справа № 2-а-2103/10
«28» грудня 2010року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
при секретарі - Топорковій М.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу адміністративної юрисдикції за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду у Броварському районі Київської області (далі - ОСОБА_2 ПФУ) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок і виплату додаткової пенсії та доплату до пенсії,
встановив:
У грудні 2010 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області, в якому зазначила, що вона має правовий статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 4, що підтверджується посвідченням серії В-П № 286267 від 26 жовтня 1993 року.
Відповідно до ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" їй як особі, віднесеної до категорії 4, повинна виплачуватися додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Однак, розмір нарахованої та виплачуваної їй додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, не відповідає розміру, визначеному зазначеним вище Законом. ОСОБА_2 ПФУ виплачує їй цю пенсію в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України.
Крім того, вона, ОСОБА_1, є непрацюючим пенсіонером, проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, віднесеному до зони посиленого радіоекологічного контролю згідно із постановою Кабінету Міністрів Української РСР "Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи" та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23 липня 1991 року № 106, що підтверджується копіями її паспорту та посвідчення.
Відповідно до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
-у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;
-у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
-у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, підвищуються у
розмірах, встановлених ч. 1 цієї статті.
Таким чином, ОСОБА_2 ПФУ повинно нараховувати та виплачувати їй ще доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.
Проте, ОСОБА_2 ПФУ визначає розмір доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 26 липня 1996 року № 836, на підставі якої доплата у зоні посиленого радіоекологічного контролю здійснюються в розмірі 05 грн. 20 коп., що суперечить положенням Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Просила визнати дії ОСОБА_2 ПФУ щодо невиплати їй щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та щомісячної доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю згідно із ст.ст. 51, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ провести перерахунок і виплату їй додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком, яка відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та щомісячну доплату до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю в розмірі однієї мінімальної заробітної плати відповідно до ст.ст. 51, 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01 квітня 2010 року.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явилася, надала письмову заяву, в якій просить розглядати справу у її відсутність.
Відповідач ОСОБА_2 ПФУ в судове засідання не з'явилося у запереченнях на позовну заяву просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити, вважає, що його дії є правомірними, оскільки додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, та доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю позивачу виплачуються на підставі чинних постанов Кабінету Міністрів України, які відповідно до ст.117 Конституції України є обов'язковими для виконання.
Судом на підставі ст. 122 КАС України розгляд справи проведено в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 4, що підтверджується її посвідченням серії В-П № 286267. З 18 березня 1960 року зареєстрована і проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, яке згідно із постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23 липня 1991 року № 106 відноситься до зони посиленого радіоекологічного контролю. Перебуває на обліку в ОСОБА_2 ПФУ та отримує пенсію.
У ч.ч. 1, 2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах: у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата. Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територія, підвищуються у вказаному розмірі.
За змістом ч.3 ст.51 зазначеного Закону особам, віднесеним до 4 категорії, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Підпунктами 9, 13 пункту 28 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року, який набрав чинності з 01 січня 2008 року, було внесено зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тексти ст.ст. 39, 51 цього Закону викладено в новій редакції та встановлено, що громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, а особам, віднесеним до категорії 4, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 5 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа додо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення пункту 28 розділу II Закону країни "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року щодо внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Згідно із ч.2 ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, з 22 травня 2008 року відновлено дію ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тому з цього часу позивач як непрацюючий пенсіонер, який проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю, має право на доплату до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, йому має виплачуватися в розмірі 15 % мінімальної пенсії за віком.
Із заперечень на позов видно, що ОСОБА_2 ПФУ виплачує позивачу ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю, доплату до пенсії в розмірі 05 грн. 20 коп. та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 5 % від прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, згідно із постановами Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року та № 530 від 28 травня 2008 року.
У ч.2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачані Конституції та законами України.
Згідно із ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору застосуванню підлягають ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року та № 530 від 28 травня 2008 року.
Із змісту ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру пенсій за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Відповідно до ч.І ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року, який набрав чинності з 01 січня 2004 року, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Положення ч.З ст.28 цього Закону, на думку суду, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки іншого розміру мінімальної пенсії за віком, крім передбаченого ч. 1 цієї статті, чинним законодавством не встановлено.
У ч.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Виходячи з наведеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо доплати їй пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає у зоні посиленого радіекологічного контролю, та перерахунку розміру додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, підлягають задоволенню.
У зв'язку з цим, суд вважає необхідним зобов'язати ОСОБА_2 ПФУ здійснити з 03 липня .010 року перерахунок додаткової пенсії позивача за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 15 % анімальної пенсії за віком та доплату до пенсії як особі, яка проживає у зоні посиленого радіекологічного контролю, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, а також виплатати їй з 03 липня 2010 року недоплачені суми пенсій та доплатити до неї.
На підставі ст.ст. 19, 152 Конституції України, ст.ст. 29, 51, 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст.ст. 8, 9, 69, 71, 86, 99, 100, 159-163, 256 КАС України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, та доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіекологічного контролю згідно ст.ст. 39, 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області провести з 03 липня 2010 року доплату до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, яка проживає у зоні посиленого радіекологічного контролю, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі однієї мінімальної заробітної плати та здійснити доплату їй недотриманих сум з урахуванням проведених виплат.
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Броварському районі Київської області провести з 03 липня 2010 року перерахунок розміру додаткової пенсії ОСОБА_1 згідно із ч.3 ст.51, ч.3 ст.67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із розрахунку 15 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та виплатити їй недоплачену суму пенсії з урахуванням проведених виплат.
Постанова суду в частині присудження підвищення та виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В.О.Василишин