Постанова від 01.11.2015 по справі 810/5240/15

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01 листопада 2015 року Справа № 810/5240/15

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Харченко С.В., суддів: Волкова А.С., Скрипки І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомкандидата у депутати Васильківської районної ради Київської області ОСОБА_1

доВасильківської районної виборчої комісії Київської області,

третя особа:кандидат у депутати Васильківської районної ради Київської області ОСОБА_2,

провизнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

30 жовтня 2015 року о 16 год. 05 хв. кандидат у депутати Васильківської районної ради Київської області ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Васильківської районної виборчої комісії Київської області, третя особа: кандидат у депутати Васильківської районної ради Київської області ОСОБА_2, про визнання протиправним та скасування протокольного рішення відповідача про зобов'язання Калинівську селищну виборчу комісію Васильківського району Київської області провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Васильківської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 4 (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 01.11.2015).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем з перевищенням повноважень, визначених Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VIII, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Так, позивач зазначив, що на безперервному засіданні Васильківської районної виборчої комісії Київської області, яке розпочалось 25.10.2015, відповідачем прийнято у протокольній формі рішення, яким зобов'язано Калинівську селищну виборчу комісію Васильківського району Київської області здійснити повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Васильківської районної ради в межах територіального виборчого округу № 4.

У судовому засіданні, призначеному на 01.11.2015, позивач підтримав уточнені позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Третя особа підтримала позицію позивача у справі.

Представник відповідача у судовому засіданні зробив заяву про визнання адміністративного позову у повному обсязі.

Під час судового розгляду справи судом оголошено перерву на підставі частини другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України до 15 год. 00 хв. 01.11.2015.

У судове засідання, призначене на 01.11.2015 о 15 год. 00 хв., особи, які беруть участь у справі, не з'явились, надали суду клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Зважаючи на те, що в силу вимог частини дванадцятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду, враховуючи приписи статті 41 цього Кодексу, якою передбачено, що у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, судом прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, враховуючи принцип рівності сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

27.10.2015 Калинівською селищною виборчою комісію Васильківського району Київської області, яка є територіальною виборчою комісією на виборах депутатів Васильківської районної ради, встановлено підсумки голосування з виборів депутатів Васильківської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 4, про що складено відповідний протокол.

Вказаний вище протокол та інші виборчі документи Калинівська селищна виборча комісія Васильківського району Київської області подала до Васильківської районної виборчої комісії Київської області, яка в силу вимог чинного законодавства зобов'язана встановити результати місцевих виборів з виборів депутатів Васильківської районної ради.

28.10.2015 Васильківська районна виборча комісія Київської області більшістю голосів від складу комісії (голосів "за" - 13; "проти" - 0; "утрималось" - 0) прийняла протокольне рішення, яким зобов'язала Калинівську селищну виборчу комісію Васильківського району Київської області здійснити повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Васильківської районної ради в межах територіального виборчого округу № 4.

Факт прийняття цього рішення підтверджується копією витягу з безперервного засідання Васильківської районної виборчої комісії Київської області, розпочатого 25.10.2015, відеозаписом цього засідання, який було досліджено судом під час судового розгляду справи, визнанням цих обставин представником відповідача у судовому засіданні та його заявою про визнання адміністративного позову у повному обсязі.

29.10.2015 Калинівська селищна виборча комісія Васильківського району Київської області прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, за наслідками якого територіальною виборчою комісією складено протокол від 29.10.2015 про підсумки голосування з виборів депутатів Васильківської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 4.

Не погоджуючись із рішенням відповідача, яким Калинівську селищну виборчу комісію Васильківського району Київської області зобов'язано провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Васильківської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 4, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VIII (далі - Закон України № 595-VIII).

Статтею 25 цього Закону визначено повноваження територіальних виборчих комісій, на які покладено обов'язок з організації і проведення місцевих виборів.

Відповідно до пунктів 15 та 18 частини другої статті 25 Закону України № 595-VIII, районна територіальна виборча комісія встановлює результати виборів депутатів відповідної районної ради, здійснює офіційне опублікування результатів виборів до відповідної ради; розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної ради, приймає щодо них рішення.

У свою чергу, селищна територіальна виборча комісія, відповідно до приписів пункту 18 частини четвертої цієї статті, встановлює підсумки голосування з виборів депутатів районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах відповідного селища, передає ці підсумки до районної виборчої комісії.

Таким чином, обидві комісії є територіальними, проте їх компетенція є різною.

Так, Васильківська районна виборча комісія Київської області є територіальною виборчою комісією, що встановлює результати виборів до Васильківської районної ради на підставі, у тому числі, переданих до неї підсумків голосування з виборів депутатів Васильківської районної ради в територіальних виборчих округах, утворених у межах селища Калинівка Васильківського району Київської області, в той час як Калинівська селищна виборча комісія Васильківського району Київської області - територіальною виборчою комісією, що встановлює підсумки волевиявлення виборців.

Відповідно до приписів частини першої статті 83 Закону України № 595-VIII, протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

В силу приписів частини шостої статті 83 Закону України № 595-VIII, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевих організацій партій, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та/або підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці.

Частиною сьомою статті 83 цього Закону передбачено, що у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, що прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій (частина дев'ята статті 83 Закону України № 595-VIII).

Таким чином, до повноважень Калинівської селищної виборчої комісії Васильківського району Київської області належить прийняття рішень щодо встановлення підсумків голосування на виборчих дільницях з виборів депутатів Васильківської районної ради, а також про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному окрузі у визначених законом випадках.

Щодо повноважень Васильківської районної виборчої комісії Київської області суд зазначає наступне.

Порядок прийняття та розгляду протоколів територіальних виборчих комісій про підсумки голосування та інших виборчих документів територіальних виборчих комісій територіальною виборчою комісією, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, визначено у статті 84 Закону України № 595-VIII.

Відповідно до частини першої вказаної статті, протоколи та інші виборчі документи територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів.

Частиною четвертою статті 84 Закону України № 595-VIII передбачено, що у разі виявлення у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, своїм рішенням може зобов'язати територіальну виборчу комісію, що встановлює підсумки голосування, внести зміни до встановлених підсумків голосування виборців у порядку, встановленому статтею 83 цього Закону.

З аналізу наведених вище норм вбачається, що територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, у даному випадку - Васильківська районна виборча комісія Київської області, у разі виявлення у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі виправлень, помилок, неточностей, може зобов'язати територіальну виборчу комісію, що встановлює підсумки голосування - Калинівську селищну виборчу комісію Васильківського району Київської області, внести зміни (уточнення) до встановлених підсумків голосування виборців у встановленому законом порядку.

Закон не наділяє територіальну виборчу комісію, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, правом приймати рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному окрузі або про зобов'язання територіальної виборчої комісії, що встановлює підсумки голосування, прийняти таке рішення.

З витягу з протоколу безперервного засідання Васильківської районної виборчої комісії Київської області, розпочатого 25.10.2015, вбачається, що Васильківська районна виборча комісія Київської області прийняла 28.10.2015 рішення, яким зобов'язала Калинівську селищну виборчу комісію Васильківського району Київської області здійснити повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Васильківської районної ради в межах територіального виборчого округу № 4.

Факт прийняття рішення саме з таким змістом (про проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Васильківської районної ради в межах територіального виборчого округу № 4) підтверджується також відеозаписом безперервного засідання відповідача, діями Калинівської селищної виборчої комісії Васильківського району Київської області з виконання цього рішення, а також заявою представника відповідача про визнання цих фактів та визнання позову у повному обсязі.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем з перевищенням повноважень, визначених Законом України № 595-VIII.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, враховуючи визнання відповідачем адміністративного позову у повному обсязі, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини дев'ятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що позивачем не надано доказів сплати судового збору, суд дійшов висновку про відсутність підстав для стягнення на його користь судового збору за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Васильківської районної виборчої комісії Київської області від 28.10.2015, яким зобов'язано Калинівську селищну виборчу комісію Васильківського району Київської області здійснити повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Васильківської районної ради в межах територіального виборчого округу № 4.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Головуючий суддя С.В. Харченко

Судді: А.С. Волков

ОСОБА_3