Головуючий у 1 інстанції - Рагозіна С. О.
Суддя-доповідач - Гайдар А.В.
27 жовтня 2015 року справа №229/3149/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі
головуючого судді Гайдара А.В.
суддів Казначеєва Е.Г.,
Ханової Р.Ф.,
за участю секретаря судового засідання Томах О.О.,
за участю позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 02 вересня 2015 року у справі № 229/3149/15-а за позовом ОСОБА_3 до виконавчого комітету Дружківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 02 вересня 2015 року позовні вимоги ОСОБА_3 до виконавчого комітету Дружківської міської ради про визнання неправомірною відмову відповідача у відключенні від мереж центрального опалення та постачання гарячої води для встановлення індивідуального опалювального приладу і зобов'язання відповідача надати дозвіл на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення - залишено без задоволення.(арк..справи 23-26 )
Позивач не погодився з вказаною постановою суду першої інстанції і подав апеляційну скаргу, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким визнати неправомірною відмову відповідача в відключенні від мереж центрального опалення та постачання гарячої води для встановлення індивідуального опалювального приладу в кімнаті по АДРЕСА_1 м.Дружківки Донецької області та зобов'язати відповідача надати дозвіл на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення в кімнаті за адресою: м.Дружківка АДРЕСА_1 (арк. справи 29-31)
Позивач у судовому засіданні підтримала доводи апеляційної скарги, просила постанову суду першої інстанції скасувати, позовні вимоги задовольнити повністю.
За правилами частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, думку позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_3 є власником нежитлового вбудованого приміщення загальною площею 12,8кв.м., яке розташовано в м.Дружківка, АДРЕСА_1, що підтверджується договором купівлі-продажу від 27 грудня 2003 року. (арк.. справи 8-9)
Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалюваного приладу та відключення від мереж централізованого опалення в цьому нежитловому вбудованому приміщенні.
Згідно витягу з протоколу від 25.06.2015 року № 6 засідання комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків територіальної громади м.Дружківка від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання позивачу відмовлено у відключенні від мереж з посиланням на пункти 2.1 та 2.2. "Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання". Питання відключення від системи централізованого опалення можуть бути розглянуті тільки по житловому будинку в цілому при наявності оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї. (арк.. справи 7)
Згідно з положеннями абзацу 3 статті 19, статті 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач, або суб'єкт теплоспоживання, має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо. Споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
При цьому, основними обов'язками, відповідно до абзаців 11 та 12 статті 24 вказаного Закону є додержання вимог договору та нормативно-правових актів та забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.
Колегія суддів зазначає, що норми Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого постачання, затвердженого наказом Міністерство будівництва; архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587 зазнали змін. Визначена зміна назви вказаного порядку на назву «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого постачання, що тим самим визначає можливість відключення лише будинку в цілому, а не окремих його приміщень.
Відповідно до положень пункту 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, встановлює, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання"схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за № 1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого водопостачання, у пункті 2.1 якого встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання. У цій заяві зазначається причини відключення.
Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
В наданих матеріалах справи відсутні дані щодо технічної можливості відключення окремого приміщення будинку, затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання.
Підпунктом 2.2.2 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого постачання», встановлено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
За приписами підпункту 2.2.3 пункту 2.2 цього Порядку, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції щодо необґрунтованості заявлених вимог позивача. Відмова комісії у видачі дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування індивідуального (автономного) опалення до прийняття рішення про відключення від мережі центрального теплопостачання будинку в цілому та відсутністю таких документів є правомірною.
Також, колегія суддів зауважує, що видача відповідного дозволу є наступним етапом після прийняття Комісією відповідного рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання.
Колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що заява позивача розглянута належним чином та компетентним органом, до відання якого відноситься розгляд даного питання.
Відповідна комісія є складовою органів місцевого самоврядування. Визначені підстави у відмові надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання квартири позивача є правомірними, та такими, що ґрунтуються на законодавстві, що регулює спірні правовідносини.
При наявності відповідних умов, в тому числі з урахуванням технічних документів, позивач не позбавлений можливості повторно звернутися до відповідача із відповідною заявою.
Колегія суддів не приймає до уваги доводи апелянта про відсутність належного надання послуг з боку постачальника послуг з теплопостачання, оскільки правовідносини між споживачем та тепломережою стосовно надання належних послуг перебуває за межами адміністративної юрисдикції, вирішення таких питань відносяться до юрисдикції іншого суду. В даному випадку підстави, з яких позивач відмовляється від надання йому послуг, не є правовою підставою для задоволення вимог заявлених до суб'єкта владних повноважень.
Отже, суд першої інстанції вирішив спір по суті вірно, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195,196, п.3 ч.1 ст. 199, 200, 205, 206 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 02 вересня 2015 року у справі № 229/3149/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 02 вересня 2015 року у справі № 229/3149/15-а - залишити без змін.
В повному обсязі ухвала складена та підписана колегією суддів 30 жовтня 2015 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів А.В.Гайдар
Е.Г.Казначеєв
Р.Ф.Ханова