волинській області для розрахунку пенсії; просив зобов'язати управління Державної автомобільної інспекції УМВС України у Волинській області подати до уповноваженого структурного підрозділу - УМВС України у Волинській області довідку про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 на момент звільнення зі служби, в тому числі у відсотках, з урахуванням в довідці підвищення (надбавки) до посадового окладу за особливі умови служби в розмірі не менше 50%, доплати за роботу в нічний час в розмірі 35% та премії в розмірі 33,3% для підготовки та подання документів до органів, що призначають пенсії; визнати право на врахування при перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2005 року та з 01.01.2008 року доплати за роботу в нічний час в розмірі 35% та підвищення (надбавки) до посадового окладу за особливі умови служби в розмірі не менше 50%; зобов'язати УМВС України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2 з урахуванням доплати за роботу в нічний час в розмірі 35% та підвищення (надбавки) до посадового окладу за особливі умови служби в розмірі не менше 50% за період з 01.01.2005 року по 31.12.2006 року; зобов'язати управління МВС України у Волинській області подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області довідку належного зразка, з урахуванням в ній 35% доплати за роботу в нічний час та підвищення (надбавки) до посадового окладу за особливі умови служби в розмірі не менше 50%, для перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_2 з 01.01.2007 року; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_2, з врахуванням у грошовому забезпеченні 35% доплати за роботу в нічний час та підвищення (надбавки) до посадового окладу за особливі умови служби в розмірі не менше 50% з 01.01.2007 року по даний час, та продовжувати в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням цієї доплати та підвищення; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести нарахування та виплату ОСОБА_2 компенсації втрати частини доходів у вигляді 35% доплати за роботу в нічний час та підвищення (надбавки) до посадового окладу за особливі умови служби з розмірі не менше 50% у зв'язку з порушенням строків їх виплати за період з 01.01.2007 року по даний час.
Таким чином, як вбачається з аналізу позовних вимог, всі оскаржувані дії вчинені відповідачами у 2000 році під час звільнення позивача з публічної служби і про них повинно було бути відомо позивачу після звільнення. З позовом ОСОБА_2 звернувся лише через 15 років після оскаржуваних ним дій.
Аналізуючи позовні вимоги, апеляційний суд вважає, що про порушення свого права на належний розмір пенсії позивачу було відомо при отриманні після звільнення у 2000 році грошового атестата, з якого чітко вбачався розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 та його складові. Крім того, отримуючи пенсійні виплати щомісячно із 2000 року, позивач повинен був знати їх розмір та порядок нарахування.
Покликання апелянта на поважність причин пропуску строку не підтверджуються жодними об'єктивними обставинами та доказами, як і було цілком підставно встановлено судом першої інстанції.
Доводи апелянта про те, що він дізнався про порушення свого права на отримання пенсії у належному розмірі лише з відповіді УДАІ УМВС України у Волинській області не взяті апеляційним судом до уваги, оскільки позивач сам визнає, що строк звернення ним пропущений і просить його поновити.
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду, встановленого ст.99 КАС України, без поважних причин, та залишення без розгляду позовних вимог ОСОБА_2
Суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану ухвалу суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
ухвалив :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а ухвалу Луцького міськрайонного суду Волинської області від 08 липня 2015 року у справі № 161/6599/15-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий Л.П. Іщук
Судді Т.В. Онишкевич
Р.Б. Хобор