Головуючий у 1 інстанції - Морозова С.М.
Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.
28 жовтня 2015 року справа №434/3329/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Жаботинської С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 16 червня 2014 р. у справі № 434/3329/14-а (головуючий І інстанції Морозова С.М.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_2 звернулась до Артемівського районного суду м. Луганська з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01.04.2014 року та виплачувати їй пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 16 червня 2014 року позов задоволено. Суд першої інстанції визнав протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації та інших виплат, на які нараховані страхові внески з 01.04.2014 року згідно довідки про складові заробітної плати.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та прийняти нову постанову якою відмовити в задоволені позовних вимог. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати не входять до складу заробітної плати державних службовців, та не можуть враховуватися при обчисленні пенсій державного службовця.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська та з 01.04.2014 року отримує пенсію за віком призначену відповідно до статті 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 7 червня 2001 року № 2493-III (далі - Закон № 2493-III), з урахуванням норм статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII).
14 квітня 2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням «Інших виплат», визначених у довідці про заробітну плату № 6 від 01.04.2014 року (а.с.8).
Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська листом від 14.04.2014 року за № 73/М-12 відмовило позивачу в перерахунку пенсії, обґрунтувавши тим, що відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII пенсію призначено з 01.04.2014 року в розмірі 80 % від суми заробітної плати, до якої увійшли: посадовий оклад, надбавка за 12-й ранг, надбавка за вислугу років на державній службі, премії. Також зазначило, що відповідно до ст. 33 Закону № 3723-XII зазначені в довідці види виплат, як матеріальна допомога та індексація заробітної плати не входять до переліку виплат, які враховуються при призначенні (перерахунку) пенсії державним службовцям (а.с.9-10).
Відповідно до довідки Ювілейної селищної ради від 01.04.2014 року № 6 про складові заробітної плати (за останні 24 календарних місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 3723-XII, до заробітної плати позивача входили також «інші виплати», а саме суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації. Також в довідці зазначено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.11-12).
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивачу повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Колегія суддів з зазначеним висновку суду першої інстанції погоджується, з наступних підстав.
Згідно з частинами третьою і четвертою ст. 21 Закону № 2493-III, умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад. Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.
Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону № 2493-III, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Згідно із прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 2493-III дія Закону № 3723-XII поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Законам України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування» та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції на час призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 Закону № 3723-XII передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою та шостою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Підпунктом 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 р. № 268, надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (в тому числі районних у містах рад та їх виконавчих комітетів), у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що всі отримані позивачем та враховані судом види матеріального забезпечення входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці державного службовця.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, яка викладена в постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, від 14 травня 2013 року № 21-125а13, від 28 травня 2013 року № 21-97а13. Зазначений висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися при застосуванні судами загальної юрисдикції таких норм права, в силу положень частини першої статті 244-2 КАС України.
Як вбачається з довідки Ювілейної селищної ради від 01.04.2014 року № 6 про складові заробітної плати, на всі виплати, включені в довідці нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду про обґрунтованість позовних вимог щодо здійснення перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та отримувались позивачем.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, постанова прийнята судом першої інстанції з дотриманням вимог матеріального та процесуального права, тому апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 184, 195, 197, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 16 червня 2014 р. у справі № 434/3329/14-а залишити без задоволення.
Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 16 червня 2014 р. у справі № 434/3329/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв
Судді: І.А. Васильєва
С.В. Жаботинська